Rozprávali sme sa so známou slovenskou atlétkou o tom, aké tech hračky používa pri športe. Iveta sa špecializuje na bežecké disciplíny na 200 a 400 metrov, pričom v roku 2015 vytvorila slovenský halový rekord s nádherným časom 52,84 sekúnd pri behu na 400 metrov.
Kedy ste zistili, že dokážete tak rýchlo zabehnúť krátke trate?
Zistili to najprv moji rodičia. Chodila som na karate, kde sme mali rôzne súťaže, pretekali sme sa dievčatá a chalani navzájom. Tréner upozornil mojich rodičov, že predbieham chalanov a povedal im, že by ma mohli dať na atletiku. Takže tam to všetko začalo.
Chodili ste na karate?
Áno, mohla som mať asi 12 rokov.
A kedy ste začali behať profesionálne?
Počas strednej školy som zažila prvé úspechy na rôznych súťažiach a profesionálne som začala behať až pod vedením môjho trénera, pána Lopuchovského.
Aktuálne držíte slovenský rekord v behu na 400 metrov v hale s časom 52,84 sekúnd. Je šanca na ešte lepší výsledok, možno už v tomto roku?
Tento rekord sa mi podaril minulý rok na XXXIV. halových majstrovstvách Európy v Prahe a posunul ma do európskej špičky. Od medaily ma delili necelé dve desatiny sekundy, čiže asi len 40 cm.
Stále je kam sa posunúť, napríklad ak sa mi podarí spraviť nový slovenský rekord na 400 metrov vonku, pokorím 41-ročný rekord. To by som považovala za veľký úspech. Delí ma od neho aktuálne 20 stotín sekundy.
Na ktoré umiestnenie ste najviac hrdá?
Určite na 4. miesto na spomínaných halových majstrovstvách Európy a na 6. miesto na majstrovstvách sveta v Portlande.
Ako prebieha príprava na dôležité podujatie?
Na tieto trate človek potrebuje vytrvalosť, takže tú trénujem behom na 500 m až 1 km. Všeobecne sa dá povedať, že čím som k pretekom ďalej, bežím dlhšie trate a pomalšie a čím viac sa k nim približujem, tým viac bežím kratšie trate, ale na rýchlosť.
Čo Vás najbližšie čaká? Kam vycestujete?
V júli ma čakajú majstrovstvá Európy v Amsterdame, kde sa budem snažiť vybojovať medailu. No a samozrejme olympiáda, kde mám cieľ dostať sa do prvej 16-tky. Tiež chodím trénovať do posilňovne, 3-krát týždenne v prípravnom období a 1-krát v období pred pretekmi. Pre dynamický beh totiž potrebujete silu.
Je beh finančne náročný šport?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že nie je, ale v dnešnej dobe už ani atletika nie je najlacnejším športom. Za dobrými podmienkami na tréning musím cestovať, napríklad počas tejto zimy som strávila štyri mesiace v južnej Afrike.
Tréningom u nás, kde je zima, by telo utrpelo a nemala by som dobré výsledky. Ak chcete patriť medzi špičku, musíte sa tomu prispôsobiť, dôležité je tiež mať dobrých fyzioterapeutov, kvalitnú výstroj, techniku a podobne.
Na rukách máte hodinky TomTom Runner 2 Cardio. Sú to hodinky, s ktorými je možné behávať aj profesionálne?
Tieto hodinky mi uľahčujú tréning. V prípravnom období mi presne určia, koľko mám nabehať, ale vďaka nim si môžem sledovať a mať pod kontrolou aj rýchlosť či srdcový tep. Pomáhajú mi aj pri komunikácii s trénerom, vďaka nim vidí, ako a koľko som trénovala, keď nemôže byť so mnou.
Tréner si tieto informácie vyhodnocuje a poskytujú mu spätnú väzbu o tom, ako som na tom napríklad s vytrvalosťou, či na nej treba ešte viac popracovať.
Používate na kontrolu časov aj stopky v hodinkách?
Áno, ja si pozriem čas behu na hodinkách a tréner na vlastných stopkách. Musím povedať, že tie časové rozdiely sú minimálne. Dôležité je, aby hodinky na ruke správne sedeli.
A čo hrudný pás? Nie je pre bežca lepším riešením, ako zabudovaný snímač srdcového tepu v tele hodiniek?
Hrudný pás som skúšala, no pri behu mi trochu zavadzal, odieral ma. Som rada, že je tu možnosť rovnaké funkcie odmerať hodinkami aj bez neho.
Máte predstavu, koľko kilometrov ste už nabehali v rámci príprav práve s týmito hodinkami?
Keďže mám údaje zaznamenané v počítači, tak viem. Je to približne 1 000 kilometrov, ktoré som nabehala v rámci prípravy od októbra minulého roka.
Ako dlho Vám vydržia tieto hodinky nabité?
Asi týždeň. Treba ale povedať, že ich využívam naozaj intenzívne. Nepoužívam ich len na tréningoch, nosím ich aj v súkromí. Páči sa mi, že si môžem meniť náramky a prispôsobiť si ich podľa oblečenia.
Prečo ste si vybrali práve TomTom, na trhu je množstvo zaujímavých športových hodiniek?
Tieto hodinky sú veľmi jednoduché, ľahko sa ovládajú, dobre sa mi zapínajú a vypínajú počas behu. Tiež sa mi páči ich dizajn. V neposlednom rade je veľkou výhodou, že si môžem jednoducho vymeniť náramok a nemusím čakať na jeho opravu alebo výmenu.
Ktoré funkcie využívate najviac?
Okrem stopiek využívam GPS, ktoré je veľmi presné. Vyskúšala som aj hodinky iných značiek, ale nikdy neboli také presné, ako tieto.
Chýba Vám v nich niečo? Čo by ste vylepšili?
Možno by som uvítala, keby sa hneď na mieste dali skontrolovať medzičasy. Túto možnosť mám až na počítači.
Komu by ste ich odporučili na základe Vašej skúsenosti?
Každému, kto chce byť aktívny. Myslím si, že aj pre nešportovca môžu byť veľkou motiváciou, pretože keď vidíte, koľko sa hýbete, koľko krokov nachodíte, alebo koľko športujete, nakopne vás to. Môžete ich používať pri rôznych aktivitách, nielen pri behu. Napríklad pri plávaní, alebo pri turistike, kde odmerajú aj prevýšenie.
Pre niekoho sa môžu hodinky stať i osobným trénerom, hoci samozrejme toho skutočného nikdy úplne nenahradia.
Viem o Vás, že pri tréningoch používate aj produkty JBL.
Áno, v hale si púšťame hudbu cez Bluetooth reproduktor JBL, neverili by ste, ako ju dokáže ozvučiť. Niekedy ho musíme stíšiť. Pri dlhých, kondičných behoch počúvam hudbu cez slúchadlá JBL. Konečne som našla také, z ktorých ma nebolia uši. Občas si zapnem hudbu aj pri šprinte, dokáže ma správne vyburcovať.