Digitálne technológie na slovenských školách začínajú reálne prispievať k inovatívnemu spôsobu výučby. Nezisková organizácia EDULAB v spolupráci so spoločnosťou Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o., spustila pilotný projekt ŠKOLA NA DOTYK a my sme boli pri tom. Navštívili sme gymnázium na ul. L. Sáru v Bratislave.
Moderné technológie sa už dostávajú aj do našich škôl. Celkovo vybraných 10 škôl na celom Slovensku sa totiž môže v rámci projektu ŠKOLA NA DOTYK tešiť z nových učební, ktoré sú vybavené 30-timi tabletmi Samsung GALAXY Note 10.1 a veľkou dotykovou obrazovkou Samsung, mimochodom vyrobenou na Slovensku. Celkovo sa tak do rúk žiakov dostane 300 tableto. Všetko je navyše dokonale prepojené.
POZRITE SI: RECENZIA Samsung GALAXY Note 10.1 (edícia 2014)
Ak sa napríklad vysvetľuje učivo zo zemepisu, na obrazovke môže vyučujúci prehrávať videá či posielať obsah priamo do tabletov v rukách žiakov. Aj konkrétny žiak môže zo svojho tabletu prezentovať svoju prácu tak, že ju vidia všetci ostatní. Výhodou sú napríklad aj testy, kde vyučujúci priamo vidí, na ktorej otázke žiaci pracujú, komu ide test pomalšie či kde žiaci najviac váhajú. Môže im dokonca individuálne prostredníctvom chatu poradiť, ako nájsť správnu odpoveď. Ihneď po teste je možné vidieť výsledky žiakov, môžu navyše všetci v triede rozprávať o jednotlivých otázkach a sledovať na grafoch, ako boli pri ich riešení úspešní.
Hardvér je len základ, v rámci projektu ŠKOLA NA DOTYK budú totiž pedagógovia, ale aj samotní žiaci prostredníctvom špeciálneho webového portálu zdieľať používané edukačné aplikácie, či vytvorené metodické materiály, ale aj svoje zážitky a skúsenosti z používania tabletov. „Sme presvedčení, že dotykové technológie majú veľký didaktický potenciál, lebo umožňujú názornejšiu, pútavejšiu a kreatívnejšiu výučbu,“ hovorí Ján Machaj, riaditeľ EDULAB-u.
TIP: Stiahnite si aplikáciu ŠKOLA NA DOTYK s užitočnými tipmi na aplikácie, ktoré je možné využiť počas vyučovania.
Projekt nasadenia tabletov do výučby pozitívne vnímajú aj samotné školy. „Oceňujem komplexnosť tohto projektu, ktorý nekladie dôraz iba na samotné technológie. Veľký význam sa kladie na metodický obsah, ale napríklad aj na zlepšovanie digitálnych zručností pedagógov. Takto pripravení si potom nájdu vlastnú cestu, ako atraktívne implementovať nové technológie do výučby tak, aby boli prínosom“ hovorí Pavel Sadloň, riaditeľ gymnázia na ul. L. Sáru v Bratislave, ktoré je jednou z participujúcich škôl.
Samsung sa nestal partnerom projektu náhodou, podobné projekty totiž realizuje až v 29 krajinách sveta. „Slovensko je pre nás dôležitou krajinou, v ktorej je umiestnený jeden z našich najmodernejších závodov. Preto sme radi, že môžeme prostredníctvom tohto projektu sprístupniť dotykové technológie tunajším študentom a zvýšiť tak ich digitálne zručnosti, ktoré budú v budúcnosti veľmi potrebovať,“ uviedol Peter Tvrdoň, riaditeľ slovenskej pobočky Samsung Electronics Czech and Slovak, ktorá do projektu venovala nielen spomínané technické vybavenie, ale tiež zariadila učebne novým nábytkom. Ide o ukážku modernej triedy 21. storočia. Dodal, že domovská krajina Samsungu, Južná Kórea, realizuje ambiciózny národný projekt, na základe ktorého sa od roku 2015 na tamojších školách bude vyučovať výlučne digitálne, t.j. bez papierových učebníc, zošitov a iných tradičných pomôcok. Uff, viete si toto predstaviť na Slovensku?
Nový projekt ŠKOLA NA DOTYK sa realizuje aj pod záštitou štátneho tajomníka ministerstva financií a digitálneho lídra Petra Pellegriniho. „Vítam tento projekt, pretože dáva šancu mladým ľuďom bez ohľadu na ich sociálnu situáciu aktívne pracovať s informačnými technológiami v škole a znižovať tak digitálnu priepasť,“ povedal na margo projektu. Podľa P. Pellegriniho, o význame technológií vo vzdelávacom procese svedčia aj prepočty Európskej komisie, podľa ktorej bude do roku 2020 viac ako 90% pracovných pozícií v EÚ vyžadovať počítačové zručnosti.
Aby nasadenie dotykovej technológie do výučby nebolo samoúčelné, výsledkom projektu ŠKOLA NA DOTYK bude aj nezávislá hodnotiaca štúdia. Jej účelom bude zmerať vplyv týchto technológií na kvalitu výučby v zapojených školách. Verme, že výsledky budú pozitívne a pri desiatke škôl to nezostane. Ak vás projekt zaujal, sledujte stránku www.skolanadotyk.sk