Kotúčové magnetofóny, kazeťáky, aj VHS videoprehrávače a rekordéry sú už rovnakým prežitkom, ako diktafóny a prehrávače na mikrokazety. Nahradil ich väčšinou digitálny záznam na optických ROM/RWM diskoch ako CD, DVD, alebo BD, alebo FLASH pamäte a pamäťové karty rôznych prehrávačov. Veľká časť dát však paradoxne stále zostáva uchovávaná v magnetických pamätiach harddiskov. Magnetický záznam teda vonkoncom neumrel. No magnetické pásky majú aj inú vývojovú vetvu a tá tiež nie je len súčasťou histórie.
V roku 1952 predstavila IBM koncept pások určených na komerčné ukladanie dát. Uplynulo teda už šesť desaťročí od prelomového míľnika, kedy výpočtová technika pokročila od elektromechanických nosičov (mechanický záznam a optické, alebo mechanické snímanie) v podobe diernych štítkov a diernej pásky, k elektronickému ukladaniu dát. Začala sa nová éra IT. Viac informácií o magnetopáskových pamätiach nájdete na stránkach IBM.
IBM: príbeh pásky. V priebehu desaťročí sa menila nielen technická úroveň pamäťových jednotiek, ale aj oblasť ich použitia tak, ako sa vyvíjali IT. Sálové počítač nahradili PC a siete, no páskové pamäte pretrvali.
IBM 726 bola prvou magnetopáskovou pamäťovou jednotku, ktorá sa na trhu objavila v roku 1952. Mala hmotnosť 424 kg a pamäťovú kapacitu „slušných“ 2,3 MB, asi tisícinu kapacity najmenších microSD kariet, aké sa dnes používajú v mobiloch. Magnetopáskové pamäťové jednotky však slúžia najmä na zálohovanie dát v serveroch a pod. dodnes, len ich parametre sa za 60 rokov výrazne posunuli. Jednotka IBM TS 1140, ktorá je najnovšou na trhu, má hmotnosť len 5,7 kg, no jej pamäťová kapacita vyše 4 TB je dvamiliónkrát vyššia, ako u prvej magnetopáskovej pamäte z roku 1952. Výskumníci z pobočky IBM v Zürichu pritom v roku 2010 prezentovali magnetopáskové médium s hustotou záznamu 29,5 Gbit na štvorcový palec, čo umožní posunúť hranicu záznamovej kapacity až na 35 TB.
Minulosť a prítomnosť: IBM 726 z roku 1952 s kapacitou 2,3 MB a IBM TS 1140 s kapacitou 4 TB. Obrázky: IBM
Magnetická páska ako dátové pamäťové médium zďaleka nepatrí do technického dôchodku. Naopak. V súčasnosti používa páskové pamäte na zálohovanie dát až 82% firiem v Severnej Amerike. Pri súčasnom dynamickom raste dostupných údajov, storage administrátori musia zvládať zálohovanie a obnovu čoraz väčšieho množstva dát, pričom čelia veľkým nárokom prichádzajúcim z legislatívneho prostredia. Ide najmä o potrebu uchovávať určité informácie počas zákonnom stanovenej lehoty. Páskové produkty IBM umožňujú výkonné zálohovanie a obnovu dát a sú bezpečným médiom na archivovanie dát pri nižších nákladoch.
Od uvedenia v roku 1952 sa spoločnosť IBM nepretržite venuje vývoju tejto technológie. Inovácie IBM v oblasti pások boli ocenené v roku 2011 prestížnou cenou Engineering Emmy a v roku 2012 cenou Storage Vision award v kategórii Visionary Media and Entertainment Company za produkt IBM Linear Tape File System (LTFS).
Foto: IBM