Intel je známy svojou stratégiou vývoja čipov v dvoch fázach, tzv. Tick-Tock. Tick znamená použitie starej architektúry, ktorá sa vyrába novým, efektívnejším výrobným procesom. Tock znamená zachovanie veľkosti tranzistorov, avšak masívny zásah do architektúry s cieľom razantného zlepšenia. Po poslednom Tock-u (Sandy Bridge) prichádza Tick v podobe platformy Ivy Bridge. Nové procesory buď sklamú, alebo ohromia – podľa toho, čo od nich čakáte.
Faktom je, že zásahov od architektúry nie je veľa a hlavnou novinkou zostáva zvýšenie energetickej efektivity prechodom na 22 nm výrobný proces s 3-D tranzistormi. Výkon síce veľmi neporástol (podľa prvých testov maximálne o 15 – 20 %, často je však rozdiel oproti Sandy Bridge zanedbateľný), nezanedbateľne však klesla spotreba – konkrétne v desktopových verziách z TDP 95 W na 77. To je tiež dôvod, prečo sú mnohí fanúšikovia Intelu sklamaní – jednoducho čakali viac. Napriek tomu určite nemá zmysel uprednostniť kúpu starej platformy oproti Ivy Bridge. Upgradovať stolný PC sa však veľmi neoplatí, hoci ušetríte na základnej doske, Ivy je totiž spätne kompatibilný. Intel sa zameral skôr na integrovanú grafiku. To je prakticky jediná oblasť, v ktorej na APU od AMD výrazne strácal. Riešenie Intel HD Graphics 4000 už konkurenciu takmer dohnal, v slabších modeloch poslúži model s číslovkou 2500. Zlepšenie bude najviac cítiť v notebookoch s integrovanou grafikou.
Celkovo je nových 10 desktopových a 10 mobilných čipov. Zatiaľ však len z najdrahšej triedy Core i7 (v desktopoch aj i5), všetky sú štvorjadrové. Dostupnejších modelov (Celeron, Pentium, Core i3 a mobilného Core i5) sa dočkáme neskôr. Takisto po čase prídu aj úsporné čipy pre ultrabooky, s ktorými má Intel veľké plány. Pri zachovaní, prípadne aj navýšení výkonu vznikne poklesom spotreby priestor pre použitie dedikovanej grafickej karty a predĺženie výdrže batérie. Procesory Ivy Bridge pre stolné počítače by sa mali do obchodov dostať v priebehu budúceho týždňa, ceny viac-menej kopírujú staršie Sandy Bridge ekvivalenty.
Zdroj a foto: diit.cz, Intel