Reklama

Displeje s bielym subpixelom? Aby biela bola belšou!

Drahomír Piok

Veľký novátor viacerých technológií sa pozrel na zúbok displejom. Sony tak po výskume LCD panelov pridalo do jeho štruktúry ďalší, v poradí štvrtý subpixel bielej farby. Výsledok takto upravenej obrazovky nazvala Sony White Magic a prezentovala ho tento týždeň v Japonsku. Čo sa jej podarilo touto zmenou dosiahnuť?

Sony White Magic

Sony a jeho RGBW

Klasické LCD displeje vychádzajú z technológie troch subpixelov červenej, zelenej a modrej farby(RGB). Sony vložilo do tejto štruktúry, ktorá svojou kombináciou dosiahne ostatné farby ďalší subpixel. No nie je to po prvý raz čo sa k takémuto kroku nejaká spoločnosť prichýlila. Napríklad televízory Sharp AQUOS pridávajú ako štvrtú farbu žltú, vďaka ktorej znížili spotrebu a zvýšili kontrast. Sony technológiu White Magic prezentovala, ale na oveľa menšom displeji. Presnejšie sa jednalo o 3“ LCD TFT displej s VGA rozlíšením (640 x 480 bodov).

Sony White Magic

Pripravený na predaj, no má ešte čo doháňať

Obrazovka dosahovala maximálny jas 1 000 cd/m2 čo je dvojnásobok hodnoty, ktorú dosahuje napríklad iPhone 4. Spotreba sa pri tomto výkone pohybovala, tak ako pri štandardných RGB displejoch (400 mW). Počas bežného módu s jasom na úrovni 470 cd/m2 bola už ale spotreba polovičná oproti iným RGB obrazovkám (225 mW). Pozorovacie uhly sú už na tom o čosi horšie. Vo vertikálnej, ale aj horizontálnej polohe dosahujú maximálne 160°. Farebný gamut má tiež čo doháňať. Pridaním bieleho pixela je na hodnote 60% NTSC. Koncové spotrebiče, ktoré by touto technológiou mali byť osadené sú mobilné telefóny, fotoaparáty alebo kamery. V najbližšej dobe by mali vzorky vstúpiť do predaja za cenu 45 € na kus.

Sony White Magic

Foto: Sony, techcon.nikkeibp.co.jp

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.