Úložiská boli dlhé roky v pozícii úzkeho hrdla výkonu počítačov – a tam, kam sa nedostali SSD disky, ešte stále sú hlavnou brzdou. Práve SSD však problém pre obrovskú väčšinu používateľov vyriešili. Treba však myslieť do budúcna, veď súčasné výrobné technológie Flash pamätí už narážajú na fyzikálne limity, ktoré bránia ďalšiemu pokroku, aspoň pri zachovaní dostatočnej spoľahlivosti.
Intel spolu s Micronom, druhým najväčším výrobcom Flash pamätí na svete, sa pochválili novým pamäťovým princípom. Vraj prvým za posledných 25 rokov. Novú pamäť nazvali 3D XPoint („Cross Point“) a trojrozmernosť ju skutočne vystihuje.
Nejde totiž o jednu vrstvu tranzistorov ako zvyčajne, vlastne pamäť ani nepoužíva štandardné tranzistory, i keď jej princíp je podobný. Bunky podľa požadovaného stavu (0 alebo 1) menia svoje fyzikálne vlastnosti a tým dosahujú buď nízky, alebo vyšší elektrický odpor.
Na rozdiel od súčasných SSD diskov typu MLC alebo SLC sa prepisuje vždy iba jeden bit, nezávisle od ostatných. Tým pádom sa výrazne predlžuje životnosť pamäte, údajne až tisícnásobne. Oproti SSD diskami typu SLC so samostatnými bunkami je však výhodou podstatne vyššia hustota vďaka krížovému usporiadaniu a „stohovaniu“ do 3D štruktúr. Hustota 3D XPoint je 10-krát vyššia ako u bežných NAND Flash pamätí – aj keď, nevieme, s čím Intel porovnáva.
Vítaným zlepšením okrem životnosti a hustoty (=ceny) je nárast výkonu – podľa Intelu až tisícnásobný! Pamäť má však niekoľko disciplín, ktoré sa pod slovíčko „rýchlosť“ môžu schovať, takže opäť môžeme len hádať, o čom výrobca hovorí. Pravdepodobne nepôjde o zvýšenie prenosovej rýchlosti na 1-2 TB/s, aj keď existujú vedecké účely, ktoré by takéto šialenstvo využili.
Skôr sa zdá, že pôjde o zníženie prístupovej doby, aj keď tá milisekunda v prípade SSD je takisto ďaleko za hranicou toho, čo by 99 % používateľov dokázalo využiť. Opäť však existujú špeciálne až vedecké účely, pri ktorých procesor spracúva množstvo drobných, nesúrodých dát z rôznych zdrojoch a tam by takéto zlepšenie mohlo mať zmysel.
Nové pamäte sú údajne už v produkcii, do spotrebiteľských počítačov však majú ešte ďaleko. Takýmto veľkým princípom to môže často trvať aj desaťročie.
Zdroj a foto: Intel