Všetko je na webe! To predsa vedia už aj malé deti. Čo však určite nevedia, je ako najrýchlejšie vyhľadávať v Google. My vám preto prinášame pätnásť tipov pre rýchlejšie a pohodlnejšie vyhľadávanie v Google. Pripravení? Tak poďme na to.
Každý druhý používateľ internetu si povie, že dokáže na ňom čokoľvek nájsť. Veď Google sa o to postará! Postačí totiž napísať hľadaný problém, stránku, alebo čokoľvek čo práve chcete vedieť do Google a na niektorej jeho podstránke už nájdete odpoveď na vaše otázky.
Svojim spôsobom máte aj pravdu, prečo si však toto vyhľadávanie neuľahčiť a neušetriť tým množstvo času? Práve v tom vám pomôže týchto praktických pätnásť tipov.
1. Úvodzovky
Povedzme, že hľadáte citáciu z knihy, alebo známy výrok a Google vám ponúka výrazy, ktoré nemajú nič spoločné s tým, čo práve hľadáte. Čo takto umiestniť vyhľadávanú frázu do úvodzoviek? Jednoduché, nie? Skúste napríklad napísať „I have a dream“ a uvidíte, čo vám Google vyhľadá.
2. Rozsah
Dve bodky za sebou v Google nie sú preklep. Vyhľadávač pomocou nich vie, že má hľadať v určitom rozsahu. Ten môže predstavovať rozmer, čas, či dokonca menu. Ak napríklad potrebujete vyhľadať všetko o LG v rokoch 2012 až 2013 bude vaša fráza vo vyhľadávači vyzerať takto LG 2012..2013.
3. Definícia
Google vie byť aj múdrym pomocníkom. Ak totiž neviete, čo slovo znamená stačí sa ho na to spýtať a on rád odpovie. Aby vám však rozumel je potrebné zadať pred výrazom slovo define:. Vyhľadanie definície pre SEO potom bude vyzerať takto: define:seo. Okrem toho však môžete v niektorých prípadoch použiť aj slovenské čo je to…, alebo definuj.
4. Hviezdička
Toto je skvelá vec, ak si neviete spomenúť, ako sa niekto známy volá druhým menom, prípadne text piesne, z ktorej si pamätáte iba každé druhé slovo. Hviezdička totiž nahradí ľubovoľný počet znakov. Ak sa chcete zabaviť a dozvedieť akí sme, napíšte do vyhľadávača „slováci sú“ *. No čo ste objavili?
5. Mínus
Ak pred vyhľadávaným slovom použijete znamienko mínus Google to pochopí tak, že toto slovo nemá vyhľadávať. Hodí sa to, ak potrebujete vyhľadať slová iba v určitom význame. Napríklad ak hľadáte výraz inception, ale nechcete aby vám Google ponúkalo film s rovnakým názvom, napíšete inception –movie.
6. Typ súboru
Google ľavou zadnou zvládne aj vyhľadanie konkrétneho typu súboru. Všetko čo potrebujete do vyhľadávača zadať je filetype:. Napríklad vaše vyhľadávanie PDF dokumentu cestovný príkaz, ktorý chcete v PDF formáte bude vyzerať nasledovne: cestovný príkaz filetype:PDF. Jednoduché však? Vyhľadať pritom môžete súbory typu PDF, DOC, PS, XLS, PPT a RTF.
7. Podobné stránky
Google vám môže pomôcť nájsť stránky, ktoré ponúknu podobný obsah, ako napríklad vaša obľúbená stránka, či portál. Ak teda chcete nájsť stránky podobné tej našej, postačí ak do poľa pre vyhľadávanie napíšete related:techbox.sk.
8. Vyhľadávanie v rámci stránky
Ak potrebujete niečo vyhľadať na určitej stránke, povedzme TECHBOX.sk, všetko, čo potrebujete do Google zadať je výraz iPhone 6 site:www.techbox.sk. Google za sekundu vyhodí všetky články, v ktorých sa iPhone 6 spomína na našej stránke.
9. Vyhľadávanie podľa obrázku
Niekedy je zbytočné zadávať text. Google si preto poradí aj s vyhľadávaním podľa obrázku. Postačí ak na stránke Google zvolíte obrázky a následne stlačíte malý fotoaparát vo vyhľadávacom políčku. Svoj obrázok môžete nahrať z disku, prípadne pretiahnuť z iného okna.
10. Prevodník mien a jednotiek
Google to nie je len vyhľadávač, ale aj rýchly prevodník svetových mien a jednotiek. Postačí ako do poľa pre vyhľadávanie napíšete 150 usd to eur, prípadne 20 miles to kilometers a v priebehu sekundy viete koľko eur dostanete alebo ako je to ďaleko, ak máte prejsť 20 míľ.
11. Predpoveď počasia
Na zistenie počasia kdekoľvek na svete nepotrebujete otvárať žiadnu internetovú stránku. Google vám predpoveď ukáže v krátkom úryvku. Pre zistenie aktuálneho počasia v Bratislave tak stačí do Google zadať výraz Bratislava počasie a okamžite vidíte aktuálne počasie, ako aj predpoveď na nasledujúcich sedem dní.
12. Svetový čas
Máte priateľa v inej časovej zóne? Google vám veľmi rád prezradí, koľko hodín tam práve majú, aby sa nestalo, že ho zobudíte uprostred noci, aj napriek tomu, že u nás je práve niečo poobede. Stačí zadať príkaz time new york, prípadne iné miesto a okamžite viete aký je tam čas.
13. Kalkulačka
Vedeli ste, že Google môžete využiť aj ako kalkulačku? Postačí ak do vyhľadávacieho políčka napíšete príklad a v priebehu sekundy ho máte nielen vypočítaný, ale uvidíte aj online kalkulačku s vedeckými funkciami. Dobré, nie?
14. Prekladač
Ak potrebujete rýchlo preložiť slovo nemusíte otvárať stránku translate.google.com. Stačí do vyhľadávacieho poľa napísať translate stromček to english. Samozrejme slovo a jazyk môžete zmeniť podľa vašej aktuálnej potreby.
15. Navigácia
Každý pozná mapy od Google, možno ste ale nevedeli, že pre nájdenie trasy, výpočet vzdialenosti, či času ktorý na cestu potrebujete si vystačíte s vyhľadávacím políčkom. Napíšte do neho z Bulharská 101, Bratislava do Farská, Nitra a trasu vidíte v priebehu sekundy.
Možností ako si uľahčiť vyhľadávanie je neúrekom, ak však budete používať týchto pätnásť tipov, bude z vás hotový Google guru a dokonale bude pre vás platiť, že všetko je na webe. Najmä ak potom priateľov poučíte o tom, ako jednoducho sa to dá nájsť.
Foto: Google, TECHBOX