Štúdie, analýzy a prieskumy trendov v infokomunikačných technológiách sú, takisto ako v iných oblastiach, často pomerne optimistické, niekedy až šokujúce. Nie vždy sú však trefou do čierneho a často aj renomované analytické spoločnosti musia svoje odhady korigovať. Nuž, vývoj je ako osud, ani jeden nie je presne nalinkovaný a priebežne ho ovplyvňuje množstvo faktorov.
Poznatky v štúdii „10 najdôležitejších spotrebiteľských trendov pre rok 2015 a ďalej“ pochádzajú z globálneho výskumného programu Ericsson ConsumerLab. Výskum sa zameriaval hlavne na majiteľov smartfónov vo veku medzi 15-69 rokov v najväčších mestách po celom svete a reprezentuje viac ako 85 miliónov používateľov internetu.
Podľa Ericsson ConsumerLab chcú spotrebitelia integrovať technológie a pripojenie na internet do všetkých aspektov svojho života – od zrkadiel v kúpeľni, cez inteligentné chodníky, medicínu, až po sledovanie zdravia. V roku 2015 budú najmä mladí ľudia viac sledovať streamované video z internetu, než klasické televízne vysielanie.
Pozrite si Infografiku k štúdii 10 najdôležitejších spotrebiteľských trendov pre rok 2015
Michael Björn, šéf výskumu v Ericsson ConsumerLab považuje kumulatívny efekt vplyvu smartfónov na naše životy za veľmi významný. Služby a produkty, ktoré dosiaľ boli za hranicou našej predstavivosti, prijímame veľmi rýchlo a ľahko a veľmi skoro sa stávajú súčasťou mainstreamu, uvádza M. Björn.
10 najdôležitejších spotrebiteľských trendov pre rok 2015:
1. Streamovaná budúcnosť. Vzory využívania médií sa menia po celom svete. Spotrebitelia stále viac preferujú jednoducho využiteľné služby na požiadanie, ktoré umožnujú prístup k videoobsahu naprieč platformami. Rok 2015 bude prelomový tým, že budeme prvý krát sledovať viac streamované video na internete (na počítačoch, tabletoch a mobiloch), než klasické televízne vysielanie, tvrdí štúdia. Pre mladú generáciu tento trend platí už istú dobu.
2.Inteligentné domovy. Spotrebitelia majú stále väčší záujem o inteligentné domáce senzory, ktoré dohliadajú na domácnosť. Tento rok sa budú spotrebitelia zaujímať najmä o senzory, ktoré indikujú možné problémy s vodou či elektrinou, ale takisto aj tie, ktoré dohliadajú na pohyb členov rodiny.
Preferencie v sledovaní TV vysielania a streamovaného videa. Zdroj: Ericsson ConsumerLab TV & Media report, 2014. Údaje: Brazília, Čína, Nemecko, Južná Kórea, Španielsko, Švédsko, Taiwan, UK, USA
3. Zdieľanie myšlienok. Aj tento rok sa budú objavovať nové spôsoby komunikácie, ponúkajúce nové cesty ako zostať v kontakte s priateľmi a rodinou. Stále viac používateľov smartfónov bude zvažovať zakúpenie nositeľných zariadení na komunikáciu s ostatnými prostredníctvom myšlienky. Zatiaľ však tento trend nebude mainstreamový. K tomu by podľa Ericssonu malo dôjsť v roku 2020.
4. Inteligentní občania. Myšlienka inteligentných miest je zaujímavá sama o sebe, ale mnoho z tejto inteligencie vlastne pochádza alebo príde ako vedľajší efekt využívania mobilných zariadení obyvateľmi. Internet nás robí viac informovanými a vďaka tomu robíme lepšie rozhodnutia a zdieľame viac informácií. To umožňuje vytvárať lepšie dopravné mapy s aktuálnymi informáciami a vďaka tomu aj lepšie plánovať pohyb po meste. V rýchlo sa rozvíjajúcich mestách to zase dovolí riešiť otázky efektívneho využitia energie a znižovania znečistenia ovzdušia a vody, prípadne umožní pred týmto znečistením varovať.
5. Zdieľanie a ekonómia života. Vzhľadom na to, ako internet umožňuje efektívne zdieľať informácie s nebývalou ľahkosťou, myšlienka zdieľanej ekonómie má naozaj veľký potenciál. Polovica majiteľov smartfónov je otvorená myšlienke prenajímať svoje voľné izby, zariadenie v domácnosti, či nástroje pre zábavu či oddych. Vnímajú to ako možnosť ušetriť, či zarobiť si nejaké peniaze. Dôvodom je aj jednoduchosť s akou je dnes možné tieto veci zdieľať na internete.
6. Digitálna peňaženka. 48 % majiteľov smartfónov by najradšej používalo svoj telefón pre platbu za tovar a služby. 80 % z nich verí, že do roku 2020 nahradí peňaženky práve smartfón.
7. Moje informácie. Hoci spotrebitelia radi zdieľajú informácie a vidia to ako výhodu, nepovažujú za nutné, aby ich informácie boli dostupné a otvorené komukoľvek. 47 % majiteľov smartfónov chce platiť elektronicky, ale bez automatického zdieľania osobných údajov s príjemcom platby. 56 % z nich chce, aby komunikácia bola šifrovaná a zabezpečená proti zneužitiu.
8. Dlhší život. Používatelia smartfónov a aplikácií v nich vidia potenciál žiť zdravší a kvalitnejší život, v dôsledku toho očakávajú aj dlhší život. Veria, že dlhodobé využívanie športových či zdravotných aplikácií, prípadne tých, ktoré sledujú stravovacie návyky či upozorňujú na chyby a odporúčajú zdravšie správanie, im predĺžia ich životy alebo aspoň pomôžu žiť zdravší život.
9. Domáci roboti. Spotrebitelia vítajú predstavu domácich robotov, ktorí im pomôžu s každodennými úlohami. 64 % z nich verí, že sa roboti stanú normálnou súčasťou domácností do roku 2020.
10. Neustále pripojené deti. Deti budú neustále zvyšovať dopyt po viac „hmatateľnom“ internete, v ktorom je ich fyzický svet rovnako prepojený, ako obrazovky ich zariadení. Podľa 46 % majiteľov smartfónov deti už teraz očakávajú, že všetky veci budú pripojené, než vyrastú.
Komentár TECHBOX.sk
Štúdia naznačuje na prvý pohľad extrémne progresívne trendy, no spotrebitelia sa nie vždy správajú skutočne tak, ako by si zdanlivo predstavovali. Výrobcovia majú prirodzenú tendenciu ”nadhodnocovať” význam a trhovú silu svojich produktov, v tomto prípade smartfónov, súvisiacej konektivity a aplikácií.
Napríklad v súvislosti s digitálnou peňaženkou už pomerne dlhé roky počúvame oslavné verdikty, ktoré akoby mali privolať realitu jej hromadného používania. Datujú sa už od vzniku NFC technológie. Zatiaľ sú to však stále len prvé lastovičky a ľudia sú dosť opatrní a konzervatívni. Takisto zdravotné aplikácie s nositeľnými senzormi a domáci roboti možno nebudú takou horúcou témou, aj keď z rozdielnych dôvodov.
A na záver, napriek nespochybniteľnej popularite smartfónov stále existuje (rozširujúca sa) skupina užívateľov, ktorej tieto príliš sofistikované zariadenia nie sú po vôli a vnímajú ich ako obmedzenie. Výnimoční ľudia sa chcú často odlišovať od mainstreamu a dnes sa to nedá dosiahnuť tým, že budú mať väčší, alebo tenší smartfón, keďže na pohľad rovnaké ”veslo” vytiahne z aktovky hociktorý školák. Takže uvidíme, ako sa to nakoniec vyvinie v skutočnosti.
Zdroj a foto: Ericsson