Samsung sa s tabletmi snaží na trhu preraziť už od roku 2010 a darí sa mu to. Prečítajte si, aký je S-kový 10,5-palcový tablet, ktorý vás zaujme nielen luxusným vzhľadom, ale aj hardvérom.
Opäť som mal tú česť testovať vlajkovú loď Samsung, tentokrát v segmente tabletov. S tabletmi výrobcu mám bohaté skúsenosti. Zdieľam nadšenie z tabletov série Note vďaka dotykovému peru S Pen a jeho možnostiam, avšak čo som chytil do rúk teraz, považujem za revolúciu, minimálne v displeji! Samsung sa s tabletmi snaží na trhu preraziť už od roku 2010 a darí sa mu to. V podstate odkedy Apple vyrába veľké iPhony, vyrába Samsung svoje veľké S-ká. Teraz má však Samsung model GALAXY Tab S s veľkým „S“. V podstate mu Samsung nadelil takmer všetko, čo ponúka high-end smartfón Samsung GALAXY S5, a to vrátane toho najpodstatnejšieho – displeja. Vôbec prvýkrát Samsung použil vo svojom 10-palcovom tablete displej so Super AMOLED technológiou. Farby sú žiarivé a vaše fotografie či videá jednoducho dostanú nový život. Poznám ľudí, čo farby Super AMOLED displejov Samsungu považujú za neprirodzené, ale snáď nepoznám nikoho, kto by nechcel vidieť svoje multimédiá krajšie. Čierna je mega čierna a biela je nádherne žiarivá, na toto si rýchlo zvyknete a neexistuje cesta späť. Displej poskytuje viac než 90% farebného pokrytia Adobe RGB a ponúka dynamický kontrastný pomer až 100 000:1. Navyše testovaný model prichádza s väčšou 10,5-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením až 2 560 x 1 600 b. Kto by sa chcel hrať na písmenká, tak toto rozlíšenie označujeme WQXGA aj preto, že displej má pomer strán 16:10.
Keď už som začal displejom, spomeniem aj špeciálne režimy, ktoré sa starajú o to, aby vaše oči skutočne sledovali vždy len ten najlepší obraz. V adaptívnom zobrazení sa farby menia automatickým nastavením gama, sýtosti a ostrosti podľa okolitého prostredia a osvetlenia. Funguje to v aplikáciách Galéria, Fotoaparát, Internet, Video či Knihy Google Play. Režim AMOLED kino zabezpečí vernejšie farby pre video a režim AMOLED fotografia zase ponúkne lepšie výsledky pri prezeraní fotografií. Osobne som však zostal pri adaptívnom zobrazení.
Aj vďaka technológii displeja je tablet tenký a ľahký. Hrúbka na úrovni 6,6 mm patrí medzi najtenšie na trhu, rovnako hmotnosť pod 500 gramov je výhodou. Veľmi sa mi však páči celkový vzhľad tabletu, pôsobí prémiovo a luxusne. Hovorím však o bronzovej farbe, ktorú som testoval. Na redakčný stôl sa mi dostala aj biela verzia, no tá už tak atraktívne nepôsobí. Navyše som spozoroval podobný neduh bielej verzie, ako pri smartfóne S5. Zadný kryt nie je vyrobený z rovnakého mäkčeného plastu, ako v prípade bronzovej verzie, čo v rukách pocítite. Samsung si dal záležať hlavne na bočných hranách, ktoré majú príjemné skosenie a opticky telo tabletu zužujú. V rukách sa drží tablet výborne, lepšie ako konkurenčný tenučký Sony Xperia Z2 Tablet.
Zadná časť má perforovaný vzor v štýle S5-ky, ale malé priehlbinky majú väčšie rozstupy, čo pôsobí elegantne. V dolnej časti zadného krytu, ktorý nie je odnímateľný, nájdete dvojicu krúžkov. Ak ste sa potešili ako ja, že ide o nejakú verziu reproduktorov s basovým efektom, sklamem vás. Ide o prvky pre pripevnenie puzdra.
S tabletom som vyskúšal aj puzdro Samsung Book Cover. Nie som zástanca puzdier, lebo zbytočne pokazia celý dojem z dizajnu zariadenia. Navyše je tablet vždy ťažší a hrubší. Avšak Samsung GALAXY Tab S 10.5 je prvý tablet, pre ktorý by som si puzdro Book Cover kúpil. Tablet v ňom vyzerá stále luxusne. Navyše puzdro je možné nastaviť do troch praktických polôh, z ktorých som najčastejšie používal tzv. Viewing mode. Počas cesty lietadlom sa tak výborne pozerajú filmy, taktiež túto polohu oceníte s pripojenou externou klávesnicou.
Použitiu hardvérového tlačidla s dvojicou softvérových pod displejom, rovnako ako na smartfónoch Samsungu, som sa veľmi potešil. Avšak tvorcovia tabletu akoby nerozmýšľali. Ak tablet používate v horizontálnej polohe, ovládanie hlasitosti je neprakticky umiestnené vo vrchnej hrane. Rozhodne by som ho uvítal na bočnej, najlepšie pravej strane. Stereo reproduktory nehrajú zle, ale tu sa mohol Samsung inšpirovať tými nahryznutými jabĺčkami, ktoré hrajú výrazne lepšie. Škoda. Použitie microUSB konektora vítam, aj keď nie je vo verzii 3.0. Slot pre microSD karty je samozrejme tiež výhodou, pričom si poradí aj so 128 GB kartami. Infraport v tablete využijete skôr, ako v smartfónoch. Predsa len tablet je často centrom zábavy v obývačke a možnosť ovládania televízora či iných zariadení je tu veľmi vítaná.
Hardvérovo sa Samsung snažil dať do tabletu súčasné maximum. A to je dobre. Veď kombinácia osemjadrového (4+4) procesora Exynos Octa 5 vo Wi-Fi verzii alebo štvorjadra Qualcomm Snapdragon 800 2,3 GHz s 3 GB pamäťou RAM sa postará, aby všetko fičalo svižne. Napriek tomu ma nemilo prekvapil výsledok testu 3DMark, kde novinka skončila s výsledkom 13 350 bodov. Pravdepodobne to spôsobilo extrémne jemné rozlíšenie, kde grafika musí vykresľovať niekoľkonásobne viac bodov. Len pre porovnanie, taký Sony Xperia Z2 tablet získal v teste až 19 119 bodov. Ani AnTuTu Benchmark X neohodnotil model výrazne vysoko, získal 29 387 bodov.
Operačným systémom je Android 4.4.2 s najnovšou verziou TouchWiz. Ak máte S5-ku, v prostredí budete ako doma. Ku známej lište po potiahnutí prsta nadol z vrchnej časti displeja pribudla dvojica rýchlych volieb S Finder či Rýchle pripojenie. Ikony v menu nastavení sú rovnako, ako v S5-ke, úplne nové, farebné, v tablete však menu nastavení ponúka viac informácií na jednej obrazovke. Ani tu nechýba zaujímavý režim šetrenia energie. Môžete si v ňom napríklad obmedziť výkon procesora či prepnúť displej do odtieňov sivej. Nájdete tu aj Režim extrémneho šetrenia energie, kedy sa nielen automaticky zmení farba displeja na odtiene sivej, ale tablet vám umožní používať len základné aplikácie. Dokonca má tablet aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza v hardvérovom tlačidle pod displejom. Pri S5-ke, ktorú tiež osobne používam, som túto funkciu vypol, lebo s rozpoznávaním odtlačkov som mal problém. V tablete však funguje výborne a v podstate som odmietnutie odtlačku počas testu nevidel. Žiaľ stále využijete snímač len na bezpečné odomknutie tabletu, overenie v konte Samsung či pre spustenie bezpečnostného riešenia KNOX.
V nastaveniach som našiel aj môj obľúbený Panel s nástrojmi. Ten vám z akejkoľvek úrovne menu umožní rýchly prístup ku vybraným aplikáciám, ktoré si nastavíte. Nepochopil som však chýbajúce NFC. Využívam NFC tlačiareň a rôzne iné NFC príslušenstvo, avšak takto nabitý tablet mi nedokázal poskytnúť tento druh komfortu, na aký som zvyknutý. Inak v podstate nič nechýba, samozrejmosťou je aj GPS s GLONASS. Ak máte smartfón Samsung, obľúbite si funkciu SideSync 3.0, kde na displeji tabletu vidíte vďaka Wi-Fi prepojeniu váš smartfón. Na čo je to dobré? Tak napríklad prídete domov, smartfón máte v taške, zoberiete si do rúk tablet a kľudne cez displej tabletu odpíšete na SMS, ktorá vám prišla na smartfón. Alebo si pozriete fotografie či videá, a dokonca vybavíte aj hovor! Kvôli takejto vychytávke by som si Tab S bez váhania kúpil, ak by som mal doma S5-ku či iný model.
Prostredie fotoaparátu je nové, rovnako ako v najnovších smartfónoch výrobcu. Rozlíšenie 8 Mpx však nemusí stačiť, rovnako zabudnite na nahrávanie Ultra HD videí, maximum je totiž Full HD. Taktiež zabudnite na HDR či Selektívne zaostrenie, tie v tablete rovnako nenájdete. Nechýba však príjemné prostredie My Magazine, ktoré využíva plnú veľkosť displeja pre zobrazenie rôznych informácií a správ zo svetových médií. V tablete má ešte väčší význam. Samozrejmosťou je aj multitasking a práca s viacerými oknami naraz, čo Samsung zvláda bravúrne. Dokonca dostanete aj balík aplikácií označených ako GALAXY Gifts s prémiovým obsahom, ktorý obsahuje aj množstvo predplatného elektronických časopisov na určité obdobie.
Ak by ste sa ma opýtali, prečo si Samsung GALAXY Tab S 10.5 nekúpiť, napadajú mi len dva dôvody – chýbajúce NFC a vodeodolnosť. Pre niekoho možno i tretí – cena, tablet patrí k tým drahším modelom na trhu. Naopak dôvodov pre kúpu je viac. Rozhodne je to špičkový displej, luxusné spracovanie a vychytávky ako snímač odtlačkov prstov, režim extrémneho šetrenia energie či funkčná vecička SideSync 3.0. Hardvér patrí tiež k tomu najlepšiemu na trhu, Samsung skutočne príjemne prekvapil.
+ exkluzívny vzhľad, špičkový displej, snímač odtlačkov prsta, balík GALAXY Gifts
– chýba NFC, mohol byť vodeodolný (IP67)
Cena 499,00 € (Wi-Fi), 599,00 € (Wi-Fi + LTE) Rozmery 247,3 x 177,3 x 6,6 mm, 465 g (Wi-Fi)/ 467 g (Wi-Fi + LTE) Displej 10,5“, Super AMOLED (2 560 x 1 600 px), multitouch Hardvér Exynos 5 Octa (4 jadrá 1,9 GHz + 4 jadrá 1,3 GHz), GPU Mali-T628 MP6, 3 GB RAM, 16/32 GB pamäť, microSDXC (do 128 GB), 8 Mpx foto, Full HD video (1080p/30 fps), 2,1 Mpx webkamera, Wi-Fi a/b/g/n/ac Dual Band, BT 4.0, GPS/GLONASS/Beidou, microUSB 3.0, USB Host, snímač odtlačkov prstov, 3,5 mm audio, stereo reproduktory, Li-Ion 7 900 mAh Softvér Android 4.4.2, Samsung TouchWiz UI, Sidesync 3.0, Group Play, S-Note, S Translator, Samsung Link, Scrapbook, Story Album, Video Editor, Samsung Smart Switch, Samsung Level, E-meeting, Kids Mode
Foto: TECHBOX