Reklama

Intel poodhalil detaily 14 nm technológie

Juraj Procházka

Zná­my Moorov zá­kon tvr­dí, že in­teg­rá­cia väč­šie­ho množ­stva tran­zis­to­rov na kre­mí­ko­vé substrá­ty ve­die s kaž­dou ge­ne­rá­ciou pro­ce­so­rov k men­ším, rých­lej­ším a lac­nej­ším či­pom. Aby to mohlo fungovať, musí byť plošná hustota čoraz menších tranzistorov na čipoch stále vyššia. Kvôli technologickým limitom to však pôjde čoraz ťažšie.

14-nm-wafer

Doštička polovodiča 14nm  výrobného procesu.

Ako povedal spoluzakladateľ výrobcu polovodičov, firmy Broadcom, Hen­ry Sa­mue­li, pries­tor na zlep­šo­va­nie čipov sa pos­tup­ne zmen­šu­je. Po­čas troch ge­ne­rá­cií sa vý­rob­né de­tai­ly zmen­šia pod 5 na­no­met­rov, čo reprezentujú tranzistory tvo­re­né de­sia­ti­mi ató­ma­mi a tam klasická koncepcia mikroelektroniky končí. Budeme musieť nájsť iné riešenia, no nebude to jednoduché. Alternatívu voči CMOS tranzistorom hľadáme už 50 rokov.

Pozrite si: Aj Intel už bude mať spotrebiteľský osemjadrový procesor

Ale aj aktuálne technológie umožňujúce zmenšovanie architektúry čipov sú náročné a komplikované a veľa o nich zatiaľ nevieme. S klasickou litografiou si už nepomôžeme. Detaily o mikroarchitektúre, optimalizovanej najnovším 14nm výrobným procesom teraz odhalil Intel. Spoločnosť In­tel je zároveň prvým z technologických lídrov, kto­rému sa po­da­ri­lo do­siah­nuť ko­mer­čnú vý­ťaž­nosť pri 14 nm pro­ce­se.

14-nm-broadwell

Čip vyrobený 14 nm procesom (kódové označenie “Broadwell”)

Používa druhú generáciu Tri-gate (FinFET) tranzistorov s najlepším možným výkonom, spotrebou, hustotou a nákladov na tranzistor. 14nm technológiu Intel použitje pri výrobe vysoko výkonných a nízko napäťových produktov vrátane serverov, PC a internetu vecí (IoT). Prvé systémy založené na procesoroch Intel Core M sa začnú predávať už na vianočnom trhu, masová produkcia sa rozbehne v prvej polovice roku 2015.

 

“Investícia a záväzok spoločnosti Intel voči Moorovmu zákonu je vďaka týmto novým procesorom stále v platnosti,” povedal Mark Bohr, Intel senior partner, Technology and Manufacturing Group, a riaditeľ Process Architecture and Integration.

Ale Moorov zákon, empirické pravidlo, že zložitosť integrovaných obvodov sa zdvojnásobuje každých 24 mesiacov, pričom cena ostáva konštantná, ktorý platí od roku 1965, čoskoro narazí na ekonomické, aj technologické limity. Spočiatku budú možno výkonnejšie procesory drahšie, ale nepotrvá dlho a budeme musieť uplatniť nové technologické a fyzikálne princípy (3D litografiu, spintroniku a ďalšie).

Zdroj a foto: Intel

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.