Rýchlejší internet určite neobmedzujú chrbticové, ba ani prístupové siete. Aspoň nie tie optické. Laserom sa totiž dajú preniesť dáta závratnou rýchlosťou a včerajšie limity sú vzápätí prekonané novými, aby aj ich vzápätí pokorili nové technologické vynálezy.
Doterajší rekord v prenosovej rýchlosti pri použití jedného laserového vysielača držali vedci z nemeckého Karlsruhe Institut für Technologie s rýchlosťou 32 terabitov za sekundu (Tbit/s).
Ale aj toto neuveriteľné číslo prekonali dánski vedci z High-Speed Optical Communications Group (HSOC) pri DTU Fotonik, ktorí dosiahli nový laserový rekord 43 Tbit/s, informovala o tom Danmarks Teknishe Universitet (DTU). Pre ilustráciu, takouto rýchlosťou by sa dal preniesť obsah piatich harddiskov s kapacitou 1TB za menej ako sekundu.
Zvyšovanie prenosových rýchlostí je nutnosťou, aby siete dokázali nasýtiť požiadavky účastníkov, tvoriacich hlavne používateľmi internetu, po stále väčších dátových objemoch. Prevádzka na internete rastie tempom o 40 až 50 percent ročne a technológie spojené s internetom produkujú viac ako dve percentá celosvetových antropogénnych emisií CO2 a pri danom raste sa tento parameter môže ďalej zhoršovať. Zvyšovanie efektivity prenosu dát má preto veľký význam.
Samozrejme, rekordné rýchlosti sa uplatnia len v chrbticových sieťach a na vyťažených informačných diaľniciach, ale aj tam môžu ušetriť významné náklady. Môže sa v globále použiť menej káblov, vlákien, alebo prijímačov-vysielačov, čo zníži náklady, aj energetické nároky.
Vedci z DTU použili v experimente nový typ optického vlákna od japonského telekomunikačného gigantu NTT. Vlákno obsahuje sedem jadier, namiesto jedného. Výsledky výskumu už boli overené a budú prezentované na konferencii CLEO 2014.
Pozrite si: Orange má najrýchlejší internet na Slovensku s rýchlosťou 250 Mbps
High-Speed Optical Communications Group pri DTU Fotonik dosiahla viackrát svetový rekord v prenosových rýchlostiach a v roku 2009 ako prvá na svete zlomila „terabitovú hranicu“, ktorá bola v tých časoch prakticky nedosiahnuteľná pri použití jediného vysielača.
Vedci DTU už skôr prezentovali svetový rekord v celkovom prenose dát rýchlosťou 1 petabit za sekundu, ale v tomto prípade išlo o multiplex, v ktorom boli použité stovky laserov.
Zdroj a foto: Danmarks Teknishe Universitet