Hoci 5G siete zatiaľ nie sú zatiaľ na programe dňa, všetci rozhodujúci výrobcovia telekomunikačnej infraštruktúry intenzívne pracujú na technológiách budúcej generácie. Ich komerčné nasadenie sa očakáva až v roku 2020 a v Európe možno o nejaký rok neskôr, ale práve v tomto období sa ”láme chlieb” pre prípravu štandardu.
Podľa Ericsson Mobility Report bude v Severnej Amerike v roku 2019 až 85 % zákazníkov pripojených prostredníctvom technológie LTE. Vysoká penetrácia LTE bude na konci dekády aj v Japonsku a Južnej Kórei. Tieto krajiny majú už dnes najvyššiu penetráciu LTE na svete: regionálna príloha Ericsson Mobility Report hovorí o 30-percentnej penetrácii LTE v Japonsku a dokonca 50 % v Južnej Kórei. Aj preto sa očakáva, že USA, Japonsko a J.Kórea budú priekopníkmi pri zavádzaní sietí 5G.
Pozrite si aj: Budúcnosť informačnej spoločnosti? Po roku 2020 siete 5G
Johan Wibergh, šéf Business Unit Networks spoločnosti Ericsson, uviedol: ”5G bude mať výrazný vplyv na mobilné siete a preto úzko spolupracujeme s poprednými operátormi, vrátane NTT DoCoMo a SK Telecom. Vývoj pokročilých rádiových technológií je jedným z prvých dôležitých krokov v realizácií budúcnosti 5G.“ NTT DoCoMo a SK Telecom už oznámili testovaciu prevádzku nových technológií, ale ani v jednom prípade zatiaľ ešte nejde o štandard 5G.
„Aj keď štandard ešte nie je definovaný, technológia 5G už prešla z technologickej teórie a vízie do skutočného sieťového a obchodného plánovanie mobilných operátorov,“ povedal Satja Atreyam, vedúci výskumu Wireless Network Infrastructure v spoločnosti IDC.
Kvôli potrebe širších komunikačných kanálov a väčších prídelov spektra budú siete 5G vo veľkej miere využívať pásmo v oblasti vyšších kmitočtov, než je tomu dnes. Ericson pre zástupcov jaonského operátora NTT DoCoMo a kórejského SK Telecom demonštroval živú ukážku prenosu rýchlosťou 5 Gbit/s v pásme 15 GHz. Pre dosiahnutie rekordných výsledkov využil Ericsson koncept nového rádiového rozhrania a pokročilé technológie MIMO (Multiple-input Multiple-Output). Vývoj 5G technológií Ericssonu zahŕňa aj nové anténne technológie so širším pásmom, vyššou frekvenciou a kratšími prenosovými intervalmi.
Neprehliadnite: V Japonsku sa už chystá test siete 5G s rýchlosťou 10 240 Mbit/s!
5G siete nebudú len o jednoduchom zrýchľovaní a znižovaní latencie oproti súčasným sieťam 3G a LTE.
Rozdiely síce budú rádové, ale hlavné odlišnosti budú v novej architektúre, filozofii a celkovej koncepcii sietí. Podľa európskeho projektu METIS by mali siete 5G priniesť 1000x vyššiu konektivitu na jednotku plochy a až 100 násobne rýchlejšie pripojenie pre používateľa. Pre podporu komunikácie stroj-stroj (M2M) by sa mali zároveň 10-násobne predĺžiť operačné časy na jedno nabitie batérie a ďalšou pozitívnou správou je päťkrát nižšia latencia oproti súčasným sieťam. Tieto atribúty pomôžu budovať aj takzvaný ”internet vecí” (IoT, Internet od Things).
Niektorí odborníci hovoria, že po príchode technológií 5G už nebude treba filozofovať o budúcich sieťach ”6G”. Samotný štandard 5G má byť taký flexibilný a otvorený, že bude mať potenciál rastu kapacity a rýchlosti aj pre budúce aplikácie. Môžeme sa teda tešiť na skutočnú telekomunikačnú revolúciu.
Zdroj a foto: Ericsson