Výhody
- prijateľnejšia cena
- Wi-Fi a mobilná appka
- nový typ zbernej nádobky
Nevýhody
- slabšia výdrž
- starší systém orientácie
- nevysáva tmavé koberce
Nová Roomba e5 je prvým modelom výrobcu s novým označením. Už sa nebudeme stretávať s čisto číselným označením, ale kombináciou s písmenkami. Roomba e5 je zástupkyňou strednej triedy, pričom vychádza z osmičkovej série výrobcu.
Tomu nasvedčuje nielen cena (499 €), ale aj výbava. Od top modelov sa napríklad líši absenciou hornej kamery či slabšou batériou. Inak je to poctivá Roomba, na akú sme zvyknutí a má aj čosi navyše.
Budem rovno predbiehať a prezradím, že Roomba e5 má nový typ hlavných kief systému AeroForce, ktoré majú nielen novú farbu, ale aj tvar. Vysávanie by tak malo byť ešte účinnejšie. Rozdiel medzi predchádzajúcou a súčasnou generáciou kief ale prakticky nezbadáte.
Predná kefa slúži na lepšie vymetanie nečistôt, druhá je ako predtým, takže nečistoty vmetá do sacieho otvoru. Kefy je taktiež nutné raz za čas vyčistiť od namotaných vlasov nielen na povrchu, ale aj okolo osiek a v ich vnútri.
Inak sa môže stať, že nebudú fungovať správne, a tak bude vyzerať aj samotné vysávanie. To už ide ale našťastie o čosi jednoduchšie ako v minulosti.
Roomba e5 je inak veľmi podobná predchádzajúcim modelom nižšej triedy. Má klasický okrúhly tvar, tri základné tlačidlá a viacero senzorov. Nenaviguje sa však pomocou kamery na hornej strane. Tá v tomto prípade chýba. To ale znamená, že Roomba e5 bude vcelku dostupným modelom.
Tak aj je. Patrí do nižšej triedy, no aj napriek tomu je dostatočne výkonná na denno-denné vysávanie. iRobot hovorí o 5x vyššom výkone, no len v porovnaní s modelom Series 600. Subjektívne je novinka asi tak výkonná, ako Roomba 880 spred pár rokov.
Škoda, že iRobot nevylepšil vysávanie v rohoch, tu Roomba e5 stále stráca. Hoci má novú aj bočnú kefku, tá nie je až taká dlhá, aby vymietla rohy do čista. Nechýba ale funkcia Dirt Detect, vďaka ktorej v prípade väčšieho množstva špiny túto Roomba deteguje a povysáva niekoľkokrát.
Veľkým plusom je úplne nová zberná nádobka. Má síce iba 0,6 litra, ale po prvýkrát v histórii nemá v sebe zabudovaný elektromotor.
Vďaka tomu je možné nádobku umývať pod tečúcou vodou, nie však v umývačke riadu. Zmenené je aj vysýpanie nečistôt. Stále to nie je dokonalé a viete sa pri tom zaprášiť, resp. zaprášiť všetko okolo koša, ale je to lepšie, ako kedysi.
Súčasťou nádobky je aj vyberateľný filter na jemné prachové častice v štýle HEPA filtra. Ten je podľa výrobcu nutné meniť každé dva mesiace za nový.
Samotné vysávanie je rovnaké, ako v minulých modeloch. Roombu e5 stačí vytiahnuť z balenia, zapojiť dockovaciu stanicu a nechať naplno nabiť batériu, pričom medzitým si môžete e5-ku spárovať s mobilnou aplikáciou. Cez tú sa Roomba e5 ovláda podstatne pohodlnejšie.
Nechýba ani časovanie či história vysávania, ale aj notifikácie vysávania či prípadných problémov. Škoda len, že časovať Roombu je možné opäť iba cez aplikáciu. Je stále množstvo ľudí, najmä tých starších, ktorí nemajú Wi-Fi a ani smartfón. Tí môžu siahnuť tak jedine po starých modeloch výrobcu s podstatne obmedzenejšími funkciami (napríklad iba systémom AeroVac, nie AeroForce).
Výrobca udáva, že batéria Roomby e5 vydrží 90 minút vysávania. Keďže novinka nemá Carpet Boost pre zvýšenie výkonu na koberci, vysávanie je kontinuálne, dokonca aj v prípade Dirt Detect. V našom prípade v spodnej časti domu s cca 70 m2 plochy ani raz nedokázala povysávať na jedenkrát.
To ale môže byť problém, keďže nová Roomba e5 sa nevie ísť nabiť a svoju prácu dokončiť. Škoda. Podobne, ako ostatné modely iRobotu, aj Roomba e5 nie je schopná vysávať tmavé koberce. Iba ich obíde a nechá nepovysávané. Taktiež má problémy pri tmavej rohožke, ale aj pri závesných toaletných misách. S radosťou sa pod ne zasekáva.
V balení je aj jedna virtuálna stena, takže sa dá použiť tam, kde je potrebné Roombu nepustiť. Ďalšie virtuálne steny je možné dokúpiť. Roomba e5 nie je veľmi hlučná, ale od tichého robota má veľmi ďaleko. Namiesto hovoreného slova (Roomby majú pre nás najbližšiu češtinu) novinka využíva iba pípanie.
Aj takto výrobca čo-to ušetril. Distribútor Roomby ale nešetrí na vás, zákazníkoch. V prípade poruchy je nutné nahlásiť ju distribútorovi, ktorý pre vašu Roombu pošle kuriéra.
iRobot Roomba e5 nie je vôbec zlý vysávač. Má prijateľnejšiu cenu, podstatné nové prvky a jednoduchšie sa čistí. So slabšou výdržou nebudete mať určite problém v menších bytoch.