V lete minulého roka americký iRobot po dlhom čase predstavil svoj prvý hybridný robotický vysávač skrížený s mopovačom, ktorý sa po prvýkrát v histórii vie konečne aj sám umývať. Teda nie robot, ale jeho mopovacia podložka.
Kým konkurencia má podobné riešenia roky, iRobot prišiel s novinkou len nedávno. A možno je rovno aj posledným Mohykánom. Nie však v umývaní mopovacích podložiek. Prečo?
Základom nového modelu Roomba Combo 10 Max je iRobot Roomba Combo j9+ z predminulého roka, ktorý zas vychádzal z modelu j7+ ešte z roku 2021. Po dvoch rokoch tak iRobot prichádza s treťou novinkou, ktorá má prakticky stále rovnaké parametre, no aj tak ponúkne čosi navyše. Tým čosi navyše je nová základňová stanica AutoWash dock, ktorá je po novom vybavená funkciou čistenia a sušenia mopovacej podložky.
Aj táto základňovka má zaujímavý dizajn, za ktorý sa nemusíte hanbiť, ani keď si ju postavíte do stredu obývačky. Kto by to ale robil, všakže. Na druhej strane vám možno ani veľa možností neostane. Dock potrebuje okolo seba dostatok miesta, navyše aj robot samotný potrebuje aspoň meter na to, aby vedel zo stanice pohodlne vyjsť a vrátiť sa späť. Na toto treba myslieť ešte pred kúpou, po nej vám môžu ostať iba oči pre plač.
Keďže je dock aký je, pokojne môže slúžiť aj ako polička či príručný stolík. Ak teda máte v miestnosti dostatok miesta a nebude vám prekážať, že z esteticky vyzerajúceho docku trčí robotický vysávač, pokojne si ho dajte aj k sedacej súprave.
Dizajnovou čerešničkou na docku je koženková vysačka s logom iRobot. Pomocou nej sa otvárajú aj dvierka, za ktorými sa ukrývajú dve výsuvné nádoby na vodu a zásuvka s vreckom na prach.
Nebol by to totiž robotický vysávač pre rok 2025, ak by nemal aj automatické vysýpanie, teda vysávanie zbernej nádobky v robote do zberného vrecka v docku. Šikovné riešenie, ktoré tu máme roky a ktoré výrazne šetrí čas obsluhovaním robota.
iRobot totiž tvrdí, že o robota nemusíte mať starosť minimálne mesiac. Tak som si to skúsil. Naplnil som nádobku na čistú vodu, nastavil robota cez vynovenú a stále špičkovo spravenú mobilnú appku a nechal ho tak. Robot každý deň o deviatej, kedy sa predpokladalo, že v dome už nikto nie je, mal vysávať a zároveň umývať podlahu.
A to nie hocijako, ale rovno dvojitým prechodom pre čo najlepšie poupratovanie. Všetko sa pritom dá nastaviť v aplikácii, takže ak máte napríklad veľmi lesklú podlahu, Roombe nastavíte menej vody. Rovnako môžete zvoliť aj slabší sací výkon, pretože z tvrdej podlahy je jednoduchšie pre vysávač vysávať nečistoty aj s nižším výkonom.
Naopak, ak má kameninovú podlahu, či máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, odporúčam zvoliť maximálny stupeň vody pre mopovaciu podložku a maximálny sací výkon. To čo deti dokážu nechať na podlahe je niekedy až neuveriteľné. Rovnako tak neustále kvapky zo všetkého možného, od jedla okolo stola v kuchyni až po zaschnuté kvapky vody okolo umývadla alebo cestou z kúpeľne. Nečistôt sa nájde na podlahe vždy dostatok.
Potešilo ma, že vysávač, resp. jeho mop nezanecháva na podlahe výrazné stopy po umývaní ako predchodcovia či iné značky. Stopy síce vidieť, ale iba keď sa človek veľmi sústredí. Mop z mikrovlákna je utkaný zjavne veľmi dobre.
Do výklopného systému sa zasúva pomocou poistky (modrý kúsok plastu), no je v ňom všitý zjavne NFC alebo RFID čip, vďaka ktorému výklopný systém rozpozná, že je v ňom konkrétny pod. Pody, resp. utierky je pritom možné aj prať v práčke, neobsahujú nič, čo by nemohlo prísť do styku s vodou.
Systém vyklápania je identický ako pri vyššie spomínaných modeloch. Vďaka tomu je mopovacia podložka v nečinnosti vždy ďaleko od podlahy či kobercov. Práve tie vedia trpieť, hlavne tie s vyšším vlasom, že hoci sa mop v iných robotoch zdvihne či stiahne do vnútra tela robota, pokiaľ je mop znečistený z mopovania, nečistoty môžu skončiť otreté práve na okrajoch koberca. Tu to nehrozí.
Robot vždy pri príchode ku kobercu zdvihne mop hore, povysáva celý koberec a až potom okolo neho aj mopuje podlahu. V prípade detekcie koberca je možné v appke nastaviť aj tzv. Carpet Boost, zvýšenie sacieho výkonu pre lepšie povysávanie.
Potešilo ma, že Roomba Combo 10 Max dokáže vysávať aj tmavý sivý koberec v predsieni, s ktorými mali staršie modely extrémne problémy a ostávali na ňom zaseknuté. Tu to neplatí, Roomba koberec pekne povysáva a potom umýva podlahu okolo.
Samozrejmosťou Roomba Combo 10 Max sú duálne kefy zo silikónu, ktoré rotujú proti sebe a tak i ony samé vytvárajú saciu silu pre sanie nečistôt z podlahy. Zároveň sú bez štetín a tak sa na ne menej zamotávajú vlasy či nitky.
A práve toto môže byť dôvod, prečo je novinka posledným Mohykánom od iRobota. Najnovšie modely, ktoré výrobca predstavil len nedávno totiž vôbec nemajú duálne kefy. Našťastie, iRobot stále nepredstavil top-end modely z nových sérií, takže pevne verím, že duálne kefy ostanú aspoň u top modelov. Uvidíme koncom roka.
Zaujímavosťou je, že pokiaľ nová Roomba umýva napríklad podlahu v kúpeľni, ide sa do docku vyčistiť, aby prípadné nečistoty z kúpeľne neroznášala po ostatných miestnostiach. Keďže novinka vychádza z modelu j9+, nechýba ani tzv. SmartScrub, kedy Roomba deteguje znečistené miesto a prechádza po ňom postupne hore-dole, aby nečistoty boli odstránené ešte účinnejšie.
Mop sa umýva v dockovacej stanici, kde je nádobka na čistú i špinavú vodu, pričom sa v docku má mopovací pod aj sušiť. Z času na čas je ale dobré túto časť základne vyčistiť. Okrem sita na nečistoty a čistiaceho silikónového valca ale z docku nevyberiete nič.
Rovnako omnoho častejšie by som osobne z docku vylieval špinavú vodu. Ako akákoľvek iná špinavá voda, aj táto v docku začne po čase extrémne nepríjemne páchnuť. Takže po mesiaci ničnerobenia ma pri čistení ovalil a do domácnosti sa nasťahoval veľmi nepríjemný zápach. Okamžité vetranie prievanom bolo viac ako žiadúce.
Na orientáciu Roomba Combo využíva technológiu PrecisionVision Navigation, ktorú iRobot používa vo svojich ďalších top-end modeloch. Okrem snímačov má vpredu aj kameru, ktorá rozpoznáva objekty a tým, ktorým treba, sa vyhne. Samozrejmosťou sú prípadné exkrementy od domácich miláčikov. Na tie si rovno vie aj zasvietiť, pod šošovkou je totiž aj LED dióda. Roomba tak vie lepšie vysávať a čistiť nielen v noci či šere, ale aj popod nábytok, kam sa ešte dokáže zmestiť.
Stále platí sľub majiteľom domácich maznáčikov od iRobot – (P.O.O.P.), ktorý zaručuje výmenu robota za nový kus, pokiaľ by sa nevyhol exkrementu domáceho maznáčika. Nechýba ani mapovanie priestoru, po novom do Smart Mapy, vďaka ktorým má byť upratovanie efektívnejšie a účinnejšie. Ako presne sa mi ale nepodarilo odsledovať, iba ak pri otočkách a vyhýbaniu sa predmetov vysávač neustále znižuje sací výkon, čím v podstate šetrí batériu. Spotreba je ale v podstate jedno, pretože ak by vysávač aj nestihol čosi upratať na jedenkrát, ide sa nabiť a úlohu dokončí neskôr.
Appka je po anglicky, no robot sa sa vami vie rozprávať aj po česky. Slovenčina chýba. Ale vlastne ani nechýba, s robotom sa rozprávať ani nemáte prečo. Rozprávanie sú vlastne iba oznamy robota napríklad po dokončení úlohy alebo ak sa mu niečo stane.
A čo ma na Roomba Combo 10 Max sklamalo? Hlavne mopovacia časť. Všetko je síce vymyslené k dokonalosti, no mopovacia podložka už po pár týždňoch (reálne dvoch) zapáchala ako v kúte zabudnutá handra na podlahu kdesi na chate. Otrasne. A keď si predstavím, že tento smrad roznášala po podlahe, nečudujem sa, prečo bolo niekedy cítiť v domácnosti nepríjemný zápach ako zo starých ponožiek.
Druhou nepríjemnosťou je to, že Roomba Combo 10 Max vysáva slabšie ako mnohá konkurencia. Sledoval som vysávač niekoľkokrát počas homeofficu a niektoré nečistoty jednoducho nebola schopná povysávať. Špeciálne zlomené tuhy z pasteliek. Roomba cez jednu takúto prešla 2x, a ani raz ju nedokázala vysať. A to je iba jeden príklad za mnohé. Roomba Combo 10 Max trpí tým, že jej vnútornosti sú 5 rokov staré (Roomba j7+ je ešte z roku 2021, no dizajnovaná minimálne rok predtým), ak nie ešte viac, keďže j7+ vychádzala zas z modelu i7+ z roku 2018 (!).
Čo ma ale potešilo je až extrémne zníženie ceny, oproti tej, kedy Roomba Combo 10 Max prišla koncom minulého roka na trh. Namiesto takmer 1 500 € vás dnes vyjde menej ako 900 €. A to sa už oplatí. Konkurencia za túto cenu má len ťažko model, ktorý by tak dobre vyzeral, relatívne dobre vysával a mopoval podlahu či mal vysokú mieru bezpečnosti. Na tej si dáva iRobot záležať.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.