- #Smartfóny
- 8 min.
- 29.6.2019
iPhone sa predáva už 12 rokov, spomeniete si ešte na vôbec prvú generáciu?
„Toto je len začiatok,“ znel slogan úplne prvého iPhonu. Dnes, po dvanástich rokoch od oficiálneho zavedenia do predaja, môžeme s týmto sloganom len a len súhlasiť. Doslova nenávidený mobilný telefón spôsobil revolúciu. Aj keď mal na začiatku poriadne veľa neduhov.
Píše sa 29. jún 2007 a do predaja sa konečne dostáva revolučný mobilný telefón iPhone 2G, od roku 2008 označovaný ako iPhone 1. Na spustenie predaja sa čakalo od jeho predstavenia v januári toho istého roku. Hneď v úvode treba povedať, že revolučný mobilný telefón sa chválil GPRS a EDGE, ktoré bolo už v tej dobe prekonané.
Nemusíte sa báť, že by som bol zarytým odporcom zariadení Apple a bahnil sa v chybách a nedokonalostiach, ktoré cupertinsku spoločnosť sprevádzajú počas celej jej existencie. Chcel som len hneď na začiatok poukázať na jednu z najcharakteristickejších vlastností iPhonov. Kontrasty. Revolučné zariadenie, ktoré sa často chybuje v tých najelementárnejších veciach.
Steve Jobs prišiel s myšlienkou zbaviť sa hardvérových tlačidiel a stylusov v roku 2005. Dva roky vývoja v maximálnom utajení vyústilo do plne dotykového displeja. Apple síce nebol prvou spoločnosťou, ktorá toto riešenie ponúkla, no je to práve iPhone, ktorý sa vďaka tomuto riešeniu stal mílnikom v dejinách mobilných telefónov. Apple predal dotykový displej tak šikovne, že všetci výrobcovia naskočili na rovnakú vlnu. Nový štandard medzi mobilnými komunikačnými zariadeniami bol na svete. Len ho ešte mnohí museli pochopiť.
Dotykové displeje pre stylusy boli v tom období pomerne rozšírené, no ovládanie prstom stále znelo ako fantázia zo sci-fi filmov. Jobsa napadlo, že by displej na prst mohol reagovať, ak by mal 3 aktívne vrstvy. Zostavil tím inžinierov, ktorí dostali ako vedľajšiu úlohu preskúmať tento nápad. Keď dostal šialenec milujúci roláky do rúk prvý prototyp, okamžite zacítil potenciál a jeho spoločnosť sa pustila do realizácie. Project Purple 2, sa naštartoval ešte v roku 2005, aby o dva roky neskôr spôsobil revolúciu.
Apple na vývoji iPhone spolupracovalo s telekomunikačným operátorom AT&T. Technologická spoločnosť si tvrdo stála za tým, že operátor do vývoja telefónu nebude zasahovať, a že ako hardvér, tak softvér bude od Apple. Odvážne podmienky zo strany spoločnosti s logom nahryznutého jablka, nakoľko približne dvojročná spolupráca stála 150-miliónov amerických dolárov. Tvrdohlavý prístup sa však vyplatil.
Pri vývoji podobných typov zariadení zrejme nikoho neprekvapia zmeny na poslednú chvíľu. Avšak, málokoho by napadlo šesť týždňov pred uvedením do predaja požadovať zmenu materiálu na najzásadnejšom komponente. Steve Jobs nakázal vymeniť plast použitý na displeji za sklo. Dôvod bol ten, že plast poškriabal vo vrecku, v ktorom spolu s prototypom telefónu nosil aj kľúče.
Táto zmena neznamenala len zvýšenie kvality výsledného produktu. Na svoje si prišiel najmä Foxconn, ktorý dokázal zareagovať na bleskovú požiadavku dodaním požadovaného komponentu. Výrobca pre sklo na displej iPhonu dokonca postavil nové výrobné krídlo v Shenzenskej fabrike.
Jobs na januárovom Macworld & Expo povedal, že na ten deň sa tešil dva a pol roka. Diváci v publiku mohli jeho nadšenie brať vlažne, no keď oznámil, že „Apple znovu vynašlo telefón“ neostal pokojný asi nikto. Jobs predstavil iPhone ako kombináciu širokouhlého iPodu s dotykovým displejom, revolučného mobilného telefónu a prelomového internetového komunikátora.
Mesiac po predstavení prototypu sa o slovo prihlásila spoločnosť LG Electronic, ktorá obvinila Apple z kopírovania ich LG Prada. Tento model bol predstavený približne v rovnakom čase ako iPhone. Ako to celé dopadlo si asi viete predstaviť, keďže smartfóny od LG dnes sú tam, kde sú.
Prvý iPhone mal 3,5-palcový LCD displej s rozlíšením 320 x 480 Mpx a 163 ppi, 2G EDGE anténu, 802.11b.g Wi-Fi, Bluetooth 2.0 EDR a 2-megapixelový fotoaparát. Srdcom zariadenia bol procesor ARM 1176JZ(F)-S s grafickou podporou od PowerVR MBX Lite 3D, ktorý vyrobil Samsung. Baterka mala objem 1 400 mAh. Zariadenie fungovalo na 128 MB RAM pamäti a ponúkalo 4 alebo 8 GB úložného priestoru na dvojici NAND flashoch.
V tej dobe zrejme viac nadchli zabudované senzory. Akcelerometer, ktorý pomáhal otáčať obrazovku podľa polohy používania, snímač priblíženia, ktorý vypol obrazovku po priblížení zariadenia k tvári a senzor okolitého svetla, ktorý automaticky upravoval jas displeja. Dnes už samozrejmosti boli pred 12 rokmi dych vyrážajúce. 30 pinový dock konektor sa do vôbec prvého iPhone presťahoval z populárneho iPodu. Či bol iný dôvod, ako synchronizácia iTunes sa zrejme nevie, no v porovnaní s dneškom sa mnohí aj začudujú prečo taká opacha.
Znesme sa však z obláčika nadšenia a pozrime sa vôbec prvý iPhone kritickou optikou. Pionier s dotykovým displejom nemal CDMA a EVDO rev A sieťovú kompatibilitu, teda sa nedokázal pripojiť do dvoch zo štyroch sietí ponúkaných najväčšími operátormi v USA. I keď tu Apple šikovne zamanévroval, pretože od začiatku komunikovali telefón ako zariadenie výhradne pre mobilného operátora AT&T.
Pri možnostiach, ktoré revolučný telefón ponúkal, si zároveň hádzal polená pod nohy pre absentujúce GPS. Obrovský rozruch a vlnu posmeškov si zaslúžil pre pevne vstavanú batériu, jej výdrž a absentujúci slot pre SD kartu. Aj samotné používateľské prostredie miestami pripomínalo návrat k hlineným tabuľkám a klinovému písmu. Na druhej strane, vizionárstvo Apple sa často skrýva v drobnostiach. V roku predstavenia išli používatelia zošalieť z toho, že síce cez iPhone mohli takmer plnohodnotne surfovať po internete, miesto vtedy používaného WAP prehliadania, no nemohli prijímať ani posielať MMS. Kto si dnes na MMS spomenie?
Najväčší technologickí nadšenci prevetrali svoje bankové kontá v roku 2007 takto. Za 4 GB iPhone zaplatili 499 amerických dolárov, o stovku viac za 8 GB verziu. Inak ako na upísanie sa operátorovi sa telefón kúpiť nedal. Ak vám príde cena prijateľná, tak vedzte, že v tej dobe išlo o tak šialené číslo, ako keď Samsung vyhlásil, že chce za svoj nie až tak funkčný skladací smartfón 2 000€. Aj napriek tomu, ale Apple dostalo iPhone do mainstreamu a predával sa ako teplé rožky.
Preháňame? Nuž, 29. júna 2007 bol iPhone okrem iných miest aj v new yorskej predajni. Rad čakajúcich ľudí dvakrát opísal pôdorys svetoznámej sklenenej kocky. Konkurenti sa z telefónu doslova smiali, média písali o príchode Ježiša mobilných telefónov. Z prvého iPhonu sa po roku predalo milión kusov u štyroch mobilných operátorov v štyroch krajinách. Steve Ballmer, CEO Microsoftu, vtedy na adresu iPhonu povedal: „Neexistuje šanca, že by iPhone získal významný podiel z trhu. Je bez šance.“ Nuž, píše sa rok 2019, my netrpezlivo očakávame iPhone XI a ročne sa z každého predstaveného modelu predá sto miliónov kusov len u jedného operátora v jednej krajine. Zase až taký prúser to vo finále asi nebol.