Na nové iPhony radu 14 sa tešil takmer celý technologický svet. Avšak už pred oznámením sa vyskytli informácie, že tie „dobré veci“ dostane tento rok len verzia Pro. A tak sa aj stalo. Novinári teda vyhodnotili , že používatelia iPhonu 13 nemajú dôvod prejsť na novinku.
Väčšina ľudí však aj tak nemení smartfón každý rok, čo platí pri majiteľoch iPhonov dvojnásobne. Ja používam iPhone 11 už viac ako dva roky a teda som cieľovka, na ktorú iPhone 14 apeluje. Dnes si teda povieme čo všetko sa zmenilo a či sa vám oplatí prejsť na nový model.
Asi najzásadnejšiou zmenou je hranatý dizajn, ktorý so sebou priniesli už iPhony radu 12. Vždy sa mi dizajn mojej 11-ky páčil a mal som za to, že jeho oválne spracovanie má svoje čaro. To sa však pomerne rýchlo rozplynulo po tom, ako som chytil do ruky iPhone 14. Prvých pár momentov som mal pocit, že pôsobí lacnejšie ako môj smartfón. Chýbala mu často spomínaná „hodnotná hmotnosť“.
Mne osobne sa staré modely, z ktorých hranatý dizajn vychádza veľmi páčili, no jednoducho mi to nesedelo. Na konci testovania však boli moje dojmy úplne opačné. iPhone 14 má absolútne perfektné vyváženie. Doslova ho môžete balansovať na prste. Hranatý dizajn mu navyše dodáva prémiovosť a pocit tuhosti, nehovoriac o perfektom úchyte.
Po návrate na môj iPhone 11 mi všetky tieto kvality chýbali a jeho dizajn zrazu pre mňa pôsobil zastaralo. Nuž, tak to už v technologickom svete chodí. Čo sa mi ale na novom dizajne nepáčilo, bolo rozloženie tlačidiel. Tie sú totiž osadené nižšie a pri sledovaní obsahu horizontálne som často omylom zvýšil hlasitosť namiesto jej zníženia. Nejde tak ani o problém zariadenia ako o moju svalovú pamäť, ktorá sa musela mierne upraviť.
Nový výrez pre mňa nebol ničím prelomovým a v podstate som ho ani nevnímal. Čo som ale vnímal, bol modul kamery, ktorý bol medzigeneračne zväčšený. Prirovnal by som to asi k „obličkám“ na najnovších BMW. Každou generáciou sú väčšie a autu dodáva svojský charakter. Niekomu to môže vyhovovať, inému nie. Ja som v prípade iPhonu fanúšikom tohto riešenia.
Asi najväčším a ihneď pozorovateľným rozdielom bol pre mňa displej. iPhone 11 sa so svojim IPS LCD displejom jednoducho nemôže rovnať OLEDU. Okrem podania farieb si výrazne polepšila aj jemnosť displeja, ktorá narástla z 326 ppi na 460 ppi. V ľudskej reči to znamená, že časy, kedy ste voľným okom mohli sledovať jednotlivé pixely sú dávno preč.
Displej je tiež krytý odolnejším slíčkom Ceramic Glass, ktorého schopnosti som však nemal možnosť a popravde ani nechcel otestovať. Výborne je na tom aj jas, ktorý je na úrovni až 1 200 nitov a poteší aj dvojitý senzor svetla, ktorý vylepšuje schopnosti už tak dobrého regulátora automatického jasu.
Po stránke výkonu som bol prekvapený, ale možno z iného dôvodu ako by ste čakali. Môj iPhone 11 má v sebe procesor A13 Bionic, ktorý je dnes už viac ako 3 roky starý. Novinka má v sebe A15 Bionic prebratý z iPhonu 13 Pro, čiže v podstate minuloročný čip. iPhone 14 by teda mal podľa benchmarkov poskytovať až o 27 % vyšší výkon.
Každodenné používanie iPhonu 14 mi potvrdilo to čo sa o Apple smartfónoch hovorí už roky. Mal som síce pocit, že systém je svižnejší a aplikácie sa otvárajú trochu rýchlejšie, no oproti môjmu iPhonu 11 to nebol obrovský skok. Apple čipy jednoducho vedia podávať skvelý výkon aj po dlhom čase používania a iPhone 11 je toho príkladom. Samozrejme keby si zoberiem úkony ako úprava fotografií, editovanie videa, hranie hier či načítavanie hneď po zapnutí iPhone 14 je na tom lepšie. No každodenné používanie bolo veľmi porovnateľné.
Výsledky by sa však určite zmenili o ďalšie dva roky, kedy by iPhone 14 vytiahol eso z rukáva. V čom je ale novinka neporovnateľne lepšia je výdrž batérie. Jej kapacita sa síce veľmi nezvýšila ( z 3 110 mAh v prípade 11-ky na 3 279 mAh v prípade 14-ky), no efektívnejší čip urobil svoje. iPhone 14 mi bez problémov vydržal 1 a pol dňa náročnejšieho používania, čo je pri 88 % zdraví batérie v prípade môjho iPhonu nereálny stav. K lepšej používateľskej skúsenosti prispeli aj 2 GB RAM navyše, ktoré bolo skutočne cítiť.
Presuňme sa k fotoaparátom. Vylepšením prešiel v podstate len hlavný snímač, ktorý má väčší senzor a nižšiu clonu. Ultraširokouhlý fotoaparát je, verte či nie, takmer totožný s tým, ktorý je na mojom iPhone 11. Pribudli však nové technológie a funkcie. Medzi nimi aj filmový režim, vylepšené HDR a pokročilejšia stabilizácia obrazu, Photonic Engine či fotografické štýly.
Ako je už pri Apple zvykom, fotografie sú farebné a plné detailov. Polepšilo si aj video, ktoré dlhodobo patrí k tým najlepším vo svete smartfónov. Ak by ste teda chceli prejsť na novinku z dôvodu lepšieho fotoaparátu tak áno, kvôli nemu sa upgrade oplatí.
Medzi novinky, kvôli ktorým sa oplatí prejsť patrí aj dlhšia softvérová podpora, detekcia nehody, vylepšený predný fotoaparát, podpora Bluetooth 5.3 a 5G či vyššia odolnosť voči vode a prachu. Neznie to ako veľa, no všetky tieto funkcie tvoria skvelý celok, ktorým iPhone 14 skutočne je.
Po dvoch týždňoch môžem s čistým svedomím iPhone 14 odporučiť. V každodennom používaní mi síce nepriniesol očakávaný „wow“ efekt, no pri objeme smarftónov, ktoré testujem sa dostaví už len zriedka.
Ak teda vlastníte iPhone 11 alebo starší, budete so 14-kou veľmi spokojní. Obľúbite si jej dizajn, výkon funkcie, dlhú výdrž batérie a tiež skvelé fotoaparáty. Pokiaľ ale máte väčší rozpočet odporúčam sa pozriež po iPhone 14 Pro. Ten totiž tento rok posunul latku na úplne nový level.