Reklama

Investovanie do Pokémon kariet: Čo treba vedieť, kým začnete

Zdroj | Thimo Pedersen/Unsplash
TECHBOX
Zdroj | Thimo Pedersen/Unsplash
Zdroj | Thimo Pedersen/Unsplash

Ak patríte k dvadsiatnikom či tridsiatnikom, možno ste v detstve mali zbierku Pokémon kariet. No ako väčšina z nás, aj vy ste vyrástli, odsťahovali sa od rodičov a vyhodili mnohé poklady z detstva, o ktorých ste si mysleli, že ich už nikdy nebudete potrebovať — vrátane vzácnych Pokémon kariet za ktoré by ste teraz dali všetko, len aby sa vám vrátili. Možno ste si raz frustrovane povzdychli: „Moje vyhodené karty by dnes mali úžasnú hodnotu!“ A najhoršie na tom je, že možno máte pravdu.

Za posledné desaťročie okolo Pokémon kariet vyrástla taká hystéria, že niektoré vzácne kusy sa teraz predávajú za milióny dolárov — napríklad Logan Paul v roku 2021 kúpil Pikachu Ilustrátor za vyše 5 miliónov dolárov. Tento nárast hodnoty mnohých ľudí motivoval vrátiť sa späť do sveta Pokémonov. Jedni sa vrátili ako nostalgickí zberatelia, iní zas hľadajú rýchle zisky, a potom sú tu dlhodobí investori, ktorí dúfajú, že ich investície sa budú postupne zhodnocovať.

Čo by ste však mali vedieť, kým miniete svoje ťažko zarobené peniaze na prvú objednávku? Prinášame osem dôležitých tipov, ktoré vám na začiatku pomôžu.

Obsah pokračuje pod reklamou

1. Informujte sa

Kým niečo kúpite, či už jednotlivé karty alebo celé krabice, najprv si o tomto koníčku čo najviac naštudujte. Pozrite si vysvetľujúce videá na YouTube alebo otváranie balíčkov, pozrite si fóra, prečítajte si, čo napísali iní zberatelia, navštívte užitočné webové stránky, kde nájdete podrobné články a príručky, a ak sa dá, choďte na nejaké podujatie o Pokémonoch, aby ste sa zoznámili s trhom. Ak sa do tohto koníčka pustíte bez toho, aby ste pochopili, na čo presne chcete svoje peniaze minúť, rovno ste si zarobili na stratu.

2. Urobte si prieskum cien

Základom úspešnej výpravy do sveta Pokémonov je poznať skutočné ceny kariet, najmä zapečatených produktov. Mnohí platia priveľa, lebo si neurobili domácu úlohu a nepoznajú skutočnú aktuálnu trhovú hodnotu toho, čo kupujú. Najlepšie sa cena zapečateného produktu odhaduje pomocou webovej stránky Pokémon Center, kde je vždy uvedená odporúčaná maloobchodná cena. Pri jednotlivých kartách najlepšie zistíte presnú trhovú hodnotu podľa cien nedávno predaných položiek na eBay alebo TCG Player.

3. Stanovte si zberateľský cieľ

Hoci na začiatku svojej cesty možno vyskúšate viacero vecí, je dôležité včas si stanoviť jasný cieľ a rozhodnúť sa, na čo zo sveta Pokémonov sa chcete zamerať. Zbierať môžete mnoho rôznych produktov, vrátane master súprav, konkrétnych typov Pokémonov (napríklad vodných alebo ohnivých), jednotlivých postáv Pokémonov alebo dokonca prvých 151 kariet Pokémonov, takže ak si včas zvolíte stratégiu, pomôže vám správne sa zacieliť a z dlhodobého pohľadu aj ušetriť peniaze.

4. Premyslite si rozpočet

Či už ide o Pokémon karty, staré komiksy alebo online kasínové hry, každá z týchto zábaviek sa môže veľmi rýchlo predražiť. Je dôležité stanoviť si mesačný rozpočet, nech na svoje hoby neutratíte viac, ako si môžete dovoliť. Každý mesiac si teda vyčleňte istú sumu „peňazí na hranie“ a nikdy nemiňte viac — nech by vás to akokoľvek pokúšalo.

5. Nakupujte iba od dôveryhodných predajcov

Odporúčame nakupovať iba v renomovaných obchodoch, ktoré sa špecializujú na Pokémonov alebo na ďalšie produkty súvisiace s hrami. Radšej sa zo začiatku vyhnite stránkam ako Amazon alebo Facebook Marketplace, aspoň kým nezískate viac skúseností a nebudete mať istotu, že dokážete rozpoznať falošné karty alebo opätovne zapečatené produkty (čo je často ťažké odhaliť online).

6. Karty správne uchovávajte

Mnohí začínajúci zberatelia Pokémon kariet si otvoria niekoľko balíčkov, aby sa zo svojho pokladu potešili, a potom karty nechajú celé mesiace ležať na poličke, kde sa na ne práši. Vaša zbierka tak rýchlo stráca hodnotu, preto je nevyhnutné investovať do vecí, ktoré vám pomôžu starať sa o karty od okamihu, keď ich otvoríte. Napokon poškriabaná alebo inak poškodená karta stráca na hodnote aj atraktivite, preto je nevyhnutné udržiavať ju v čistote a bezpečí. Kúpte si krabicu, zakladač alebo puzdro na každú z kariet; je to počiatočná investícia, ktorá sa rozhodne oplatí.

7. Otvárajte balenia len pre vlastné potešenie

Otvorenie balenia môže byť príjemným zážitkom, no nikdy neočakávajte, že v ňom nájdete investičné poklady. Skutočnosť je taká, že šťastie nehrá vo váš prospech a šanca, že vytiahnete veľmi vzácnu kartu, vďaka ktorej sa vaše výdavky oplatili, je pomerne malá. Ak zbierate Pokémon karty na investičné účely, nákup jednotlivých kariet alebo zapečatených produktov (bez otvorenia) sa zvyčajne oplatí viac. Užite si vzrušenie z otvárania balíčkov, ale majte realistické očakávania.

8. Nedovoľte, aby vo vás FOMO vyvolalo to najhoršie

Obsah pokračuje pod reklamou


FOMO, skratka pre Fear of Missing Out (strach, že vám niečo ujde), je bežný pocit nových aj skúsených majiteľov Pokémon kariet, ktorý môže spôsobiť, že v nesprávnom čase impulzívne nakúpite a potom vás to bude bolieť. Presne tak, ako sa to stalo mnohým počas vrcholu na trhu v rokoch 2020 až 2021. Veľa ľudí si vtedy kúpilo karty na vrchole bubliny a keď praskla, mohli len sledovať, ako ich investície prudko klesajú. Nechcete, aby sa to stalo aj vám. Ak máte pocit, že musíte niečo kúpiť, pretože všetci ostatní istú kartu už majú, alebo preto, lebo nejaký YouTuber propaguje krabicu, do ktorej „musíte“ investovať, venujte chvíľu času zhodnoteniu svojho rozhodnutia. Položte si otázku: Môžem si to dovoliť? Je tento produkt v súlade s mojimi zberateľskými cieľmi? Dalo by sa to nájsť lacnejšie, ak ešte chvíľu počkám? Trpezlivosť a premyslené rozhodnutia sú pri tomto koníčku kľúčové.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.