Reklama

Internet vecí je budúcnosť. Ako je na ňu pripravený Orange?

Zdroj | Sony
PR článok
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

IoT (Internet of things), čiže Internet vecí je čoraz skloňovanejším pojmom. Vďaka IoT dokážeme mnohé veci vyriešiť efektívnejšie, inteligentnejšie a hlavne automaticky. Pozrite sa, čo všetko má už dnes pripravené operátor Orange, pre ktorého je Internet vecí v súčasnosti jednou z najväčších priorít.

Zdroj | Orange

Predstavte si, že vo vašom meste potrebujete navštíviť lekára alebo mestský úrad, či len obľúbený obchod. Páčilo by sa vám, keby ste mali k dispozícii aplikáciu zobrazujúcu voľné parkovacie miesta? Navyše by vás takáto aplikácia dokázala na voľné parkovisko navigovať. Dokonca by ste mohli za parkovné zaplatiť priamo prostredníctvom aplikácie, namiesto odosielania SMS správ či využívania automatov.

Vďaka IoT je takéto riešenie možné. Napríklad aj operátor Orange už dnes dokáže pomôcť s komplexnými riešeniami v oblasti parkovania, kde s tzv. smart parkingom je možné identifikovať obsadenosť parkovacieho miesta. A nielen to, mesto môže získať informáciu o využití parkovacích miest, na základe ktorej vytvorí čo najlepšiu parkovaciu politiku a ceny pre svojich obyvateľov. Z Internetu vecí bude profitovať tak mesto, ako aj vy, jeho obyvateľ.

Internet vecí vie pomôcť napríklad aj v oblasti odpadového hospodárstva. Projekt Smart waste ponúka riešenie, vďaka ktorému je možné identifikovať naplnenosť kontajnerov. Mesto tak vie získavať informácie o ichj využití, o optimálnosti ich vyprázdňovania a dokonca je možné monitorovať rôzne typy odpadu ako je sklo, kov, plast či papier.

Zdroj | Panasonic

Na základe takto získaných údajov, ktoré sa automaticky spracovávajú, je možné lepšie plánovať optimálne trasy pre smetiarske vozidlá. A opäť môže byť k dispozícii aj aplikácia pre obyvateľov mesta, ktorá ich informuje o stave naplnenia smetných nádob.

Ak chcete vyhodiť kovový odpad, jednoducho budete vedieť, že kontajner nebude preplnený a váš odpad sa tu zmestí a bude ekologicky spracovaný. Dôležité je si uvedomiť, že vďaka IoT všetko prebieha bez ľudského zásahu, jednoducho na základe vyhodnotenia zozbieraných údajov sa vykoná požadovaná akcia.

Sieť LoRa

Pravdepodobne vás bude zaujímať, ako by toto všetko bolo možné riešiť automaticky a efektívne. Odpoveďou je nízkoenergetická sieť LoRa, ktorú operátor Orange aktuálne postupne spúšťa do komerčnej prevádzky.

Už dnes je LoRa od Orangeu s možnosťou využívania IoT služieb dostupná v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. Postupne pribudne pokrytie aj v Žiari nad Hronom či Šali, prípadne v ďalších lokalitách podľa požiadaviek zákazníkov. Orange zároveň pripravuje pilotnú prevádzku siete LTE M, ktorá je pre poskytovanie služieb IoT taktiež veľmi dôležitá.

Orange pri sieti LoRa spolupracuje s materskou skupinou Orange. Vo Francúzsku je ňou totiž pokrytých už približne 87 % populácie. Vďaka získaným skúsenostiam dokáže Orange svojím zákazníkom poskytovať nie len konektivitu, ale kompletné riešenie. A to je práve hlavnou ambíciou Orangeu na Slovensku v oblasti IoT. Môžete tak od jedného operátora získať všetko od senzorov a zariadení, cez poskytnutie siete a konektivity, platformy na manažment pripojených zariadení, spracúvanie a analýzu údajov až po ich vyhodnotenie a vizualizáciu.

LoRa je nízkoenergetická sieť s dlhým dosahom a pokrytím aj vo vnútri budov, čím ideálne dopĺňa sieť LTE kategórie M, ktorá prichádza v licencovanom pásme.

Platforma Live Objects

Operátor pre svoje IoT riešenia využíva na zber, analýzu dát a manažovanie IoT zariadení pripojených do siete LoRa platformu Live Objects, ktorá pochádza priamo od skupiny Orange. Výhodou platformy je jej univerzálnosť a nezávislosť od typu konektivity.

Zdroj | Nokia

Nezáleží tak na tom, ako sú koncové zariadenia k platforme pripojené (LoRa, GSM, LTE-M, Wi-Fi alebo iným spôsobom), platforma vie zbierať dáta zo všetkých typov pripojených zariadení. Takto nazbierané dáta je možné uchovávať a spracúvať priamo vo vašich interných systémoch a kedykoľvek k nim jednoducho pristupovať.

Orange pritom nie je v oblasti IoT žiadnym nováčikom. Už doteraz operátor poskytoval viacero telemetrických služieb, ktoré je možné zaradiť do veľkej skupiny IoT. Dobrým príkladom je služba monitoringu vozidiel. Tá zabezpečuje nielen lokalizáciu vozidla, ale aj vyhodnocovanie jeho prevádzky či knihu jázd alebo službu SIM manažér, vďaka ktorej je možné obsluhovať portfólio SIM kariet cez prehľadné webové rozhranie bez potreby navštevovať operátora.

Na Slovensku budujeme a rozširujeme vlastnú infraštruktúru na poskytovanie IoT služieb. Vďaka vlastnému zázemiu a spolupráci so špičkovými partnermi tak vieme zákazníkom poskytnúť kompletné riešenie ich potrieb. Pri IoT službách ide zriedka iba o takzvané „škatuľové“ riešenia, ktoré si zákazník zakúpi na predajnom mieste. Väčšinou je potrebné navrhnúť a zrealizovať riešenia šité na presné požiadavky zákazníka,“ približuje Ivan Golian, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí z Orangeu.

Využitie riešení na báze IoT je obrovské. Predstavte si napríklad služby ako monitorovanie ovzdušia v budovách, monitorovanie zásielok a skladov, meranie spotreby energií či meteorologický monitoring s priamym pridávaním výstupov napríklad na stránky mesta či do rôznych aplikácií. Napríklad aj také pouličné osvetlenie môže byť vďaka IoT inteligentné, jednoducho je možné detekovať poruchy alebo regulovať osvetlenie na diaľku.

Tešíte sa? IoT je budúcnosť, ktorej súčasťou je určite aj Orange.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.