Internet vecí je ďalšou „veľkou vecou“. Na benefitoch z inkasovania výnosov z výroby a prevádzky (mnohých) miliárd senzorov, zariadení a všemožných vecí hodlajú zarobiť mnohí výrobcovia, aj operátori.
V tomto prípade ide o biznis model typu „babka k babce, budú kapce“. Zariadenia IoT totiž prenášajú miniatúrne dátové toky, ale vzhľadom na ich obrovské množstvo nakoniec budú generovať sumárne veľkú prevádzku. A v spoplatnených sieťach aj zaujímavý profit.
Pri obrovskej mase senzorov IoT je však jednou z kľúčových otázok ich napájanie. Energeticky úsporné zariadenia dokážu pracovať s jednou batériou aj 10 rokov, ale výmena batérií a sledovanie ich kapacity predstavujú nadbytočné komplikácie. Ja však reálna šanca, že sa problém s napájaním zariadení IoT podarí eliminovať. Minimálne sčasti.
Pomôžu rádiové vlny
Vďaka technológiám Wi-Fi a Bluetooth je dnešný moderný svet presýtený žiarením v pásme 2,4 GHz. Skúste si v ktoromkoľvek bytovom dome, alebo kancelárskej budove spustiť vyhľadávanie dostupných Wi-Fi sietí vo vašom smartfóne.
Izraelský stratup Wiliot si myslí, že môže využiť niektoré z týchto rádiofrekvenčných (RF) energií na „odstrihnutie“ internetu vecí od batérií a napájania.
Wiliot má v úmysle začať s predajom zariadení s veľkosťou nehta a s hrúbkou ako list papiera v roku 2019. Cena by nemala presiahnuť 1 dolár. Takéto zariadenie by bolo schopné prijímať a prenášať správy Bluetooth a robiť určité obmedzené výpočty len pomocou RF energie z okolia.
Zariadenia to budú robiť bez akumulácie energie v batériách alebo v superkapacitoroch, ktoré by príliš zvyšovali ich objem a, samozrejme, aj cenu. Wiliot očakáva, že oklieštená verzia jeho senzorov bude využívaná pri inteligentnom balení, službách v oblasti navigácie vnútri budov, v značkách na oblečení, na sledovanie tovaru v skladoch, diaľkové ovládanie televízorov a podobne.
Na podobnom princípe využívania RF energie sú založené aj RFID tagy a čítačky, ale senzory a majáky s pasívnym Bluetooth budú fungovať odlišne.
Mobil bez batérie? Zatiaľ nie
Prístroj bude založený na dvoch hlavných technológiách. Prvou je takzvaný wave computing. Ide o formu spracovania dát, ktorú Steve Statler, senior viceprezident pre marketing a rozvoj podnikania spoločnosti Wiliot, opisuje ako spôsob inteligentnej prioritizácie toho, čo sa má robiť v spracovaní a ukladaní dát, keď je dostupná RF energia.
Druhá technológia nazývaná backscattering (spätný rozptyl) remoduluje Bluetooth signál prichádzajúci na jeden kanál. Potom použije malé množstvo energie z pôvodného signálu na vyslanie modulovaného signálu na inom kanáli.
Wiliot nie je jediným tímom, ktorý sa výskumu získavania energie z rádiových vĺn venuje. Výskumníci z Washingtonskej univerzity sa snažia využiť signály mobilných sietí, Wi-Fi, Bluetooth a LoRa na uskutočňovanie prenosov na vzdialenosť až niekoľkých kilometrov.
V júli dokonca predvádzali mobilný telefón bez batérie, ktorý dokázal takisto čerpať RF energiu z priestoru, prípadne si pomáhal solárnym článkom veľkosti zrnka ryže. Mal síce spotrebu energie len na úrovni mikrowattov, ale trpí zatiaľ zásadným hendikepom. Funguje len niekoľko metrov od základňovej stanice a to schopnosť jeho mobility zásadne obmedzuje. Zariadenia IoT budú pre bezbatériové fungovanie rozhodne vhodnejšími objektmi, ako mobilné telefóny.