Svet si v týchto dňoch pripomína 30 rokov od vzniku celosvetovej siete (World Wide Web) – internetu. Jeho tvorca, Sir Tim vidí, ako internet upadá. Stále mu však dáva šancu.
Tim Berners-Lee dnes hovorí o tom, ako prvých 15-rokov cítil, že internet je dobrá vec. Teraz si myslí, že je potrebné začať konať, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu pádu a úplnému zrúteniu.
Keď sa pozrieme na tieto dva časové úseky zistíme, že jeho postreh má logické príčiny. Prvých 15 rokov bol totiž internet dostupný len pre školy, počítačových nadšencov a firmy. Využíval sa teda na „vážne“ veci.
Sir Tim urobil návrh systému riadenia informácií 11. marca 1989, ďalších 15 rokov sa utešene rozvíjal. Po 15-tich rokoch síce ešte neboli jeho prenosové rýchlosti vysoké ako máme k dispozícii dnes, ale už sa internet dostával aj do domácností.
Čo je mimoriadne zaujímavé, takmer presne po 15-tich rokoch (4. februára 2004) spustil Mark Zuckerberg sociálnu sieť Facebook. Napíšem to hnusne, odvtedy to už išlo s internetom dole vodou.
Web je pre každého a kolektívne máme silu zmeniť ho. Nebude to ľahké. Ale ak budeme trochu snívať a veľa pracovať, môžeme dostať web aký chceme.
Sir Tim
V roku 2007 prichádza ďalší technologický míľnik, predstavenie prvého iPhonu. Zakrátko smartfóny nahradili ľuďom notebooky, Facebook im umožnili šíriť svoj názor na čokoľvek, odkiaľkoľvek, zadarmo a prakticky bez postihu. Nečudo, že WWW začal mať prvé problémy s rasizmom, nenávisťou a prenasledovaním.
Sir Tim povedal, že ľudia si uvedomili, ako môžu byť ich údaje zneužité až po obrovskom škandále Cambridge Analytica.
Pri príležitosti narodenín internetu publikoval Tim Berners-Lee otvorený list, v ktorom označil tri hlavné „dysfunkcie“ poškodzujúce web.
Na prvé miesto zaradil zlý úmysel, napríklad štátmi podporovaní a platení hakeri, kriminálne správanie a online obťažovanie.
Za druhý zdroj dysfunkcie označil návrh systému, ktorý vytvára „zvrátené stimuly tam, kde sa obetuje užívateľská hodnota, ako napríklad modely príjmov založené na reklame, ktoré komerčne odmeňujú clickbait a vírusové šírenie dezinformácií“.
Tretie miesto, ktoré prináša negatívne dôsledky pre web je benevolentný dizajn a polarizovaný tón v diskusiách, ktoré sú často agresívne a xenofóbne.
Tieto veci by mali čiastočne vyriešiť nové legislatívne úpravy a interné systémy webových služieb. Sir Tim pripomína Zmluvu o webovom projekte, ktorú pomáhal spustiť v závere minulého roka.
Tim Berners-Lee zdôrazňuje, aby sme spolu bojovali za lepší web a bol z neho otvorený a globálny verejný zdroj pre ľudí všade, teraz aj neskôr. Silné komunity, ktoré budú rešpektovať všetkých občanov a ľudskú dôstojnosť zaručia ľuďom aj v bezpečnom online priestore. Neutralita siete je jedným z najdôležitejších prvkov, aby internet dobre fungoval aj v budúcnosti.
Po 30-tich rokoch internetu je polovica sveta online a život bez neho si nedokážeme predstaviť. Do tejto siete môžu vstupovať všetci ľudia bez ohľadu na to, akí sú a aké majú pohnútky. Musíme sa naučiť v tomto svete pohybovať.
Internet je vlastne studňou informácií, zrkadlom reálneho sveta, v ktorom sa musia dodržiavať pravidlá, v opačnom prípade nastupuje represia. Internet nie je dokonalý, ale zatiaľ sme nič lepšie nevymysleli.