Určite mi dáte za pravdu, že je fantastické, keď sa technologický pokrok využíva aj v prevencii zdravia a ochrane života. Ďalší takýto príklad nám dávajú vedci z Holandska, ktorí vyvinuli nový špičkový náramok s 85-percentnou úspešnosťou rozoznania prichádzajúceho nočného epileptického záchvatu.
Vedci z Technologickej univerzity v Eindhovene – TU/e (Technische Universiteit Eindhoven) vyvinuli náramok, ktorý dokáže odhaliť nočné epileptické záchvaty. Zariadenie dostalo meno Nightwatch. Kombinuje snímač abnormálnej rýchlej tepovej frekvencie a snímač pohybu. Nightwatch tak vie včas varovať príbuzných pacienta alebo zdravotnícky personál odoslaním upozornenia.
SUDEP (náhle neočakávané úmrtie pri epilepsii) je termín používaný vtedy, keď pacient s epilepsiou náhle zomrie a dôvod smrti nie je známy. SUDEP je hlavnou príčinou úmrtnosti takýchto osôb. Aj keď sú títo ľudia monitorovaní, nie je ich kontrola veľmi úspešná.
Výskumný tím testoval náramok na 28 pacientoch v priemere 65 nocí na jedného pacienta. Pacientov snímala kamera, aby sa mohlo skontrolovať, či Nightwatch nespustil falošný poplach alebo naopak, či nejaký skutočný nezaznamenal. Výsledok bol oveľa lepší ako vedci očakávali.
Náramok Nightwatch zachytil 85 % vážnych epileptických záchvatov, z čoho bolo až 96 % najťažších prípadov. To je oveľa efektívnejšie ako pri obyčajnom senzore, ktorý identifikuje v priemere len 21 % vážnych incidentov. Oproti nemu je tiež omnoho pohodlnejší na nosenie, ležanie i spanie.
„Náramok funguje dobre a spoľahlivo,“ povedal Prof. Dr. Johan Arends, neurológ a vedúci výskumu. Nightwatch tak môže byť bežne používaný medzi dospelými pacientmi doma aj v zdravotníckych zariadeniach.
Možno vás prekvapí informácia, ako dlho trval vývoj náramku – bolo to približne dvadsať rokov. Jeho princíp je založený na myšlienke Johana Arendsa a jeho kolegov. Vytvorenie Nightwatch bolo iniciované spoločnosťami Kempenhaeghe a TU/e. Vedci založili spoločnosť LivAssured, ktorá sa bude venovať predaju finálneho výrobku ako aj jeho ďalšieho vývoja.
Nočné epileptické záchvaty sú veľmi nebezpečné a môžu byť smrteľné pre pacientov trpiacimi duševnými poruchami, alebo ak sú rezistentní na liečbu. Vďaka vedcom a potrebnej technológii je teraz šanca na ich skoré zachytenie a poskytnutie účinnej pomoci. Podľa profesora Arendsa môže toto zariadenie zachrániť tisíce ľudských životov na celom svete a znížiť počet prípadov SUDEP až o dve tretiny.