Trackovacie zariadenia ako hodinky či fitness náramky majú jeden veľký nedostatok. Nedokážu fungovať bez elektriny. Inteligentné tetovanie to však dokáže.
Na trhu dnes už nájdeme mnoho inteligentných hodiniek či náramkov, ktoré viac-menej presne merajú aktivity svojho nositeľa. Hlavným kameňom úrazu je ale batéria, ktorá často vydrží najviac jeden deň. Inteligentné tetovanie pre svoje fungovanie takýto zdroj energie nepotrebuje.
Vedci z Harvardu a MIT prišli s tetovaním, ktoré má okrem skrášlenia aj inú výhodu. Jeho atrament totiž vie reagovať na chemické zloženie intersticiálnej tekutiny, ktorá odráža aktuálny stav krvi. V prípade dehydratácie sa napríklad môže kožný obraz zmeniť na silnejšiu zelenú, zatiaľ čo pri náhlej zmene cukru v krvi diabetika na hnedú.
Ďalšou výhodou je aj fakt, že inteligentné tetovanie nemusí mať používateľ navždy. Po dokončení vývoja by tak nositeľ mohol mať tento druh umenia len na takú dobu, akú potrebuje. Povráva sa tiež o neviditeľnom tetovaní, ktoré je vidieť len pod určitým svetlom. Tí, čo majú profesiu, ktorá vyžaduje čistý vzhľad by ho tak pokojne mohli mať i na zápästí.
Myšlienka útvarov na tele, ktoré by mohli byť rovnako funkčné ako estetické ale ešte ani zďaleka nie je pri konci. Cieľom projektu je skôr predstaviť nové možnosti ako tatérom, tak aj ďalším vedcom.
Problémom ale môže byť spôsob, akým budú tetovania vnímať samotní nositelia. Bude diabetikovi vadiť, ak budú mať ostatní jeho krvný tlak na očiach. Mnohi však pravdepodobne budú preferovať práve takéto riešenie pred náramkom, ktorý musia mať neustále na sebe a nabíjať ho niekoľkokrát do týždňa.