Reklama

Inteligentné parkovanie pre osoby so ŤZP? A na Slovensku? Je to naozaj tak

Zdroj | HOPIN
Richard Pliešovský
Zdroj | HOPIN
Zdroj | HOPIN

Niet pochýb, že osoby s ťažkým zdravotným postihnutím nemajú jednoduchý život. Aj keď sa im štát a obce snažia pomáhať, stále je dosť priestoru, ako im uľahčiť existenciu. DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS) pripravuje projekt, vďaka ktorému budú mať lokalizovanie voľného parkovacieho miesta určeného pre ŤZP jednoduchšie.

Aj keď majú osoby s ŤZP vyhradené parkovacie miesta, nájsť ich nie je vždy jednoduché, zvlášť v neznámom meste. Výsledkom je zbytočná strata času a nervozita, ktorá ku zdraviu rozhodne neprospieva.

Zdroj | Macrummors

Združenie DEUS pripravilo moderné riešenie, ktoré zrejme urobí hrubú čiaru za minulosťou a vďaka aplikácii v mobile sa budú môcť tieto osoby, alebo ich doprovod, nechať navigovať na najbližšie voľné miesto určené pre nich.

Združenie DESU sa snažilo, aby toto riešenie bolo nielen efektívne, ale aj pohodlné, preto upustilo od nápadu, kde by každé mesto a obec malo vlastnú aplikáciu. V praxi by to totiž znamenalo, že ak ide človek so ŤZP do iného mesta, musel by si stiahnuť aplikáciu, ktorú táto samospráva prevádzkuje.

Pozrite si

Google Mapy poskytnú podrobnejšie informácie pre vozičkárov

Málokomu by sa chcelo inštalovať si do mobilu množstvo rôznych aplikácií podľa mesta či obce, ktoré potrebuje navštíviť. Preto je oveľa lepšie, ak jedna aplikácia obsluhuje všetky parkovacie miesta pre osoby s ŤZP viacerých obcí a miest,“ povedal Adrián Belánik z DEUS-u.

Prieskum potvrdil, že by takéto inteligentné vyhľadávanie parkovacích miest cez mobilnú aplikáciu mohlo pomôcť nielen osobám so ŤZP, ale aj mestám a obciam. Už v pilotnej fáze potvrdilo vážny záujem o zapojenie sa do projektu viac ako 50 miest, vrátane tých veľkých (nad 80 tisíc obyvateľov). Celkový počet zapojených subjektov by sa tak mohol priblížiť k číslu 150.

Navigácia bude vyhľadávať iba tie parkovacie miesta, ktoré sú aktuálne voľné. Preto DEUS plánuje na parkoviskách nainštalovať 5 500 senzorov, ktoré budú sledovať, či je miesto voľné, alebo nie. Riešenie bude otvorené aj pre správu súkromných parkovísk, ktoré budú mať vlastné senzory. Súčasťou parkovacieho preukazu pre osoby s ŤZP by sa mali stať aj tokeny – aktívne identifikačné prvky v podobe plastových kariet. Celkovo by ich malo byť 110 000, vďaka čomu sa do značnej miery obmedzí ich falšovanie, ktoré je dnes veľkým problémom.

Pozrite si

Nové technológie pomáhajú ľuďom – obzvlášť zdravotne znevýhodneným

Navrhované riešenie bude najprv otestované v rámci pilotného projektu v troch vybraných mestách. Po vyhodnotení prvej fázy a vyladení detailov bude môcť nasledovať rozšírenie do ďalších miest. Sústrediť sa bude najmä tam, kde najčastejšie dochádza k zneužívaniu vyhradených parkovísk pre osoby s ŤZP. Tie sa zvolia na základe informácií od konkrétnej samosprávy, pretože tá najlepšie vie, kde najčastejšie parkujú aj tí, ktorí tam nemajú čo robiť. Ak niekto neoprávnene zaparkuje na mieste pre ŤZP, ktoré je snímané senzorom, kompetentní pracovníci sa to dozvedia online a budú môcť vyslať na miesto mestskú políciu.

Vďaka dátam zo senzorov budú samosprávy presne poznať vyťaženie jednotlivých parkovacích miest. Ak napríklad zistia, že niektoré miesto je permanentne obsadené, môžu pri ňom zriadiť ďalšie. A ak sa ukáže, že iné miesta sú zvyčajne prázdne, môžu časť z nich zrušiť a presunúť inde.

Zástupcova zdravotne postihnutých osôb vyjadrili tomuto šikovnému riešeniu širokú podporu a ponúkli pomoc pri praktickej realizácii projektu eParkovania.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.