Reklama

Inteligentné hodinky: Sú ako naše ženy, čoraz krajšie a múdrejšie

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

V minulom dieli sme načreli do histórie smart watch. Pre niektorých to mohlo byť prekvapujúce zistenie, ale základy pre inteligentné hodinky sa tvorili takmer pred vyše 40-timi rokmi, čo je v technike naozaj úctihodné číslo. Na ilustráciu, vtedy sa hudba počúvala z rádia. V domácnostiach mal hudbychtivý človek na výber prakticky len dve možnosti – kotúčový magnetofón, alebo gramofón. Veru tak, žiadne streamovanie. Dokonca ešte ani kazetové magnetofóny a ich veľký hit – walkmany. Tie sa začali predávať v roku 1979. No už v tej dobe sa nosili, vrátane Jamesa Bonda, na zápästiach elegantné múdre hodinky, ktoré na rozdiel od dnešných nebolo nutné nabíjať každý druhý deň.

Nový impulz dostali inteligentné hodinky s nástupom smartfónov. Len čo sa vyladili operačné systémy v telefónoch, prišla nová generácia smart watch. Na rozdiel od minulosti to však nie sú samostatné zariadenia, ale len akási predĺžená ruka telefónov. Ktovie, prečo majú potom prívlastok smart?

Keďže sa akosi predpokladá, že skoro každý človek má smartfón, tak inžinieri jednoducho prepojili senzory a displej so smartfónom. Bez spárovania s telefónom sú hodinky nefunkčné, doslova. Niektorí výrobcovia to ešte viac komplikujú, preto nie je možné spárovať telefón s operačným systémom Android spolu s Apple Watch. Opačne to našťastie ide.

Pozrite si

Android priamo na ruke vďaka Sony SmartWatch

V moderných inteligentných hodinách už bežia aplikácie ako ich poznáme zo smartfónov, veď aj výkonom sa už vyrovnajú prvým modelom. Všetku potrebnú komunikáciu s telefónom a okolím vykonávajú bezdrôtovo cez Wi-Fi a Bluetooth. Niektorí výrobcovia využívajú remienok na zabudovanie rôznych senzorov, ale aj objektívov fotoaparátov.

V prvom dieli sme sa zastavili približne v roku 2013. Odvtedy totiž môžeme datovať nástup moderných a súčasných inteligentných hodiniek. Dokážu nás tak upozorniť na prichádzajúce hovory, niektoré už majú zabudovanú e-SIM a nie sú tak závislé na smartfóne majiteľa.

K ďalšej výbave hodiniek patrí GPS, akcelometer, digitálny kompas, výškomer, chronograf, senzor na meranie srdcového tepu a podobne. Ponuka aplikácií sa neustále rozširuje, nájdeme tu navigácie, hudobné prehrávače, predpovede počasia, kalkulačky, jednoduché hry, sociálne siete a veľmi veľa so športovým zameraním.

Pozrite si

Android Wear 2.0 je na svete, prináša aj umelú inteligenciu

Ak sa pozrieme, čo tiká pod kapotou smart watch, zvyčajne v nich nájdeme jeden z troch operačných systémov. Wear OS (predtým Android Wear), ktorý je vyvinutý Googlom priamo pre inteligentné hodinky a inú nositeľnú elektroniku. Podporuje Android od verzie 4.3, ale aj konkurenčnú iOS od verzie 8.2. Má v sebe integrovanú technológiu Google Now, podporuje mobilné notifikácie a vďaka obchodu Google Play ponúka možnosť sťahovania si aplikácií.

Zdroj | Casio

Wear OS používajú mnohí výrobcovia, napríklad LG, Samsung, Fossil, Huawei, ASUS, Motorola, TAG Heuer, Xiaomi, Casio a ďalší. Tento operačný systém mal v roku 2015 približne 10-percentý podiel na trhu.

Apple vyvinul vlastný systém, ktorý nazval watchOS. V septembri 2018 vydal už jeho piatu verziu, ktorá podporuje všetky applácke hodinky, okrem úplne prvých. Bol to práve Apple, ktorý začal s cielenou podporou cvičení a pohybových aktivít. Graficky ich znázornil do kruhov, ktoré sa počas dňa postupne uzatvárajú a motivujú ich majiteľov.

https://youtu.be/CEOMfs0g_9I

Samsung používa vlastný systém Tizen OS. Použil ho napríklad v obľúbených hodinkách Samsung Gear S2, S3, či fitness náramkoch Gear Fit, Fit 2 a Fit 2 Pro.

Zdroj | Samsung
Pozrite si

Samsung Gear Fit2 – poriadne vylepšený fitness náramok

Výrobcov smart watch môžeme rozdeliť do troch kategórií. Prvou z nich sú producenti smartfónov – Apple, Samsung, Huawei a podobne. Majú skúsenosti, zákazníkov, know-how. Z ich pohľadu nie je čo riešiť.

Druhou kategóriou sú výrobci športových hodiniek, ktorí sa prispôsobili trendom a trhu a popri tradičným modelom ponúkajú aj inteligentné hodinky. Ako príklad môžeme spomenúť spoločnosť Garmin. Pripomeňme, že pre nikoho nie sú vhodnejšie smart watch, ako pre športovcov.

Poslednou kategóriou sú módni producenti, tu môžeme spomenúť spoločnosť Fossil. Hodinky sú cool, ešte ich nemá kde-kto, dá sa na to pripnúť ľubovoľná cenovka a dlho nevydržia. Ideálny spotrebný tovar na generovanie ziskov.

Pripomeňme si v krátkosti „novodobú“ históriu inteligentných hodín.

V roku 2012 Sony predstavuje svoje SmartWatch prvej generácie a akosi mimovoľne spúšťa záujem o tento druh nositeľnej elektroniky.

V roku 2013 prichádzajú Sony SmartWatch 2, ktoré sú krajšie, majú ,6″ TFT displej, sú schopné čítať správy či statusy na sociálnych sieťach.

Predstavujú sa zaujímavé Pebble Watch (s monochromatickou obrazovkou s rozlíšením 144 x 168 bodov a s nabíjaním len raz za týždeň), či Samsung Galaxy Gear. Postupne sa veľmi rýchlo začínajú objavovať ďalšie a ďalšie modely od rôznych výrobcov.

V roku 2014 ukazuje svoje hodinky aj Apple, aby jej prvú generáciu začal v apríli 2015 predávať. Po vlažnom prijatí sa napokon stali práve Apple Watch najpopulárnejšími hodinkami na trhu.

Pozrite si

Huawei Watch fungujú aj s iOS, ale…

V roku 2015 prichádzajú podarené hodinky od Huawei – Watch W1. Majú odolné zafírové sklíčko, klasický dizajn a rozumejú si aj s iPhonmi. V zariadení sa ukrýva Snapdragon 400 1,2 GHz, 512 MB RAM, 4 GB ROM, gyroskop, akcelerometer, barometer, snímač srdcového tepu, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, vibračný motorček, mikrofón – celkom slušná výbava na ten rok, však?

Sony predstavuje svoju tretiu generáciu Smart Watch 3, z ktorých sa už dá telefonovať, majú 1,6″ TFT displej a cenu 230 eur. Celkovo sa dá práve rok 2015 označiť za rok smart watchov.

V septembri 2016 uvádza Apple druhú generáciu Apple Watch. Tieto už majú GPS, jasnejší displej a vylepšenú vodeodolnosť. Samsung predstavuje svoje vydarené a pekné Gear S3. Čínske Meizu ukazuje svoje elegantné Meizu Mix.

Pozrite si

Samsung Gear S3 classic – najlepšie hodinky od Samsungu

V roku 2017 prichádza Apple Watch Series 3. Hlavnou novinkou tejto generácie bola LTE konektivita. Šéf Tim Cook sa pochválil, že ich hodinky predbehli v predajoch aj Rolexky a umiestnili sa tak na čele celosvetového rebríčka. Huawei začína predávať svoju druhú generáciu Huawei Watch W2. Tie už majú tiež slot na SIM kartu. Na rozdiel od Apple ide o fyzickú kartu, nie eSIM, takže ju môžu využiť používatelia aj u nás.

Pozrite si

Skagen Falster 2 – pokračovanie minimalistických smart hodiniek na obzore

Xiaomi predstavuje druhú generáciu Huami Amazfit Pace 2, hodinky sa ponúkajú v športovej aj v elegantnej verzii. Majú dvojjadrový procesor, 512 MB RAM a 4 GB ROM. Cena začínala na príjemných 130 eur.

Zdroj | Apple

Ani tento rok nebol chudobný na inteligentné hodinky. Doslova pred pár dňami predstavilo Apple novú generáciu svojich watchov, ktoré okrem väčšieho displeja dokážu merať EKG, i keď zatiaľ len v USA. Casio predstavilo zaujímavé hodinky WSD-F30 s dlhou výdržou a športovým dizajnom.

Zdroj | Withings

Withings, firma ktorá sa venuje zdravotníckym gadgetom ukázala Withings Steel HR Sport. Hodinky ponúkajú kompletnú ponuku športových funkcií vrátane merania kondície.

Zdroj | Xiaomi

Xiaomi v rámci svojej podznačky Huami predstavilo nové smart hodinky Amazfit Verge. Novinka ponúka OLED displej, GPS, odolné telo a až 5-dňovú výdrž batérie. Vďaka certifikácii IP68 sú hodinky odolné voči vode, majú zvládnuť dážď, umývanie rúk a sprchu, no plávanie už oficiálne firma neodporúča.

Zdroj | hodinkee

Qualcomm začal v týchto týždňoch vyrábať prvý čispet Snapdragon Wear 3100, ktorý je určený pre smart watch. Módne firmy Fossil Group, Montblanc a Louis Vuitton už pripravujú do predaja prvé modely s týmto procesorom.

Samsung Gear S4 zrejme už nebude, nahradil ho nový názov – Samsung Galaxy Watch. Týmto hodinkám sa budeme venovať v samostatnej recenzii.

V našom prehľade sme samozrejme nemali šancu spomenúť všetky hodinky, ktoré sa na trhu objavili, to by už z toho nebol článok, ale rovno encyklopédia.

Zdroj | Fossil

Dnes si môže azda naozaj každý vybrať hodinky nielen podľa dizajnu, ale aj kvality a hlavne podpory operačného systému, ktorý má v telefóne. Komu sa zdá cena smart watch privysoká, môže si zaobstarať inteligentný náramok, ktorý je zjednodušenou verziou hodiniek. Okrem notifikácií sa zameriava hlavne na športové funkcie a zvyčajne má lepšiu výdrž batérie.

Ja osobne používam už tretí rok hodinky Samsung Gear S2, zvládli so mnou telefón s Androidom a teraz veselo spolupracujú s iPhonom. O mojich skúsenostiach so smart watch, ale aj o tom, ako si vybrať hodinky, si povieme v poslednom dieli nášho mini seriálu. Nezabudnite si nastaviť budík, budem presný!

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.