Reklama

Inteligentné hodinky: Ako a podľa čoho si z nich vybrať?

Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

V prvom dieli sme sa vybrali na výlet do prahistórie smart watchov, aby sme sa v druhej časti pozreli na najzaujímavejšie modely od roku 2013 po súčasnosť. Neviem ako vy, ale ja by som si teda vedel vybrať viac modelov ako len jeden! Možno práve výber toho najlepšieho modelu je celkovo najťažšia vec pri inteligentných hodinách.

Ako si vybrať smart watch?

V prvom rade je potrebné, aby boli hodinky kompatibilné s vaším telefónom. V praxi to znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou máte buď smartfón s Androidom, alebo iPhone. Tým sa jednoduchosť výberu končí, pretože ak neberieme do úvahy Apple Watch, ktoré komunikujú jedine s iPhonmi, ostatné zariadenia môžu (no nemusia) celkom dobre fungovať na oboch platformách.

Zdroj | Apple

Pred nákupom si treba bezpodmienečne overiť, či konkrétny model hodiniek funguje s konkrétnym modelom telefónu. Z mojej vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ani oficiálny zástupca výrobcu vám nemusí dať pravdivú odpoveď. Po radu si preto zájdite aj na internetové fórum.

Zdroj | Samsung

Každý z nás má rôzne očakávania od hodiniek. Základné veci zvládnu azda všetky. Pri základe si predstavme okrem merania času, zobrazovania kalendára aj pripomienok, zasielanie zvolených notifikácií z telefónu, čítanie správ (SMS aj messengerové), prehrávanie hudby a monitorovanie aktivity používateľa (krokomer a podobne). Ďalšie veci, ktoré môže ich majiteľ vyžadovať, je napríklad vodeodolnosť, prachotesnosť, barometer, GPS, LTE a podobne. Mne na mojich hodinkách vodovzdornosť veru chýba a ďalší model už bude musieť mať aj túto vlastnosť.

Zdroj | Garmin

Výdrž batérie je stále slabá a asi sa to nikdy nezmení. Priemerne treba rátať s výdržou dva až tri dni, čo podľa mňa nie je vôbec málo. Kto sa zdržiava dlhšie v odľahlých miestach bez elektrickej energie, môže si vziať so sebou powerbanku, alebo naopak – nezobrať smart watch. Pri aktívnom používaní (zapnuté GPS, streamovanie hudby, príp. telefonovanie) sa dostane používateľ s výdržou ľahko aj pod jeden deň. Veľa ľudí to rieši jednoducho, na noc odkladá hodinky na nabíjačku, prípadne ich nabíja počas sprchovania. Kto však potrebuje lepšiu výdrž, musí sa dôkladnejšie pooberať po vhodnom modeli. Napríklad vydarené Casio WSD-F30.

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Aká je ich skutočná hodnota a využitie?

Posledná individuálna voľba je dizajn hodiniek, s tým sa zrejme bude musieť popasovať každý sám za seba. Cenové rozpätie hodiniek je pomerne široké. Našťastie sa (aspoň zatiaľ) nedostali do tisíceurových výšin smartfónov, no rátajte so sumou v rozmedzí asi od 200 do 400 eur.

Koľko sa predáva inteligentných hodín?

Zdroj | GSMArena

Pri rýchlom pohľade na tabuľku predaja smart watchov za celý minulý rok zistíme, že sa v nich najviac darí Applu. Z 33,3 milióna kusov ich predala 17,7 miliónov čo je neuveriteľných 53,15 % celkového objemu. Samsung má celosvetový predaj vo výške len 3,6 miliónov kusov.

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Sú ako naše ženy, čoraz krajšie a múdrejšie

Rozhodne však ide o oveľa menšie čísla, než aké sa točia pri predaji smartfónov. Podľa Strategy Analytics sa v roku 2017 predalo neskutočných 1,5 miliardy múdrych telefónov. Na druhej strane však treba podotknúť, že inteligentné hodinky tak rýchlo technologicky nezostarnú, majitelia ich môžu teda používať dlhšie ako smartfóny.

Ako som spokojný so smart watch ja?

Po dva a pol roku dennodenného používania Samsung Galaxy Gear S2 môžem povedať, že ich už poznám.

V úvode seriálu som napísal, že ľudí môžeme rozdeliť do dvoch kategórií – tých čo nosia hodinky a tých, ktorým to nič nehovorí. Prečo to píšem? Preto, lebo v čase, keď som si „esdvojky“ kupoval ja, zaopatrilo si ich aj niekoľko ľudí z môjho okolia. Dopadlo to tak, že tí, ktorí hodinky nikdy nenosili, neprišli im na chuť ani v smart verzii. Tí, ktorí používali klasické hodinky, sa bez problémov adaptovali aj na túto elektronickú platformu. Ak teda niekto z vás zvažuje, že by chcel minúť peniaze na túto predĺženú ruku smartfónu, nech sa zamyslí, aký má vo všeobecnosti vzťah k hodinkám. Inak to budú vyhodené peniaze.

Ja som analógové hodinky nosil stále, takže som nemal problém ani s tými od Samsungu. Akurát ma prekvapilo, že zatiaľ čo som si klasické hodinky dával doma z ruky dole, tieto elektronické som dával z ruky len kvôli nabíjaniu.

Prvé dni so smart watch potrebuje človek, aby si vyselektoval, ktoré notifikácie chce dostávať a ktoré nie. Istý čas mi trvalo, kým som si našiel môj obľúbený ciferník. Domnieval som sa, hurá, každú chvíľu budem mať iný ciferník, no nebolo to tak. Akonáhle som si našiel ten „môj“ odvtedy ho používam, akurát na dovolenke si dávam iný. Prečo? Lebo je dovolenka. Ciferníkov bolo pred troma rokmi pomenej, teraz ich už je, aspoň v ponuke Samsungu, veľmi veľa. Aj tých bezplatných.

Pozrite si

Samsung Gear S2: najkrajšie hodinky výrobcu

Po vyladení notifikácií a nájdení ciferníka podľa môjho gusta, som už nastavenia nemenil. S obľubou som ich využíval ako hudobný prehrávač, keď som si so sebou nevzal mobil. Verte, že kombinácia hodiniek s bezdrôtovými slúchadlami je naozaj pecka! Telefonovanie, prijímanie hovorov je vďaka nim tiež na inej úrovni, akú zažíva používateľ s obyčajným smartfónom. Majitelia zariadení od Apple vlastne ani nemusia vyťahovať telefón z vrecka. Keď sú doma, z macu, či iPadu sa im dá telefonovať, alebo prijímať SMS, nehovoriac o digitálnej komunikácii cez e-mail a sociálne siete. Ale aj zo Samsungom to je veľmi pohodlné. Mám prehľad o všetkých dôležitých veciach a telefón chytám do rúk len keď ho potrebujem.

Hodinky som si zamiloval aj kvôli ďalšiemu bonusu. Z nejakého neznámeho dôvodu ma odjakživa vyrušovalo zvonenie telefónu, cinkanie správ a ostatných oznámení. Preto som mal dlhé roky telefón nastavený v tichom režime. Okrem toto, že som bol ušetrený jednej starosti – nájsť si vhodné zvonenie, získavala táto moja záľuba pomerne veľkú nevôľu z blízkeho okolia, ktoré sa mi samozrejme nedokázalo dovolať. Smart watch a jeho vibračná odozva ma vrátila späť do hry. Ľudia sa mi už zvyčajne dovolajú, ak práve nemám hodinky na nabíjačke, alebo mám mobil mimo dosah Bluetooth.

Pozrite si

Samsung Gear Sport – neboja sa hĺbky

Keď som minulý rok menil Android za iOS, napísal som slovenskej pobočke Samsungu e-mail s otázkou, či Gear S2 podporuje operačný systém iOS. Promptne mi bolo odpovedané, že bohužiaľ nie. Napriek tomu je v App Store aplikácia, cez ktorú sa už takmer rok kamarátia veční rivali iPhone a Samsung. Dokonca sa mi zdá, že občasné výpadky spojenia sú zriedkavejšie, ako boli s predchádzajúcim telefónom.

Tesne pred ukončením záruky som dal do servisu hodinky, mal som problém s tlačidlom, niekedy nereagovalo dobre a pri stláčaní nebolo počuť jemne cvaknutie, ako pri druhom tlačidle, ktoré fungovalo správne. Reakcia servisu ma však zaskočila, tlačidlo je opotrebované primerane veku zariadenia. Došľaka, veď by som si jeho výmenu zaplatil! No ani sa ma neunúvali opýtať, či to chcem. Teraz v lete mi doslúžil remienok a vtedy som si uvedomil ďalšiu vec. Na môj model som náhradný remienok našiel už len s problémami. Takže ak si niekto kúpi menej preferovanú značku, nie je od veci si zaobstarať aj jeden remienok do zásoby. Ako sa zdá, nevyčerpateľné zásoby (aj starších modelov) má zrejme len líder v smart watch – Apple.

Múdre hodinky sú tu s nami už desiatky rokov a zdá sa, že nás tak skoro neopustia. Tak ako analógové hodinky, ani tieto nie sú pre každého, ale rozhodne je to praktický a užitočný gadget, ktorý budete deň čo deň používať. Okrem toho, smart watch by mali vydržať s vami dlhšie ako smartfón, ktorý sa nezriedka mení každé dva roky. Prajem vám dobrý výber pri kúpe a veľa spoločných mesiacov s vašim novým nerozlučným spoločníkom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.