Reklama

Intel mieri s novými procesormi do internetu vecí

Zdroj | Intel
Juraj Procházka
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Autá, merače, senzory, kamery, detektory pohybu a iné bezpečnostné prvky, obliekateľné a nositeľné doplnky, biometrické a medicínske prístroje. Všetko sú to kandidáti, ak ešte nie sú účastníkmi internetu vecí (IoT). Počet takýchto pripojení bude dramaticky narastať.

Pozrite si

IoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Cisco odhaduje, že už v roku 2020 bude on-line 50 milárd vecí, ktoré budú generovať 44 zettabytov dátovej prevádzky ročne. Takéto technológie budú potrebovať adekvátnu technickú podporu. V tomto smere sa chce pochopiteľne angažovať aj extratrieda medzi výrobcami čipov. Intel aktuálne predstavil novú radu úsporných procesorov rodiny Atom 3900 pre IoT.

Zdroj | Intel

Pôjde o dve skupiny procesorov – Atom E3900 pre pripojené zariadenia a nositeľné doplnky (wearables) spolu so sériou Atom A3900 pre inteligentné aplikácie v autách. Ich hlavnou výhodou má byť nízka spotreba pri vysokom výpočtovom výkone.

Pozrite si

Slováci testujú „vesmírny“ internet vecí

Séria čipov E3900 bude mať 4 jadrá so základnou frekvenciou až 2 GHz, s výnimkou procesoru Atom x5-E3930, ktorý bude dvojjadrový, a má zvládnuť grafiku až na troch obrazovkách súčasne.

Série A3900 sa orientuje na automobilový priemysel a má byť nasadená od digitálnych prístrojov pre in-car infotainment, až po pokročilé systémy pre podporu riadenia (ADAS).

Zdroj | Intel

Intel už spolupracuje s tvorcami hardvéru pre internet vecí a s dodávateľmi SW, medzi inými s firmami Delphi, FAW, Neusoft a Hikvision. Výrobca oznámil, že nové procesory by mali byť nasadené aj v nových bezpečnostných kamerách Hikvision vybavených prvkami umelej inteligencie. Rada procesorov má byť k dispozícii v 1. štvrťroku 2017.

Pozrite si

Internet vecí môže byť aj hrozbou

Poznámka na záver:

Masívny rozvoj IoT má aj reálne riziká v podobe možného zneužitia pripojených zariadení na hackerské útoky. Práve v týchto dňoch mali problémy servery stránok The Guardian, služby Spotify, sociálnej siete Twitter, Airbnb a dalších kvôli rozsiahlemu DDoS útoku proti DNS serverom spoločnosti Dyn. Útok však nepochádzal z infikovaných zombie počítačov, ale z obrovského počtu IoT zariadení, vrátane bezpečnostných kamier.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.