Spojené štáty americké idú postaviť prvý superpočítač typu exascale. Minister energetiky Rick Perry oznámil, že Auroru, ako sa bude superpočítač volať, postaví Intel v spolupráci s Cray Computing.
V skratke…
Počítač exascale je schopný spracovať 1 kvintilion (1 000 000 000 000 000 000) výpočtov za sekundu. Okrem zdravotníctva (napríklad srdcových problémov, traumatických poranení mozgu, pokusov o samovraždu) nájde využitie pri testovaní vojenských zbraní či modelovaní vývoja počasia.
Intel a americké Ministerstvo energetiky (DOE) postavia v USA prvý superpočítač s výkonom jedného exaFLOP. Zmluva má hodnotu viac ako 500 miliónov dolárov.
„Získanie superpočítača exascale je nevyhnutné nielen pre potreby vedeckej komunity, ale aj na zlepšenie každodenného života Američanov,“ povedal americký minister energetiky Rick Perry.
„Auroru a ďalšia generácia superpočítačov exascale budú používať technológie HPC a AI v oblastiach, ako je výskum rakoviny, klimatické modelovanie a zdravotná starostlivosť veteránov. Inovatívny pokrok, ktorý sa predstaví s exascale, bude mať neuveriteľne významný vplyv na našu spoločnosť.“
Intel tvrdí, že pomáhal pri viac ako 460 z 500 superpočítačov a s Ministerstvom energetiky spolupracuje približne dvadsať rokov. Podľa spoločnosti má byť superpočítač Aurora päťkrát rýchlejší ako najvýkonnejší superpočítač od IBM.
Základom superpočítača Aurora budú nové „intelácke“ technológie navrhnuté špeciálne pre konvergenciu umelej inteligencie a vysoko výkonných výpočtových systémov v extrémnej počítačovej škále. Patrí medzi ne budúca generácia Scalable procesoru Intel Xeon, nová generácia Intel Optane či softvér Intel One API.
Aurora využije systém superpočítačov Cray novej generácie, kódovo nazvaný „Shasta“, ktorý bude obsahovať viac ako 200 skriniek s vysoko výkonným škálovateľným prepojovacím systémom Cings’s Slingshot a softvérovým balíkom Shasta optimalizovaným pre architektúru Intel.
Aurora sa má nainštalovať do Národného laboratória Argonne Energy v Chicagu už v roku 2021. Medzinárodná konkurencia je veľká, Čína minulý rok oznámila, že má už prototyp exascale a očakáva, že plne funkčný systém vybuduje koncom roka 2020, alebo v prvých mesiacoch 2021.
Japonsko očakáva, že podobný superpočítač bude mať v roku 2021. Európa ostáva zatiaľ posledná, exascale tu má prísť pod záštitou EÚ najneskôr do roku 2023. USA má teda reálnu šancu, že ako prvá sprevádzkuje tento počítač.