Inteligentné domy so systémami automatickej regulácie kúrenia, osvetlenia a mnohých iných parametrov môžu byť celkom fajn. A internet vecí (IoT) im pridá mnoho nových sofistikovaných možností navyše. Možno až priveľa.
Presvedčia sa o tom zamestnanci firmy Intel v jeho novom kancelárskom komplexe pre 2500 zamestnancov, ktorý vyrastie v izraelskom Petah Tikva. Budova sa má stať výkladnou skriňou moderných technológií a zamestnancom má priniesť rad výhod z efektívnejšieho využitia pracovného času a vlastnej energie.
Pre zamestnancov sa však všadeprítomný mikromanažment sprostredkovaný množstvom senzorov, detektorov a kamerových systémov môže stať aj slušnou nočnou morou.
Detekcia tváre je výborný variant biometrie, kým pomáha nahradiť identifikačné RFID karty a prívesky, alebo zadávanie kódov pri vchodoch do budovy, či sekcií. Ak vás ale podľa tváre bude budova identifikovať a monitorovať na každom kroku, zábava začne viaznuť.
Pritom práve na neustálom dohľade je založená filozofia inteligentnej budovy Intelu. Ak často meškáte s príchodom na pracovisko, budova sa pokúsi vyjsť vám v ústrety ponukou zdieľania automobilov, alebo organizáciou vašich pracovných prestávok.
Bude vedieť, že v čase obeda sa v závodnej jedálni vytvorila dlhá fronta a tak vám ponúkne alternatívu. Ak začne ochabovať vaša pracovná motivácia, budova vám dokáže opakovane pripomenúť, čo je vaším poslaním vo firme.
Okrem ergonomických prínosov tak s inteligentnými budovami môže prísť aj bič v podobe elektronického dozoru.
Budova Intelu bude zameraná na šetrenie energie a recykláciu vody. Status „zelenej“ budovy podčiarkuje aj to, že spĺňa platinovú úroveň podľa návrhu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED).
Veľký brat sa v takejto budove nebude len pozerať, ale v prípade potreby aj kritizovať a riadiť zamestnancov. Niektoré podobné aplikácie prinášajú aj nositeľné gadgety. Inteligentné náramky a smart hodinky však nepodávajú hlásenia šéfovi, čo do vašej výplatnej pásky kalkuluje prémie.
Nakoniec teda nie je isté, či prínosy tisícoviek senzorov a detektorov, ktoré spolu s „mozgom“ budovy budú dohliadať na „lepší a efektívnejší“ život (či skôr výkon?) pracovníkov, prevážia stres vyvolaný obavami z neustáleho špicľovania.