Reklama

InSight má na Marse problém, NASA má plán na jeho riešenie

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Sonda NASA InSight pristála na Marse už takmer pred rokom, ale jedno z jej hlavných poslaní sa jej zatiaľ nepodarilo naplniť. Charakterizuje ho už samotný názov InSight , ktorý je skratkou z anglického „Interior Exploration using Seismic Investigation, Geodesy and Heat Transport“ („Podpovrchový prieskum pomocou seizmického skúmania, geodézie a prenosu tepla“).

Pozrite si

Aké máme dnes počasie na Marse?

Jedným z dôležitých prístrojov na palube sondy je HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), samopenetračná tepelná sonda, ktorá by sa mala zavŕtať do hĺbky 3 až 5 m pod povrch Marsu. Prostredníctvom tepelných senzorov umiestnených každých 10 cm na signálnom pásiku, ktorý tepelná sonda ťahá za sebou, by mala získavať informácie o rozložení teploty pod povrchom marsovskej púšte.

Zdroj | NASA

Problém však je, že tepelná sonda prezývaná aj „krtko“ sa namiesto 5 metrov dokázala zavŕtať len do hĺbky asi 35 cm. Postupu zrejme bráni nevhodné zloženie horniny, ktoré nedovoľuje sonde HP3 zapnúť príklep.

Kto pracoval s príklepovou vŕtačkou, pozná situáciu, keď príklep nechce zabrať, lebo vrták nemá dostatočný odpor v diere.

Zdroj | NASA

Podobnej situácii údajne čelí aj InSight na Marse. Vedci a inžinieri z NASA teraz majú ťažkú hlavu pri hľadaní východiska. Vzhľadom na vzdialenosť desiatok miliónov kilometrov nie je možné so sondou pracovať interaktívne.

NASA má však vo svojom Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadene v Kalifornii k dispozícii pracovnú repliku sondy InSight, aj pracovný model tepelnej sondy, takže môže riešenia simulovať na Zemi. Jedno z nich vyzerá nádejne.

Zdroj | NASA

Vedci sa pri ňom pokúsia pomocou lopatky robotického ramena sondy InSight nahrnúť zeminu do súčasnej diery s hĺbkou 35 cm a následne okrajom lopatky pritlačiť k vrtáku, aby získal väčší odpor, čo by malo pomôcť zapnúť príklep. Cieľom je dostať sa do pôvodne plánovanej hĺbky 5 metrov pod povrch Marsu.

Pozrite si

Rover ExoMars je hotový. Prelomí marsovskú kliatbu?

Výskum má priniesť odpovede na otázku, aká je geologická aktivita planéty a čo sa presne deje pod povrchom púšte.

Hľadanie realizovateľných riešení pri prekonávaní problémov robotických sond vo vzdialenom vesmíre vyžaduje mimoriadnu trpezlivosť a plánovanie. Záchranné operácie pri medziplanetárnych misiách však nie sú pre NASA novinkou, a to ani na Marse. Výskumný tím Mars Exploration Rover napríklad pomohol pri viacerých príležitostiach zachrániť marsovské rovery Spirit a Opportunity.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.