Francúzsky výrobca Devialet stavia svoje high-end audio produkty na najnovších sofistikovaných poznatkoch z elektroniky a elektroakustiky. Aj preto majú jeho produkty tendenciu šokovať a vďaka parametrom prevyšujú konkurenciu, či dokonca vytvárajú precedens. Reproduktory Phantom sú toho príkladom.
Ako však vylepšiť „vajcia dinosaurov“, ktoré Phantomy tvarom pripomínajú, keď už doterajšie verzie boli takmer na hranici možného? Devialet ukázal, že sa to dá. Inovované rady svojich bezdrôtových reproduktorov zjednotil do dvoch línií s označením Phantom I a II.
Aktualizované verzie prichádzajú s viacerými inováciami pod kapotou, farebnými modifikáciami, novými úrovňami výkonu a niekoľkými novými doplnkami.
Devialet už nebude v popisoch reproduktorov udávať ohromujúci špičkový výkon (pri 4 500 wattoch u modelu Gold Phantom sa kdekomu zdvihlo obočie), pretože ide o impulzné hodnoty, ktoré reproduktor reálne prakticky nedosiahne. Nahradí ich údaj výkonu RMS (z angl. root mean square), udávajúci skutočný hrubý výkon sínusového signálu, respektíve jeho efektívnu hodnotu.
Pre ešte objektívnejšiu informáciu pribudne pri každom modeli priamo v názve údaj o úrovni hlasitosti v decibeloch, takže si budete môcť utvoriť reálnu predstavu o „randále“, aký títo „rozhnevaní mládenci“ dokážu vytvoriť.
Namiesto produktovej línie Premier, ktorá zahŕňa Classic Phantom, Gold Phantom a exkluzívny Gold Phantom Opera de Paris, bude po novom v ponuke Phantom I vo verzii 1100 wattov / 108 dB SPL a frekvenčnou odozvou 14 Hz až 27 kHz a v menej nadupanom variante s výkonom 500 wattov / 103 dB SPL a frekvenčnou charakteristikou jemne zúženou na 16 Hz až 25 kHz. Meniče pre stredy a basy sú v oboch prípadoch hliníkové, no výkonnejší model má namiesto hliníkového tweetera titanový.
Ten bude v ponuke aj v exkluzívnej verzii Phantom I 108 dB Opera de Paris s výkonom 1100 wattov RMS a frekvenčnou odozvou 20 Hz až 20 kHz.
Phantom I 103 dB je na výber so svetlými chrómovými, alebo matnými čiernymi bočnými panelmi. Phantom I 108 dB má bočné panely z tmavého chrómu a 22 karátového zlata. Obidva sú dodávané buď v matnej čiernej, alebo lesklej bielej úprave. Nové reproduktory budú mať tiež „intuitívnejšie rozhranie“, ktoré obsahuje LED indikátory vzadu a nový pohotovostný režim.
Rada II nahradí súčasné modely Phantom Reactor a ponúkne štyri varianty – dva modely verzie „Customer“ (350 W / 95 dB a 400 W / 98 dB) a dva modely pre „profesionálne použitie“ s označením „Pro“ (375 W / 96 dB a 350 W / 95 dB). Piatym modelom bude aj tu Phantom II 98 dB Opera de Paris s výkonom 400 W.
Z hľadiska dizajnu Devialet zachoval osvedčenú formu predĺženého vajcovitého tvaru súčasných Phantomov, hlavné rozdiely sa ukrývajú pod povrchom. Novinky obsahujú systém úplne novej generácie. Údajne menší rozmer reproduktorov znamená lepšiu energetickú účinnosť, menšie skreslenie a „zvýšený tepelný rozptyl energie“.
Devialet tvrdí, že nový systém na čipe (SoC) sa odrazí v lepšej akustike a mal by byť až štyrikrát energeticky efektívnejší ako predchádzajúce verzie.
Výrobca zaviedol pojem „Devialet Intelligence Processor“, ktorý zastrešuje technológie ADH, Magic Wire, integrovaný zosilňovač triedy A a D/A prevodník v jedinom integrovanom obvode.
Devialet v inovovaných modeloch pridal aj ďalšie spôsoby konektivity. Okrem nového operačného systému Devialet DOS 2 podporujú nové reproduktory aj AirPlay 2 a sú Roon Ready. Nechýba ani novo navrhnutý fyzický diaľkový ovládač – každý model Phantom I má Bluetooth ovládač Remote V2 zahrnutý v balení – a nové príslušenstvo rozbočovača Arch, ktoré umožňuje pripojenie analógových zdrojov.
Ani nové reproduktory nie sú najlacnejšie – Phantom I Opéra de Paris 108 dB stojí 3 090 €, ale Phantom I 103 dB „len“ 1 890 €. V portfóliu konkurencie bez problémov narazíte aj na drahšie kúsky, ktoré akusticky pravdepodobne na Devialet nemajú.