- #Novinky
- 3 min.
- 19.7.2019
Inkognito režim vám nepomôže pri prezeraní stránok s obsahom pre dospelých
Pocit anonymity na internete je jedným z dôvodov, prečo na ňom ľudia trávia tak veľa času. Problém nastáva, keď sa niekto pri ochrane súkromia spolieha na inkognito režim.
Inkognito režim je vo veľkom využívaný pri prezeraní rôznorodého obsahu, najčastejšie stránok s erotickým obsahom. Najnovšia štúdia Eleny Maris z Microsoft Research, Timothy Liberta z Carnegie Mellon University a Jennifer Henrichsen z University of Pennsylvania hovorí o tom, že väčšina stránok dokáže sledovať ľudí napriek zapnutému inkognito módu.
Takmer každá stránka obsahuje programy, ktoré sledujú vašu aktivitu bez ohľadu na to, či máte spustený tento režim. Treba si uvedomiť, čo Google Inkognito mód vlastne robí. V prvom rade zamedzí tomu, aby ostatní používatelia používaného zariadenia videli aktivitu. Zároveň inkognito režim zamedzí ukladaniu histórie prehliadania, súborov cookie a dát a tiež údajov z formulárov.
Na druhej strane aktivitu vidia navštívené weby, zamestnávateľ či škola, na ktorej počítači sa pracuje a tiež poskytovateľ internetu.
Štúdia hovorí, že 93 % z viac ako 22 000 analyzovaných porno stránok používateľské dáta posiela tretím stranám. Z tohto počtu 44,97 % stránok dokáže priradiť ku konkrétnemu používateľovi pohlavie a záujem o konkrétnu kategóriu videí.
Výsledkom je, že tieto stránky a tretie strany si dokážu vypracovať konkrétny profil používateľa s jeho sexuálnymi preferenciami. S týmito dátami sa dá následne pracovať, prípadne ich predať ďalej.
S takýmto sledovaním môže byť problém v krajinách, kde sú niektoré sexuálne preferencie ilegálne alebo zakázané. V takýchto krajinách zväčša funguje aj dostatočná kontrola štátu nad internetom. Aj v slobodných krajinách je však súkromie a obzvlášť v tejto oblasti vysoko citlivou záležitosťou. Myslite na tieto riziká pri najbližšej príležitosti, kedy budete stláčať klávesovú skratku Ctrl + Shift + n.
Dokonalé riešenie, ako si chrániť svoje súkromie na internete neexistuje. Zlepšiť sa dá používaním iných prehliadačov, ktoré blokujú tzv. trackery na internete. Jedným z nich je napríklad Tor browser. Samozrejmosťou je nepoužívanie verejných Wi-Fi sietí. Niektorí odborníci tiež radia zakrývanie web kamery.