Reklama

Ingenuity vzlietne už zajtra. V prípade neúspechu ju bude treba preinštalovať

Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Stanislav Vinc
Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Sú to už zhruba dva týždne, čo helikoptéra Ingenuity stojí na povrchu Marsu a čaká na svoj úplne prvý testovací let v marťanskej atmosfére. Štart sa však neustále odkladá, najnovšie na pondelok. Výskumný tím NASA má už aj záložné plány v prípade jeho neúspechu, jeden z nich si však bude vyžadovať zásadnú aktualizáciu systému.

Drobná helikoptéra Ingenuity sa mala po prvý krát vzniesť „do vzduchu“ už 11. apríla, teda presne pred týždňom. Prvý let bol však z dôvodu predčasného ukončenia letovej sekvencie spôsobeného softvérovou chybou zrušený. NASA tak strávila posledný týždeň testovaním dvoch riešení, ktoré by mali skôr či neskôr umožniť Ingenuity napokon bez problémov vzlietnuť.

Prvé riešenie spočíva v úprave postupnosti príkazov zo Zeme pre posunutie načasovania prechodu z predletového do letového režimu helikoptéry. V praxi pôjde o pridanie niekoľkých príkazov, ktorých fungovanie si už NASA otestovala na Zemi a v piatkovom vysokorýchlostnom teste rotorov už aj na Marse.

Toto riešenie má zhruba 85 % šancu na úspech a NASA počíta s tým, že ak nezaberie počas pondelkového pokusu na prvý krát, pri druhom pokuse by sa už prechod z predletovej do letovej fázy podariť mohol.

Pozrite si

Na Mesiac mieri „lovec ľadu“ VIPER, poletí na Falcon Heavy od SpaceX

Tím softvérových inžinierov vesmírnej agentúry samozrejme nenecháva nič na náhodu a tak pripravil aj záložný plán. Druhé riešenie si bude vyžadovať úpravu a preinštaláciu existujúceho softvéru pre riadenie letu. Aby nedošlo k zbytočnému zdržaniu, NASA už toto riešenie predbežne odoslala do rovera Perseverance, ktorý plní úlohu základnej stanice pre Ingenuity.

NASA bude v prípade zlyhania prvého riešenia potrebovať pár dní na prenos nového letového softvéru do Ingenuity, jeho riadnu inštaláciu a zopakovanie skúšok rotorov, ktoré má už Ingenuity so starým softvérom za sebou. Prvý pokus o vzlet bude možné sledovať naživo už zajtra na YouTube kanále NASA už o 12.15 hod. nášho času.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.