Wi-Fi sa vďaka smartfónom, tabletom, notebookom a ďalším prenosným zariadeniam stalo nevyhnutnou súčasťou nášho života. V poslednom období sa na vlne bezdrôtovej konektivity vezú aj multimediálne zariadenia – od smart TV, po domáce audiosystémy.
O to viac nás znervózňuje, ak vďaka preťaženiu, alebo zarušeniu siete začne pripojenie zlyhávať. Nové Wi-Fi štandardy tento problém zažehnávajú len čiastočne. Zvyšujú rýchlosť a robustnosť pripojenia, ale elektromagnetické rušenie v nelicencovaných pásmach je rizikom vždy.
Našťastie, výskumníci z holandskej Eindhoven University of Technology prinášajú riešenie, ktoré pomôže viaceré hendikepy Wi-Fi eliminovať. Chcú prenášať dáta pomocou infračervených lúčov.
Kapacita navrhnutého systému s viac ako 40 Gbit/s je masívna. Pre porovnanie jeden z najnovších štandardov Wi-Fi 802.11ac aktuálne dokáže prenášať 1 Gbit/s. Nový infračervený systém dokáže komunikovať s viacerými zariadeniami súčasne, je lacný a nemá žiadny problém s rádiovým rušením.
S prenosom dát prostredníctvom viditeľného svetla v LED žiarovkách sa experimentuje už dlhšie, ale tento systém, nazývaný Li-Fi, nedosahuje prenosovú kapacitu nového infračerveného systému.
„Svetelné antény“ vyžarujú infračervené lúče v rôznych uhloch, aby zacielili mnoho zariadení súčasne. Na rozdiel od rádiových prenosov však infračervené spojenie neprechádza cez pevné prekážky, takže v každej miestnosti bude potrebný samostatný vysielač/prijímač s vlastnou anténou.
V tomto smere, a možno aj z hľadiska mobilných a prenosných zariadení, ťahá nová technológia oproti Wi-Fi za kratší koniec. Na druhej strane odpadajú úvahy o vplyvoch elektromagnetických polí na bunky a orgány ľudského tela. Wi-Fi smog v tomto smere vyvoláva v poslednej dobe otázniky, no pri infračervených lúčoch ide o bezpredmetnú otázku.
Doktorandi na univerzite hľadajú spôsoby, ako sledovať polohu bezdrôtových zariadení a ako svetelné antény prepojiť pomocou vláknovej optiky. Šéf projektu Tom Koonen si myslí, že nepotrvá dlho a podarí sa túto technológiu komercializovať.
Zatiaľ nie je zrelá na to, aby sa objavila v smartfónoch a prenosných počítačoch. Vzhľadom na to, že tento spôsob pripojenia nebude použiteľný pri jazde v dopravných prostriedkoch (iba ak by priamo vo vagóne boli príslušné antény), ani počas chôdze, tradičné Wi-Fi, ani mobilné dátové technológie neohrozí. A keďže pomenovanie Wi-Fi udeľuje certifikovaným produktom a štandardom organizácia Wi-Fi Alliance, s asociáciami o „Wi-Fi na báze svetla“ buďme opatrní.