Ďalší deň a ďalšia negatívna správa pre kryptomenový trh. Najľudnatejšia krajina sveta zakázala bankám posielať alebo prijímať peniaze z kryptomenových búrz.
Napriek tomu, že viacero krajín sa snaží o reguláciu kryptomien, k takýmto tvrdým krokom nedochádza často. Môžeme spomenúť Čínu, ktorá v minulom roku zakázala činnosť všetkým kryptomenovým burzám.
Tento rok vo februári sa pokúsila o zákaz prístupu na stránky kryptomenových búrz. O regulácie sa snaží aj Európska únia, Japonsko či Južná Kórea, kde je kryptomenový trh najrozvinutejší.
Vláda Indie a Reserve Bank oznámili, že s okamžitou platnosťou majú banky zákaz ponúkať služby alebo obchodovať s fyzickými a právnickými osobami, ktoré obchodujú s virtuálnymi menami.
V praxi to znamená, že ľudia v Indii nemôžu presunúť svoje peniaze z bankových účtov na burzu, kde sa dajú kúpiť kryptomeny alebo opačne, z burzy na bankový účet.
Každý používateľ, investor či obchodník s kryptomenami tak môže kryptomeny používať len na vlastné riziko. Rozhodnutie Indie sa však dalo čakať už začiatkom roku, kedy sa minister financií Arun Jaitley vyjadril, že vláda nepovažuje kryptomeny za legálne platidlo a prijme všetky opatrenia, aby eliminovala použitie kryptomien vo financovaní nelegitimných aktivít.
1/ Today the Reserve Bank of #India issued a circular telling "entities registered with the RBI" (essentially banks, financial firms) to stop working with crypto exchanges and businesses. The Indian government, hasn't banned #crypto.
— Pankaj Jain 🖖 (@pjain) April 5, 2018
Napriek tomu, že kryptomeny ako také nie sú zakázané, obchodovanie s nimi je pre bežných ľudí značne sťažené. Znamená to, že ľudia si prakticky nemôžu vymeniť svoje nakúpené kryptomeny za bežnú fiat menu.
India chcela týmto krokom vraj posilniť finančnú stabilitu krajiny, keďže kryptomeny sa môžu zneužiť na pranie špinavých peňazí či financovanie terorizmu.
Napriek tomu, že krok indickej vlády je prísny, oproti Číne je to ešte mierne opatrenie na reguláciu kryptomenového trhu.