Druhá najľudnatejšia krajina sveta plánuje zaviesť prísne regulácie sociálnych sietí. Dotkne sa to používateľov Facebooku, YouTubu, Twitteru, WhatsAppu, Instagramu aj TikToku.
S informáciou prišiel portál Bloomberg. Konkrétne ide o povinnosť zdieľať na požiadanie identity používateľov sociálnych sietí s indickou vládou. Plánované regulácie umožnia indickej vláde žiadať tieto informácie bez nutnosti súdneho príkazu či iných právnych povolení.
Viacero organizácií a samotné spoločnosti Facebook, Alphabet a Amazon sa vyjadrili, že regulácie by znamenali zásah do práva na súkromie zo strany najvyššieho súdu. Napriek kritike by mali byť zákony bez výrazných zmien uvedené koncom tohto mesiaca.
Súčasťou opatrení je aj sledovanie pôvodu zverejnených postov do 72 hodín od uverejnenia na sociálnej sieti. Poskytovatelia sociálnych sietí by zároveň mali povinnosť uchovávať dáta po dobu 180 dní. Opatrenie sa má týkať každej sociálnej siete, ktorá má viac ako 5 miliónov používateľov.
V Indii žije približne 1,3 miliardy ľudí, z ktorých približne 500 miliónov používa internet. Otázne je, či sa opatrenia budú týkať aj cudzincov, ktorí žijú alebo sa práve nachádzajú na území Indie.
WhatsApp napríklad už teraz odmieta spolupracovať a radšej firma navrhla investovať do výskumu spôsobov, ako zabrániť šíreniu fake news, ktoré začínajú byť problémom aj pre Indiu. Komunikačná aplikácia WhatsApp má po celom svete cez 2 miliardy používateľov, z toho iba v Indii ich je vyše 400 miliónov.
Výnimkou pre regulácie sú internetové prehliadače, operačné systémy či online knižnice ako Wikipédia. Zákony sú zamerané najmä na komunikačné aplikácie a sociálne siete.
Kritici zákonov sa tiež obávajú z možnej cenzúry a vládnej kontroly internetu. Nešlo by o nič nové. Sociálne siete, ako aj internet sú kontrolované v Číne, Rusku aj Iráne.