Už pred rokom začal jeden z najväčších nábytkárskych gigantov IKEA ponúkať na britskom trhu solárne panely na výrobu elektriny v domácnostiach. Nejde pritom len o jednoduchý predaj, ale o komplexnú službu vrátane poradenstva a montáže. Fotovoltaický experiment bol zrejme úspešný, pretože generálny riaditeľ spoločnosti IKEA Peter Agnefjäll oznámil rozšírenie predaja do ďalších ôsmich krajín.
Zatiaľ ich zoznam nie je celkom známy, ale prvou z nich má byť už 28. októbra Holandsko a pred Vianocami by sa mal predaj spustiť aj vo Švajčiarsku. Zvyšné krajiny by sa mali pridať v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov.
Pozrite si: IKEA má nový katalóg s rozšírenou realitou cez váš smartfón či tablet
V Británii sa balík panelov a príslušenstva s výkonom 3,36 kW začal predávať za 5700 libier (asi 7289 eur) a podľa údajov IKEA jeho nasadenie umožňuje získať ročne na úsporách a dotáciách až 700 libier. Panely pochádzajú od čínskej spoločnosti Hanergy Holding, vyrábajú sa však v Nemecku.
Nemecko je mimochodom najväčší fotovoltaický trh. Britský trh je oproti tomu omnoho menší, ale aj vďaka dotáciám rýchlo rastie, medziročne až o 25%. IKEA spolupracuje s čínskym výrobcom Hanergy Holding už od júna 2012, keď postupne inštalovala solárne panely na strechách svojich obchodných domov v Číne, aj v iných krajinách.
Pred masovou inštaláciou fotovoltaických panelov na strechy rodinných domov, aj podnikov, sa už objavujú aj kritici, ktorí hovoria o narušení malebnej scenérie vidieckej krajiny. Takýchto „špecialistov“ by sme sa mali opýtať, či rurálny ráz krajiny nenarúšajú tie rozľahlé solárne farmy na lúkach a bývalých poliach, ktoré vyrástli vďaka nepremysleným dotáciám aj u nás. A ak neurobíme skutočne radikálne kroky smerom k zníženiu emisií skleníkových plynov a zamorovaniu životného prostredia ďalšími exhalátmi v podobe plynov a aerosolov z priemyslu a dopravy, môžeme „vidiecky ráz“ krajiny narušiť oveľa radikálnejšie. Step a púšť nepripomína typ vidieka, na aký sme zvyknutí.
IKEA chce za ekológiu zabojovať aj na ďalšom fronte. Jej šéf Agnefjäll sa totiž zaviazal, že do roku 2020 budú všetky plastové výrobky IKEA pochádzať z recyklovaného plastu alebo obnoviteľných materiálov, ako súčasť sľubu ušetriť 700 000 ton CO2 ročne, uviedol portál Engadget.
Foto: Hanergy Holding, IKEA