Reklama

IGZO – väčší majster, než sme dúfali

Juraj Procházka

Tenkovrstvový tranzistor IGZO (Indium gallium zinc oxide) bol vyvinutý firmou Sharp v spolupráci so spoločnosťou Semiconductor Energy Laboratory. Táto technológia transparentných tranzistorov zrejme nájde široké uplatenie v omnoho širšej oblasti, než sú displeje a obrazovky, ale aj tam odštartuje revolúciu.

IGZO AUO

K Sharpu sa so svojím 65“ IGZO TV panelom pridal aj AU Optronic. Foto: HDTV-news

Oproti TFT z amorfného kremíka majú TFT IGZO energetickú úspornosť asi 80-90% a umožňujú dosiahnuť dvojnásobné rozlíšenie. Tým sa otvára cesta k vývoju energeticky úsporných smartfónov, čítačiek, tabletov, notebookov, monitorov, aj televízorov, ktoré budú navyše disponovať extrémne vysokým rozlíšením.

V apríli Sharp oznámil, že chystá výrobu 32“ IGZO displeja s rozlíšením 3840×2160 bodov, 10“ s rozlíšením 2560×1600 bodov a 7“ s rozlíšením 1280×800 bodov. Koncom roku 2012 predstavil Sharp 32-palcový IGZO monitor s Ultra HD rozlíšením (3 840 x 2 160 px) detailnejšie a 26. októbra 2012 AU Optronics ohlásil dokonca 65-palcový UHDTV displej s rozlíšením 4K.

Tenké, úsporné a priehľadné OLED displeje na báze IGZO polovodičov majú však podľa vízie Sharpu markantne ovplyvniť naše technológie v budúcnosti. Majú sa stať bránou pre zobrazovacie jednotky v takých súčastiach domácnosti ako sú zrkadlá, pracovné dosky stolov, alebo inteligentný kuchynský riad, či poháre. Zrkadlo sa pomocou IGZO displeja premení na interaktívne dotykové rozhranie, ktoré môže plniť funkciu informačného, či TV panelu, ale aj snímača na kontrolu telesnej teploty, tepu, tlaku a ďalších parametrov v rámci funkcií elektronického zdravotníctva (eHealth).

IGZO vs aSi

Omnoho menšie IGZO tranzistory v porovnaní s amorfným kremíkom prinesú okrem podstatne nižšej spotreby energie aj vyššie rozlíšenie. Foto: Sharp

Podobné úlohy môže plniť aj doska inteligentného stola, ktorá sa tak môže premeniť v gigantický, viacúčelový tablet. To sú aplikácie, ktoré vyzerajú príťažlivo a nevtieravo. Niektoré ďalšie spomedzi vízii Sharpu mi už také príťažlivé nepripadajú. Poháre, alebo taniere s integrovaným displejom, ktorý vie zobraziť kalorickú hodnotu potravín, či nápojov a ďalšie informácie, asi neoslovia každého. Okrem technokratov existujú totiž aj ľudia akcentujúci krásu klasického dizajnu a tých by asi vyrušovali údaje, ktorými by na nich žmurkal tanier medzi dvoma sústami. A ak by sa takéto riady pripájali na internet, sotva by to skončilo bez toho, aby si k nim nenašla cestičku aj nejaká tá agresívna reklama.

IGZO riady budú teda možno vhodnou voľbou pre tých, čo milujú stres zo všemožných testerov a meračov, ale gurmánov nechajú chladnými.

Z podobného súdka je invázia „liečivých“, presnejšie povedané diagnostických displejov, ktoré by sa mali objaviť v obliečkach posteľného prádla. Starostlivým rodičom síce môžu pomôcť diagnostikovať zvýšenú teplotu dieťaťa, ale nie je isté, či svetlo, elektrické prúdy a elektromagnetické polia súvisiace s napájaním takejto elektroniky nevynútia daň v podobe zhoršenej kvality spánku.

Istá miera opatrnosti a hygieny je namieste aj v oblasti elektromagnetickej kompatibility. Bez ohľadu na vízie a nové oblasti, kam sa výrobcovia snažia nové technológie „natlačiť“, môžeme konštatovať, že úspornejšie a detailnejšie zobrazovacie jednotky určite potešia v televízoroch, počítačoch aj v mobiloch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.