- #Gadgety
- 3 min.
- 3.5.2021
iFixit rozobral AirTag, porovnal ho s konkurentmi a vyvŕtal doň dieru na kľúče
Odborníci na rozoberanie elektroniky z iFixit sa najnovšie pozreli nielen na najnovší lokalizačný prívesok Apple AirTag, ale aj na konkurenčné prívesky Samsung Galaxy SmartTag a Tile Mate. V prípade Apple ich opäť neminulo prekvapenie z kompaktnosti interného rozloženia komponentov.
Konštrukčné rozdiely medzi aktuálne najznámejšími lokalizačnými príveskami sú jasné na prvý pohľad. Nový Apple AirTag je z trojice, ktorú mal v rukách tím z iFixit, najmenší a to aj napriek tomu, že ako jediný z nich disponuje technológiou UWB (SmartTag+ to čoskoro napraví). AirTag je teda takmer taký veľký, ako samotná 3-voltová batéria typu CR2032, ktorá ho napája.
Rovnakú batériu využíva aj Samsung Galaxy SmartTag, zatiaľ čo Tile Mate sa spolieha na podobnú batériu typu CR1632. S jednou batériou by mali vydržať zhruba rok, výmena batérie je pritom otázkou niekoľkých sekúnd.
iFixit sa ale samozrejme v tomto bode nezastavil a do interiéru príveskov sa pustil aj za hranice batérie. Komponenty všetkých troch príveskov sú ukryté pod tesniacou vrstvou, ktorú je pre prístup k ním potrebné nahriať a s menšou silou oddeliť od zvyšku tela prívesku. V tomto prípade je prekvapivé, že najsilnejšou bariérou disponuje Galaxy SmartTag, ktorý ako jediný z nich oficiálne nie je odolný voči vode a prachu, aj keď by zjavne mohol byť.
V útrobách prívesku AirTag zas stojí za pozornosť magnet v jeho strede, ktorý na prvý pohľad vyzerá skôr ako tlačidlo. Vo vnútri logickej dosky je magnet prakticky vložený do medenej cievky, vďaka čomu sa v spojení s napájaním a membránou celé telo prívesku v podstate mení na hlasný reproduktor.
Na konci rozoberania si tu napokon iFixit dovolil husársky kúsok a odstránil zásadný problém, ktorý sme prívesku AirTag vyčítali – jednoducho doň vyvŕtal dieru. Pri vŕtaní sa technikom akoby zázrakom podarilo vyhnúť všetkým komponentom a anténam (batériu vopred vybrali) a AirTag tento zásah prežil bez následkov, samozrejme už bez záruky a odolnosti voči vode a prachu (IP67).
Ak by ste sa chceli do takéhoto „upgradu“ pustiť aj vy, iFixit pre vás vytvoril krátke video zobrazujúce bezpečné zóny, ktoré môžete prevŕtať aj bez poškodenia komponentov vo vnútri. Z AirTagu ale nezabudnite vopred vybrať batériu a počítajte s tým, že pri miernej odchýlke z bezpečných zón ho môžete nechtiac premeniť na veľmi ľahké ťažítko.