Reklama

V IBM vytvorili prvý 5-nanometrový procesor úplne novou technológiou

Zdroj | IBM
Števo Porubský
Zdroj | IBM
Zdroj | IBM

Spoločnosti IBM Research, GLOBALFOUNDRIES a Samsung predstavili výsledky svojej niekoľkoročnej práce – prvý procesor vytvorený 5 nm výrobným procesom. Pred dvomi rokmi sa pritom ten istý výrobca pochválil 7 nm čipom s 20 miliardami tranzistorov. Nový čip má na rovnakom priestore 30 miliárd tranzistorov. Moorov zákon stále platí.

Zdroj | IBM

Čip vo veľkosti nechta bol vytvorený tímom vedcov v SUNY Polytechnic Institute Colleges of Nanoscale Science and Engineering v americkom meste Albany. 5 nm výrobný proces sa vedcom podaril skladaním kremíkových nanoplátov ako súčasť štruktúry tranzistora pomocou EUV litografie. Tento proces nahradil v súčasnosti využívanú FinFET architektúru, ktorá má obmedzenie na 7 nm, hoci na jej výrobu je tiež využívaná EUV litografia.

Práve preto je nový procesor veľkým objavom a prielomom v IT biznise. Navyše čip umožní jemné ladenie jednotlivých okruhov pre maximalizáciu výkonu a zníženie energetických nárokov. To s FinFET nie je možné.

Oproti v súčasnosti existujúcemu 10 nm výrobnému procesu je nový čip o 40% výkonnejší, no až o 75% úspornejší pri rovnakom výkone.

Zdroj | IBM

Objav má pomôcť pri akcelerácii kognitívnych výpočtoch, zariadeniach typu internetu vecí (IoT) či aplikáciám spojených s cloudom, ale aj umelej inteligencii. Významný objav pomôže aj pri energetickej efektivite zariadení, čím sa predĺži výdrž batérie. Týka sa to hlavne smartfónov, tabletov či notebookov. Výrobca hovorí až o 2-3-násobnom zvýšení výdrže.

„Uspokojiť požiadavky biznisu a spoločnosti po kognitívnych počítačoch a cloudových službách v nadchádzajúcich rokoch je nevyhnutný pokrok v oblasti polovodičových technológií“, povedal Arvind Krishna, senior vice president, Hybrid Cloud a riaditeľ IBM Research.

Zdroj | IBM

Čip bude pre verejnosť prvýkrát prezentovaný počas výstavy 2017 Symposia na VLSI Technology and Circuits conference v japonskom meste Kyoto. Vývoj nanoplátov trval vedcom 10 rokov, investície podľa spoločnosti dosiahli 3 miliardy dolárov (aj to len od roku 2014). Reálne nasadenie novej technológie do praxe ale potrvá ešte niekoľko rokov. Doteraz tu ešte nemáme 7 nm čipy, ktorých výrobu tiež dokázalo IBM Research ako prvé.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.