Kvantové počítače sa stále zlepšujú, ale zďaleka nedokážu vo väčšine aplikácií nahradiť tradičné počítače. Pojmy ako qubity (kvantové bity) a kvantový počítač sa stávajú buzzwordami, pričom veľa skeptikov spochybňuje prehnaný optimizmus a nalievanie rizikového kapitálu do tohto sektoru IT.
V snahe rozptýliť pochybnosti zverejnila IBM, ktorá patrí k lídrom pri vývoji hardvéru pre kvantové počítače, plán vývoja kvantovej výpočtovej techniky.
Odborníci IBM sú presvedčení, že majú dosiahnuteľný plán na zdokonalenie svojho kvantového hardvéru tak, aby bol komerčne využiteľný do 5 rokov. Výzvou však je poskytnúť firmám a vývojárom možnosť experimentovať s písaním aplikácií, ktoré umožnia využiť túto nepútanú silu.
„Kvantové výpočty zatiaľ nikto komerčne nevyužíva,“ uviedol viceprezident IBM pre vývoj kvantových ekosystémov Bob Sutor. „To príde asi v polovici desaťročia. Nikto sa však expertom nestane zo dňa na deň. Lídri v tejto oblasti prejdú k novej technológii a začnú s ňou experimentovať, aby takúto odbornosť rozvinuli. “
Kvantové počítače však nie sú akousi novou generáciou IT, ktorá pošle klasické počítače do starého železa. Kvantové počítače potrebujú na svoje fungovanie aj klasické systémy.
IBM našla spôsob, ako urobiť kvantové počítače praktickejšími tým, že vytvorila nové prostredie na vykonávanie programov s názvom Qiskit, kombinujúce vyváženie „klasického“ a kvantového výpočtu. Dosahuje sa tak údajne 100-násobné zrýchlenie úloh, ktoré závisia od iteratívnych operácií. Výpočty, ktoré dnes trvajú mesiace, budú podľa IBM s novým systémom hotové za pár hodín.
Fungovalo by to tak, že vývojár spúšťa aplikáciu na svojom notebooku, ale v určitej fáze odošle požiadavku cez cloud do kvantového počítača, aby vykonal výpočet. Ten sa potom z cloudu vráti do daného notebooku.
Sutor uviedol, čo už vieme, že kvantové počítače budú fungovať najlepšie pri riešení určitých špecifických úloh. Medzi najsľubnejšie oblasti patria prírodné vedy a chémia, optimalizácia problémov a časť problematiky umelej inteligencie.
Qiskit umožňuje, aby viac obvodov bežalo oveľa rýchlejšie, a dokáže ukladať kvantové programy, aby ich mohli spúšťať viacerí používatelia. Nahráva však programy aj na konvenčný hardvér, ktorý funguje popri kvantových strojoch.
IBM očakáva vydanie Qiskit v priebehu roku 2021. Jej cestovná mapa obsahuje aj kvantové systémy, ktoré zvládnu širšiu škálu obvodov a výpočtových výziev. V roku 2023 chce IBM dosiahnuť cieľ prevádzkovať systémy s 1 000 alebo viac qubitmi, čo približuje fázu takzvanej „kvantovej výhody“, keď technológia kvantového počítača dokáže zvládnuť úlohy efektívnejšie – z hľadiska času, alebo nákladov – ako tradičný hardvér.
Spoločnosť však pripúšťa, že ku komercializácii kvantových počítačov vedie ešte dlhá cesta. Súčasnú kvantovú technológiu prirovnáva k prvým počítačom, ktoré vyžadovali veľa manuálneho programovania a riešenie úloh, ktoré dnes v okamihu zvládne váš mobil, trvalo celé veky.