Reklama

IBM Q System One je ďalším míľnikom vývoja kvantových počítačov

Zdroj | Microsoft
Juraj Procházka
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Namiesto bitov dvojkovej sústavy narábajú kvantové počítače s takzvanými kvantovými bitmi – qubitmi. Qubit môže, obrazne povedané, vďaka svojej kvantovej povahe nadobúdať narozdiel od klasického bitu nielen hodnoty 0 a 1, ale aj hodnoty medzi týmito hranicami intervalu.

Pozrite si

IBM Quantum Experience sprístupní kvantový počítač verejnosti

Kvantové počítače pracujú inak, ako bežné počítače a superpočítače. Vďaka tomu majú potenciál spracovávať určité špecifické úlohy až mnohotisíckrát rýchlejšie.

Prvý „komerčný“

Rok po tom, čo IBM predstavila prototyp 50-qubitového kvantového počítača na CES 2018, informovala firma na CES 2019 o zásadnom míľniku. Údajne má k dispozícii kvantový počítačový systém pripravený na komerčné využitie.

Zdroj | IBM

V tlačovej správe IBM uvádza, že počítačový systém IBM Q System One presunie kvantové výpočty z výskumných laboratórií do reálneho sveta.

Nové zariadenie používa 20-quibitový čip IBM, vyzerá elegantne a integruje všetky súčasti do jedného počítača, navrhnutého „na komerčné účely.“ Neznamená to, že by IBM hneď začala kvantový počítač sériovo vyrábať a ponúkať záujemcom. Zatiaľ je nové zariadenie prístupné iba cez cloud. Firma ani nenaznačila, aká by mala byť jeho cena.

Pozrite si

Výskumníci z IBM učia umelú inteligenciu etike

Podľa Dr. Boba Sutora, viceprezidenta IBM Q Strategy and Ecosystem používa Q System One štvrtú generáciu 20-qubitového procesora. Už v priebehu tohto roku by sa však mala objaviť aj 50-qubitová verzia zariadenia.

Vývoj stále beží

Firmy vyvíjajúce kvantové počítače ich často označujú ako ďalší míľnik v oblasti výpočtovej techniky – namiesto binárnych operácií ich kvantové bity podliehajú zákonom kvantovej fyziky.

No hoci prekonali rámec teórie a laboratórnych experimentov, kvantové počítače sú stále len v počiatočnom štádiu vývoja. To sa prirovnáva k ére prvých elektrónkových počítačov po 2. svetovej vojne. Kvantové stavy quibitov navyše môžu ľahko ovplyvňovať vonkajšie fyzikálne javy od mechanických vibrácií, po elektromagnetické polia.

Pozrite si

EÚ – veľké plány s kvantovou informatikou

Viacerí odborníci sa domnievajú, že skutočná praktická využiteľnosť kvantových počítačov je stále roky, ba možno až desaťročia vzdialená. Vedcom však optimizmus nechýba. Dúfajú, že nové kvantové procesory dokážu simulovať fyzikálne javy dokonalejšie, ako kedykoľvek predtým.

Zdroj | IBM

Mohli by pomôcť pri hľadaní nových účinných molekúl chemických liekov, optimalizovať modelovanie ekonomických procesov a vďaka výpočtovej mohutnosti by tiež mohli pomáhať vládam a bezpečnostným zložkám v oblasti kybernetickej obrany.

Zdroj | IBM

Prelomenie zložitých kryptovacích techník by sa pomocou takýchto počítačov mohlo skrátiť na prakticky použiteľnú úroveň.

Pozrite si

Atos predstavil najvýkonnejší kvantový simulátor. Spracuje až 40 qubitov

Podľa Boba Sutora nás systém IBM Q One približuje k praktickým aplikáciám v oblasti chémie a vývoja nových liekov a nových materiálov. ExxonMobil, ktorý je jedným z partnerov v sieti IBM Q, skúma environmentálne vysoko presné výpočty kvantovej chémie, ktoré umožnia objavenie nových materiálov pre efektívnejšie zachytávanie uhlíka.

Ďalšie firmy nakúpili kvantové počítače od D-Wave na výskumné účely, ale k spoľahlivým a dokonale fungujúcim kvantovým počítačom vedie ešte kľukatá a namáhavá cesta.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.