Výhody
- unikátny dizajn, navonok i v interiéri
- špičková kvalita, prémiové materiály a celkový pocit luxusu
- úsporný a praktický hybridný pohon
Nevýhody
- dotykové ovládacie prvky
- zbytočne veľký volič jazdných režimov
Nedá sa to povedať inak, starý Tucson 3. generácie bol z dnešného pohľadu skrátka na pohľad pomerne tuctové SUV. Jeho dizajn neurazil, ale na cestách ani príliš nezaujal. Hyundai sa tomu veľmi očividne snažil pri návrhu štvrtej generácie vyhnúť a tak sa Sangyup Lee aj s jeho tímom vrátil od kresliaceho stola s dizajnom, za ktorým sa počas nášho testovania obzrel takmer každý.
Obzrel v dobrom, alebo v zlom…? To už môžete posúdiť aj podľa vášho osobného gusta, veď každý dizajn je napokon vecou subjektívneho názoru, no ja som bol z nového dizajnu osobne naozaj nadšený. Nepopieram, že sa pod to nemohla vo veľkej miere podpísať farba Dark Knight a výbava Premium s doplatkom 6 400 €, v ktorej som mal možnosť nový Tucson testovať.
Na cestách novú vlajkovú loď značky neprehliadnete najmä vďaka novej prednej maske, ktorej súčasťou sú tzv. Parametric Hidden Lights, svetlomety skryté do samotného dizajnu masky, v ktorej sa po vypnutí doslova strácajú. Tucson vďaka novej prednej maske pôsobí unikátne a v porovnaní s predchádzajúcou generáciou aj výrazne luxusnejšie. Dizajn tu navyše nejde na úkor bezpečnosti a viditeľnosti a nové FULL LED svetlomety aj napriek tejto perforácii za tými klasickými v nočnej viditeľnosti rozhodne nezaostávajú.
Poriadnou prerábkou prešla aj zadná maska, na ktorej LED svetlá (v balíku Premium) s tesákmi prechádzajú pozdĺž celej dĺžky masky popod nové miesto pre znak, ktorý sa posunul až do priestoru skla. Zadná časť auta mi do oka nepadla až tak, ako tá predná, no proti gustu… Napokon, na novom dizajne si nájde každý to svoje a mňa to najväčšie prekvapenie čakalo v interiéri.
Pod prirovnanie interiéru k obývačke sa plne podpisujem, Tucson skrátka v novej generácii aj po tejto stránke poskočil do úplne inej ligy. Dominujú v ňom prémiové materiály, ktoré tu navyše nie sú použité iba tak „na oko“, ich spracovanie je skutočne kvalitné. Žiadne vŕzgajúce plasty, žiadne dizajnové úlety a žiaden fake. Za volantom právom cítite, že sedíte v luxusnom SUV.
Dominantou interiéru je dvojitá línia tiahnúca sa naprieč celou palubnou doskou, v ktorej sú elegantne skryté výduchy klimatizácie. Tak ucelený interiérový dizajn som nevidel veľmi dávno, obzvlášť nie, pokiaľ v ňom figurovalo toľko digitálnych prvkov a technológií. Túto jednoliatosť narúša snáď iba sivý volič jazdných režimov umiestnený v stredovej konzole, ktorý by sa dal vyriešiť oveľa jednoduchšie a kompaktnejšie, pokojne aj na štýl nemeckého koncernu.
Čo je však dominantou pre našu redakciu, je samozrejme technologická výbava. Po tejto stránke si hneď na prvý pohľad všimnete netradičný kokpit bez horného prekrytia. Hyundai tu jednoducho „na drzovku“ za volant umiestnil 10,25“ displej a akoby zázrakom mu to vyšlo. Displej je aj napriek absencii okolitých plastov perfektne viditeľný aj na priamom svetle. Uvidíme, ako sa osvedčí v lete pri ostrejšom slnku, prvé jarné lúče ho však vôbec nerozhodili.
Dizajn však nie je jediná unikátna stránka tohto kokpitu. Vo verzii Premium je v ňom totiž integrovaný aj asistent na monitorovanie mŕtveho uhla BCA, ktorý vám v závislosti od zvolenej smerovky zobrazí namiesto tachometra alebo otáčkomera prenos z pravej či ľavej kamery. Pri preraďovaní si tak môžete priamo na displeji kokpitu skontrolovať, či za vami naozaj nie je auto.
Toto riešenie láka k ignorácii spätných zrkadiel. V praxi som si však na to ani po týždni jazdenia úprimne netrúfol a to najmä v noci, kedy nie je obraz z týchto kamier až tak ostrý ako odraz v zrkadlách. Zobrazenie z kamier je však perfektné na sekundárnu kontrolu priestoru vo vedľajšom pruhu a to najmä v spojení so zvukovým upozornením na autá v mŕtvom uhle.
Keď auto vedľa vás nevidíte, no zvukový systém vás naňho upozorní, pomocou obrazu na kokpite môžete aj periférnym pohľadom vidieť, kde presne sa toto „skryté“ auto nachádza a aké prípadné riziko vám teda pri preradení hrozí. Hyundai týmto spôsobom navyše spojil to najlepšie zo sveta klasických a digitálnych spätných zrkadiel, ktoré postupne využíva čoraz viac výrobcov.
Kamery sú umiestnené prakticky po celom obvode auta a pri parkovaní ich využijete najviac v spojení s 360° pohľadom na auto z hora. Aj keď teda ide o SUV model, vďaka komplexnému systému kamier s ním zaparkujete takpovediac aj v zápalkovej škatuľke.
Centrálny dotykový displej disponuje rovnakou 10,25“ uhlopriečkou na dotyk sa Hyundai vôbec po prvý krát spoľahol aj pri všetkých ostatných ovládacích prvkoch auta. Klimatizáciu, hlasitosť, vyhrievanie skiel či sedadiel a všetky ostatné drobnosti tak nájdete v podobe dotykových tlačidiel pod displejom.
Na rozdiel od niektorých konkurenčných značiek ich nemusíte loviť v infotainmente, no na slepo ich počas jazdy aj tak nenahmatáte. Iste, hlasitosť či ovládanie multimédií máte k dispozícii aj v rámci ovládania na volante. Prečo však robiť z klasických tlačidiel dotykové, ak tým aj tak neušetríte žiadne miesto? Tu ako v jednom z mála prípadov vyhral dizajn nad funkčnosťou.
Samotný infotainment systém však musím pochváliť a to po hardvérovej i softvérovej stránke. 10,25“ displej je priestranný, dobre viditeľný a na každý jeden dotyk reaguje prakticky okamžite, čo žiaľ nie je ani pri najnovších autách stále samozrejmosť. Po softvérovej stránke je navyše prešpikovaný zaujímavými funkciami a množstvom nastavení pre každý detail vozidla.
Pod zaujímavými funkciami mám napríklad na mysli hlasové poznámky, ktoré vám umožnia urobiť si aj počas jazdy rýchlu hlasovú poznámku s možnosťou jej exportu napríklad na USB kľúč. Ak vám teda na dlhej ceste diaľnicou napadne geniálna myšlienka, stačí klepnúť na tlačidlo nahrávania a nenechať si ju ujsť ani popri bezpečnom vedení vozidla.
Ešte zaujímavejšia je funkcia Zvuky prírody, ktorá robí presne to, čo si myslíte – prehráva zvuky dažďa, lesa či ohňa, vďaka čomu sa môžete v interiéri nového Tucsonu cítiť naozaj ako v obývačke.
V rámci nastavení zas nájdete kategóriu pre každý jeden aspekt vozidla vrátane reakcií asistentov, pohodlia posádky počas jazdy či dizajnu kokpitu, pri ktorého farebnej úprave som sa trošku vrátil do čias série Need for Speed. Hybridný variant tu ponúka aj nastavenia pre jazdu na voľnobeh a milým prekvapením je aj taký detail, akým je nastavenie filtra modrého svetla pre ochranu vášho zraku. Toto je v infotainmente vozidla naozajstný unikát.
Pod samotným infotainment systémom sa našlo miesto aj pre dvojicu USB portov typu A a bezdrôtové nabíjanie Qi, ktoré je netradične umiestnené v šikmine. Je to zvláštne, no dáva to zmysel. Smartfón počas jazdy neuvidíte a tak vás nebude lákať ho používať a zároveň vám ešte v priestore pred ním zostáva miesto na drobné predmety. Na fotke nižšie je smartfón umiestnený pod nabíjačkou, kde bol po väčšinu doby testovania zapojený k Apple CarPlay.
Keď už hovoríme o prepojení vozidla so smartfónom, obísť nemôžeme ani systém Bluelink, ktorý je už konečne dostupný aj u nás. Aplikácia s rovnomenným názvom vám umožní kontrolovať stav vozidla (naštartovanie, zámky, klimatizáciu) a vozidlo diaľkovo odomknúť či zamknúť. Ak vozidlo zabudnete zamknúť, aplikácia vás na to upozorní. Stačí klepnúť na obrazovku, vozidlo diaľkovo zamknúť a počkať na notifikáciu o úspešnom splnení tejto požiadavky.
Vráťme sa však k spomínanému hybridu a vysvetlime si vlastne názov tejto recenzie. Hyundai Tucson 4. generácie totiž vyráža na cesty s konvenčným benzínovým a naftovým motorom, ale aj v elektrifikovaných verziách v podobe 48-voltového mild hybridu a full-hybridu, ktorý sme mali možnosť testovať. V priebehu roka sa k ním má pridať aj plug-in hybridná verzia.
Tucson Hybrid poháňa benzínový motor 1,6 T-GDI Smartstream s výkonom 132 kW, ktorému sekunduje elektromotor s výkonom 44 kW. S celkovým systémovým výkonom 169 kW (230 k) a krútiacim momentom 350 Nm ide o najvýkonnejší variant z ponuky, ktorý vám na jednej strane poskytne prekvapivo vysokú dynamiku jazdy, ktorá je ale na druhej strane tichá a naozaj úsporná.
Elektromotor je v tomto prípade pomerne malý, perfektne však slúži ako podpora benzínovému motoru pre rýchlejší štart z križovatiek a súbežné fungovanie s ním pre zníženie spotreby. Hybrid si pritom režim jazdy vyberá automaticky a rovnako automaticky z rekuperácie a spaľovacieho motora aj dobíja 1,49 kWh lítiovo-iónovú polymérovú batériu. V praxi sa tak nemusíte o nič starať, ani meniť žiadne návyky.
Aktuálne opatrenia sa podpísali po to, že s Tucsonom som po väčšinu času jazdil najmä v meste a na jeho obchvatoch. Finálna kombinovaná spotreba sa tak v závere testovania zastavila na 6,3 l/100 km, čo je na tak veľké SUV viac než slušný údaj. Čo je na tom najlepšie, verzia Hybrid ani nie je oproti klasickej či Mild Hybridnej verzii výrazne drahšia, aj preto sa z nej stáva nový normál.
Tucson navyše z ekologickejšej jazdy robí nový normál aj voličom jazdných režimov. Na výber máte iba režim Eco a režim Sport, v drvivej väčšine prípadov tak budete jazdiť šetrne až do momentu, kým sa nebudete chcieť vyblázniť. Vtedy sa kokpit prefarbí na červeno a Tucson vyžmýka zo svojho hybridného pohonu maximum pre zrýchlenie z nuly na 100 km/h za rovných 8 sekúnd.
Zhruba pred rokom som mal možnosť testovať hybridnú verziu modelu Kona, ktorá bola už sama o sebe naozaj vydarená. Je však neuveriteľné, aký skok vpred dokázal od tej doby Hyundai urobiť po všetkých stránkach. Štvrtá generácia Hyundai Tucson je skutočne prémiovým SUV modelom, ktorý sa vôbec nestratí ani medzi násobne drahšou konkurenciou. Hybridný pohon mu navyše dodáva čaro elektrifikácie, za ktorú si už nemusíte príliš priplácať. Toto je nový normál, nový štandard a ukážka toho, ako sa to má robiť.
Pozrite si aj našu prvú jazdu s novým Hyundai Tucson, tesne po predstavení na Slovensku.