Keď Tesla Motors začala v roku 2008 malosériovú výrobu luxusných elektrických športiakov Roadster, medzi automobilkami bola považovaná za exota. Nie žeby to bol od Tesly priekopnícky počin, veď elektromobily boli medzi prvými automobilmi v 19. storočí, keď spaľovacie motory predbehli o 50 rokov.
Aj pokusov rozbehnúť ich sériovú výrobu sme zažili viacero, no všetky z rôznych dôvodov zlyhali.
Tesle však nemožno uprieť zásluhy na oživení elektromobility v 21. storočí a prebudení záujmu spotrebiteľov, aj ostatných automobiliek. Vďaka tomu sa spustila lavína, ktorú už nezastaví žiadna „naftovo-benzínová“, ani iná loby.
Logicky s tým súvisí aj záujem automobiliek ponúkať čoraz častejšie plug-in hybridy, aj čisté elektromobily. Prípadne vodíkové autá s palivovými článkami. Touto cestou sa mieni uberať Toyota, ktorá bola donedávna partnerom a akcionárom Tesly. Ich cesty sa rozišli a Toyota sa mieni sústrediť na vodík, ako ekologické palivo budúcnosti.
Opačný posun deklarovala kórejská automobilka Hyundai, keď 17. augusta oznámila, že popri palivových článkoch sa stávajú centrom jej produktovej stratégie aj elektrické vozidlá.
Plány zahŕňajú aj prémiový elektromobil s dlhým dojazdom. Inými slovami s prakticky využiteľným luxusným elektrickým autom sa Hyundai snaží chytiť vlak, v ktorom sa už vezie Tesla a ďalší konkurenti. Hyundai pritom doteraz, podobne ako Toyota, podporoval technológiu vodíkových pohonov.
Na palivové články ale Hyundai nezanevrie, v ich výrobe pre automobily patrí dokonca k svetovým lídrom. Dobrým dôvodom pre podporu elektromobilov je však aj dopyt na čínskom trhu, ktorý patrí pre automobilku ku kľúčovým.
Súboj vodík verzus čisté elektromobily je celkovo dosť dynamický a zaujímavý. Daimler síce plánuje uvedenie obmedzenej série svojho vodíkového Mercedesu GLC na rozhraní tohto a budúceho roku, ale zároveň tiež oznámil, že sa namiesto vodíka v budúcnosti zameria na elektromobily. Dôvod je aj ekonomický. Ako uviedol Dieter Zetsche, šéf koncernu Daimler: „Ceny batérií výrazne klesajú, kým výroba vodíka zostáva drahá“.
Hyundai plánuje spustiť výrobu elektrického sedanu pod svojou high-end značkou Genesis s dojazdom 500 km na jedno nabitie v roku 2021. Okrem toho už v prvom polroku budúceho roku predstaví tiež elektrickú verziu svojho malého športového SUV Kona. Tento elektromobil by mal s plnou batériou zvládnuť jazdu dlhú 390 km.
Hyundai už vlani uviedol na trh svoj prvý čistý elektromobil IONIQ, ale s deklarovaným dojazdom 200 km nemôže konkurovať elektromobilom automobiliek ako Tesla, či General Motors.
Automobilka Hyundai a pridružená spoločnosť Kia Motors uviedli, že do svojich plánov pre ekologické vozidlá pridávajú tri plug-in hybridy, čím do roku 2020 celkovo predstavia 31 ekologických modelov.
Súčasné plány značky Hyundai v oblasti elektricky poháňaných vozidiel zahŕňajú osem modelov na batérie a dve vozidlá s palivovými článkami (elektrina z nich tiež poháňa elektromotory). Pritom v roku 2014 bolo plánovaných 22 modelov, z ktorých iba dva mali byť čisté elektromobily.
Hyundai tiež potvrdil, že vyvíja svoju prvú vyhradenú platformu pre elektrické vozidlá, ktorá umožní spoločnosti vyrábať viac modelov s dlhším akčným rádiusom.
Firma sa okrem toho venuje aj vývoju a výrobe vozidiel s pohonom na vodíkové palivové články. Hyundai uviedol na trh v roku 2013 prvé masovo vyrábané vozidlo s palivovými článkami na svete – Tucson Fuel Cell. Predajné výsledky však nie sú nijako ohromujúce.
Hyundai predal od roku 2013 približne 862 vozidiel Tucson Fuel Cell, kým konkurenčná Toyota predala od roku 2014 približne 3 700 vodíkových automobilov Mirai Fuel Cell.
Napriek tomu Hyundai na vodíkových autách pracuje naďalej. Začiatkom budúceho roka začne dodávať stredne veľké SUV s vodíkovým pohonom a s dojazdom viac ako 580 km.