Výhody
- ekonomickosť hybridného pohonu
- neviditeľné, ale užitočné asistenčné systémy
- kvalita spracovania
Nevýhody
- chýbajúca mobilná aplikácia
Kompaktné SUV Hyundai KONA sme už v našej redakcii testovali a to dokonca aj v plne elektrickej verzii s príhodným názvom Electric, s ktorou sme strávili na cestách až jeden mesiac. V septembri si však svoju premiéru odbil model KONA už aj vo verzii Hybrid, ktorú sme si po testovacej jazde v Amsterdame nemohli nechať ujsť ani na slovenských cestách.
Ak dlhodobo čítate a sledujete naše automobilové recenzie, určite ste si už všimli, že sme v redakcii pozitívne naladení smerom k ekomobilite a teda k elektromobilom ako takým. Aj preto si nás svojim spôsobom získala elektrická Hyundai KONA Electric, hoci aj pri jej pozitívnom hodnotení musíme druhým dychom dodať, že ani takto vydarený elektromobil ešte stále nie je vzhľadom na dojazd a cenu dokonalým autom „do každej rodiny“.
Do hry preto nastupuje kompromis v podobe hybridnej verzie modelu KONA, ktorá pôsobí ako medzistupeň medzi klasickou verziou so spaľovacím motorom a elektrickou verziou jazdiacou iba na batérie. V prvom prípade má nová hybridná verzia ambíciu riešiť pomerne vysokú spotrebu klasickej verzie so spaľovacími motormi a v tom druhom hoci úctyhodný, no stále nie dostatočne vysoký dojazd elektrickej verzie.
Hyundai KONA Hybrid dokáže jazdiť na benzín, ako aj na elektrinu. Nie je to však plug-in hybrid, ktorý by ste mohli podobne ako elektromobil dobíjať. V tomto prípade sa batéria s kapacitou 1,56 kWh dobíja priamo z 1,6-litrového benzínového štvorvalca s výkonom 77 kW (105 k) a z rekuperácie. Batéria následne dodáva energiu elektromotoru s výkonom 32 kW (43,5 k), vďaka čomu ponúka hybridná KONA celkový výkon 104 kW (141 k).
Nový variant tak dokáže jazdiť pri nižších rýchlostiach výlučne na elektrinu, no vo zvyšných prípadoch sa už do práce pustí aj spaľovací motor. V praxi to teda znamená napríklad to, že v zápche, v obci alebo aj od jednej svetelnej križovatky k druhej dokážete v pokoji prejsť aj v režime elektrickej jazdy.
O výbere režimu nerozhoduje vodič, ale samotné auto. To si privolá na pomoc elektromotor napríklad aj v prípade prudšieho zrýchlenia, kedy predné kolesá poháňajú oba pohony. Vo vyšších rýchlostiach už ide elektromotor bokom a o pohon sa stará výhradne spaľovací motor, čo sa napokon odráža aj v spotrebe.
Po našom testovacom týždni sa kombinovaná spotreba zastavila na hodnote 6 l/100 km. Treba však poznamenať, že Konu Hybrid sme v nie nezanedbateľnej miere poriadne prebehli aj po diaľnici. Pri pomalšej jazde v meste, kde sa k slovu dostane vo väčšej miere elektromotor, sa so spotrebou dostanete bez problémov aj pod hranicu piatich litrov a dlhodobo možno aj výrazne nižšie.
Aj preto je podľa nás Hyundai KONA Hybrid ako stvorená do moderného mesta, kde sa už ani pri bežnom dochádzaní do práce nevyhnete zápcham. Práve v tomto momente môže zažiariť elektrický pohon, ktorý so sebou však nenesie starosti v podobe dobíjania batérie, ako je tomu v prípade bežných elektromobilov. Napokon, ukazovateľ nabitia batérie sa vám v tomto prípade bude strácať doslova pred očami a je preto len dobre, že sa o jej nabíjanie postará samotné auto.
Výkon prenáša do prednej nápravy 6-stupňová dvojspojková automatická prevodovka DCT, pri ktorej prechod medzi stupňami prakticky nepocítite. Na zrýchlenie to však vplyv nemá, Hybridu to na 18“ kolesách z nuly na 100 km/h trvá 11,6 sekundy aj napriek tomu, že sa do predného pohonu opierajú oba pohony súbežne. Hybrid skutočne zaváha až v momente, keď potrebujete predbiehať. Reakcia na plné stlačenie plynového pedálu je pomalá, no aj na to si po niekoľkých takýchto manévroch už zvyknete.
Navonok sa hybridná KONA od klasickej verzie nijak nelíši a poväčšine to platí aj pre jej interiér. Vnútornú výbavu ovplyvní voľba verzie, pričom na výber máte z verzie Family, ktorá na našom trhu začína na cene 24 990 € a verzie Style, ktorá začína na cene 27 490 €.
Príplatkom za verziu Style získate nový dotykový displej s uhlopriečkou 10,25“, pri ktorom musíme oceniť rýchlosť jeho odozvy a najmä dokonalú viditeľnosť aj na priamom slnku. Prostredie infotainment systému je intuitívne, pričom naň Hyundai neprenieslo priveľa kompetencií, takže pod ním nájdete aj dostatok fyzických tlačidiel, ktoré vám umožnia ovládať tie najdôležitejšie časti auta aj naslepo počas jazdy.
Súčasťou väčšej dotykovej obrazovky v prípade verzie Style sú aj platformy Android Auto a Apple CarPlay, ktoré vám umožnia preniesť časť vašich aplikácií a funkcií smartfónu na vstavanú obrazovku v aute. Do USB-A portu v stredovej konzole stačí zapojiť dátový kábel a k nemu smartfón, na čo sa vám v ponuke systému objaví ikona jednej z týchto platforiem.
Pre nabíjanie smartfónu môžete použiť aj bezdrôtovú nabíjačku, na ktorú sa zmestia aj aktuálne najväčšie smartfóny na trhu. Podmienkou je samozrejme podpora bezdrôtového štandardu Qi, no zoznam smartfónov s touto technológiou sa našťastie neustále rozširuje.
Ovládanie vozidla počas jazdy výrazne uľahčuje aj súprava fyzických tlačidiel na volante. Ľavá strana už tradične patrí ovládaniu rádia a multimédií, zatiaľ čo pravá strana slúži na ovládanie adaptívneho tempomatu s funkciou Stop & Go, vďaka ktorej dokáže tempomat vozidlo úplne zastaviť a znovu rozbehnúť v prípade, že tak do troch sekúnd od zastavenia urobí aj auto pred vami.
Dotykový displej v prípade výbavy Style dopĺňa výsuvný Head-up displej, na ktorom z pozície vodiča uvidíte vašu aktuálnu rýchlosť a aktuálne platné dopravné značenie vrátane maximálnej predpísanej rýchlosti.
Ak by ste head-up displej nevyužívali, stlačením tlačidla ho môžete kedykoľvek zasunúť do palubnej dosky. Osobne som tak ale urobil iba v jednom prípade a to pri jazde oproti priamemu slnku, kedy na ňom skrátka údaje neboli čitateľné.
Počas jazdy sa môžete spoľahnúť aj na asistenčné systémy vrátane asistenta jazdných pruhov LFA, ktorý ma viackrát prekvapil svojou schopnosťou „prečítať“ aj slabo viditeľné a zle nakreslené čiary. Spoľahlivo dokázal čítať dopravné značenie aj asistent sledovania dopravných značiek ISLW, ktorý zachytil značku okamžite aj v prípadoch, kedy ju mal kvôli cloniacemu kamiónu v dohľade maximálne sekundu či dve.
Hyundai KONA Hybrid je doslova prešpikovaná praktickými technológiami, no na jej interiéri to príliš nevidieť. Na cestách tak na vás dohliadajú prakticky neviditeľné asistenčné systémy, čo len dotvára celkovo veľmi pozitívny a príjemný pocit z jazdy v tomto modeli.
KONA vás nesklame ani kvalitou spracovania, ktorá je na prekvapivo vysokej úrovni. Samotnej konštrukcii by sa však dal vytknúť pomerne malý batožinový priestor, ktorý ponúka v základnom stave objem 361 litrov. Aj tu sa ukazuje, že ide o model na kratšie každodenné jazdy. Pobaliť sem celú rodinu na dlhšiu trasu budete mať trochu problém.
Slabinou nielen modelu KONA Hybrid, ale aj ostatných modelov tejto značky, je ešte stále chýbajúca mobilná aplikácia, pomocou ktorej by ste mohli auto na diaľku spravovať a kontrolovať. Príchod aplikácie Bluelink bol síce spolu s týmto modelom ohlásený už takmer pred pól rokom, no v slovenských obchodoch s aplikáciami ju zatiaľ budete hľadať márne. To by sa však malo v priebehu tohto roka zmeniť. Dúfajme, že sa tak stane už v najbližších týždňoch až mesiacoch.
Testovací týždeň s hybridnou Konou sme si rozhodne užili a nie je toho mnoho, čo by sme na nej mohli skutočne skritizovať. Pred výberom tohto modelu však musíte presne vedieť, do čoho idete. Ak chcete jazdiť po meste úspornejšie, no nie ste ešte celkom pripravení na elektromobil, v takom prípade je pre vás Hyundai KONA Hybrid ako stvorená.