Stúpenci voľnej energie a „energie vákua“ možno nebudú celkom spokojní, ale vedcom z Kolumbijskej univerzity sa aj tak podaril pozoruhodný objav. Prišli na spôsob, ako zužitkovať energiu pri zmene skupenstva vody z kvapaliny na paru. V prírode sa na týchto cykloch zúčastňuje hlavne (no nie výlučne) tepelná energia Slnka, takže by išlo v skutočnosti o konverziu transformovanej solárnej energie do praktickejšej formy. Presne to sa deje aj vo vodných a veterných elektrárňach.
Vedecký tím Kolumbijskej univerzity pod vedením Ozgura Sahina vyvinul hygroskopicky (pohlcovaním vlhkosti) poháňané umelé svaly, ktoré v podobe motora dokážu pri zmene vzdušnej vlhkosti vytvárať posuvný, aj rotačný pohyb, alebo generovať elektrinu, informoval magazín Nature Communications.
POZRITE SI: Najúčinnejší solárny systém používa Stirlingov motor
Podľa autorov projektu by takéto motory mohli pracovať všade tam, kde dochádza k odparovaniu vody, a to sa deje na súši, aj na vodných hladinách jazier a morí. Základom gyroskopického stroja sú spóry pôdnych baktérií Bacillus subtilis, ktoré vedci nalepili na plastové pásiky podobné páske v magnetofónových kazetách. Spóry pri kontakte s vlhkosťou zväčšujú svoj objem, pri vysychaní sa zas zmršťujú. Keďže reagujú dostatočne rýchlo, tento pohyb by bolo možné využiť aj v praxi na mechanický pohon strojov, alebo na výrobu energie.
POZRITE SI: Modrá je dobrá! Dokáže nabiť mobil v potoku
Pochopiteľne, výkon experimentálnych inštalácií je minimálny a dokáže akurát dať do pohybu ľahký testovací vozík, alebo vyrobiť elektrinu dostačujúcu na blikanie LED. Prúžky vedci nazvali skratkou HYDRA (z angl. hygroscopy driven artificial muscles), čo znamená „hygroskopicky poháňané umelé svaly“.
Hoci zatiaľ vedci dokážu takto generovať len malý výkon, v praxi by mohli údajne takéto motory pracovať efektívnejšie, ako veterné turbíny. Nezanedbateľnou výhodou je tiež pomerne stabilné fungovanie. Ak sa v okolí nachádza voda, k odparovaniu bude dochádzať vo dne, aj v noci, aj keď s nižšou intenzitou. Vedci zároveň vyzývajú verejnosť, aby pomohla nájsť ďalšie efektívne aplikácie pre tento typ pohonu.
Zdroj: Mobilmania.cz, Nature Communications