Reklama

Hybridný iRobot Roomba Combo i8+ vysáva podlahu lepšie ako ju umýva

Števo Porubský

Americký iRobot ponúka už aj kombinované robotické vysávače s mopovačom. Hoci iRobot roky ponúkal samostatné vysávače a mopovače, veľmi dlho odmietal ich kombináciu, ktorá dorazila z Číny.

Dnes je už všetko inak aj iRobot zaradil do portfólia unikátne vysávače s mopovačom. Ja som však vyskúšal cenovo dostupnejší model zo základnej verzie. Unikátnym ho ale nazvať nemožno.

Obsah pokračuje pod reklamou

Už pri prvom pohľade na novinku mi totiž napadlo: “ toto som už niekde videl…“ A nebol som ďaleko od pravdy. Výrobca totiž modely i8 a i7 vytvoril na základe 8 rokov starého modelu Roomba 980. Zmenila sa prakticky len zberná nádoba a jej uchytenie a nová je aj poistka kief v spodnej časti. Nádoba je zmenená aj preto, aby sme roboty i8 či i7 (a ich obmeny) mohli využívať aj s automatickým vyprázdňovacím dockom Clean Base.

Ten je šikovný, stačí doň vložiť sáčok a pár týždňov sa nestarať o vyprázdňovanie robota. Keď sa sáčok naplní, appka vám povie, že ho treba vymeniť. Toto riešenie je na našom trhu tiež už pekných pár rokov a aj preto nepovažujem i8 za unikát.

A nedá sa považovať za unikát ani preto, že s peddavkom Combo je i8-čka schopná vysávania aj mopovania. Mopovaním by som to ale nenazval, ide skôr o utieranie zvyšného prachu vlhkou handričkou. Ak máte záujem o seriózne umývanie podlahy, musíte v prípade iRobota siahnuť po modeli j9+, alebo aspoň j7+. Tu sa ale bavíme už o zhruba dvojnásobnej sume.

Prečo toľko kritiky? Prvá vec je fakt, že na „umývanie“ podlahy potrebujete robotu vymeniť zbernú nádobku za takú, ktorá je rozdelená na dve časti, pričom do prvej nalejete vodu, do druhej sa budú zbierať nečistoty z vysávania. Znie to fajn, no do nádobky zmestíte 180 ml tekutiny. Skúste 180 ml umyť vašu podlahu.

Druhým nedostatkom je to, že využitím tejto zbernej nádoby prichádzate o výhodu modelu s dodatkom plus, teda automatického odsávanie nečistôt zo zbernej nádoby po dokončení vysávacieho procesu. Kombinovaná zberná nádoba nemá funkciu automatického vyprázdňovania.

Výsledok „mopovania“ tiež nestojí za veľa. Zaschnuté kvapky z varenia či okolo jedálenského stola po mlých deťoch Roomba Combo i8+ neumyla ani po x-násobnom prejdení, stále tam ostali. Súhlasím, že také kvapky z mlieka vedia potrápiť aj bežný mop, no tu nebol ani len náznak umývania.

Nehovoriac o robote, ktorú musíte pre takéto utretie prachu vynaložiť – nájsť druhú nádobu, nájsť k nej umývaciu handričku, napustiť vodou, vymeniť combo zbernú nádobku za tú, ktorá je vo vysávači, spustiť proces, počkať kým skončí, vybrať combo zbernú nádobu, prepláchať handričku (alebo ju dať rovno do práčky), vyprádzniť zbernú nádobu, vyliať zvyšnú vodu, dať sušiť…

Takto si veru v roku 2023 robotický mop nepredstavujem, možno tak pred pár rokmi, kedy nebola konkurencia aká je dnes – automatické napúšťanie vody do robota, automatické čistenie mopovacích podov/handričiek, automatické sušenie.

Plusom ale ostáva možnosť kompletného umývania oboch nádob (okrem malého HEPA filtra). Ak teda váš robot zhltne napríklad rozkrojené hrozno, síce sa z neho zalepí celé vnútro nádobky, no tú môžete jednoducho umyť pod tečúcou vodou. Do umývačky ju určite nevkladajte.

Clean Base je praktické riešenie, ktoré dnes už využíva drvivá väčšina výrobcov robotických pomocníkov, no tento má pre mňa jeden nedostatok – nemá žiadne fyzické ani virtuálne (v appke) tlačidlo, ktorým by ste ho zapli, teda aby odsal nečistoty zo zbernej nádoby.

Ak totiž vysávam napríklad horné poschodie domu, po vložení vysávača do Clean Base sa neudialo nič. Možno to ale bola len chyby konkrétneho kusu, pretože Clean Base a jeho odsávanie nefungovalo po pár mesiacoch ani po ukončení klasického cyklu. Nepomohol ani reset vsávača, ani nič. Mimochodom, 3 náhradné sáčky stále stoja takmer 20 €.

Obsah pokračuje pod reklamou

Veľkým plusom iRobotov je prepracovaná mobilná appka s množstvom funkcií či automatickou tvorbou mapy priestoru. V nej je následne možné tvoriť no-go zóny, takže nepotrebujete už vôbec majáky ako v úvode spomínaný model Roomba 980. Appka vie časom odporúčať napríklad špeciálne upratovania, napríklad počas alergických období roka, alebo počas pĺznutia domácich miláčikov. Appka je jednoducho špičková.

Robot Roomba Combo i8+ mal ale viacero problémov. Od toho, že na prvý pokus sa mi ho nepodarilo nainštalovať, až po časté zaseknutie sa, resp. neschopnosť sa vrátiť do základňovej stanice. Pritom mal okolo nej dostatok miesta. Neraz sa mi tak stalo, že som ho doma našiel úplne mimo, vybitého a plného nečistôt z vysávania.

Mimochodom, Roomba Combo na navigovanie využíva najnovší systém iAdapt 3.0. Okrem senzorov na to využíva aj kameru smerujúcu dohora. Takto ale žiaľ nevie rozpoznávať prekážky a pokojne sa môže stať, že prejde aj po exkrementoch domácich miláčikov. Do prekážok, vrátane nábytku totiž naráža. Je to systém, vďaka ktorému napríklad pod stoličkou či ľahšími predmetmi dokáže efektívne povysávať, ale ak ide o krehké predmety, môže ich zničiť. Aj samotná appka ale odporúča podobné predmety vždy odstrániť z podlahy.

Roombe i8+ nechýba staručká funkcia Dirt Detect na detekciu väčšieho znečistenia, vďaka čomu dané miesto prejde aj viackrát, no funkcia Carper Boost už chýba. Toto bola výborná funkcia na koberce, na ktorých Roomby zvyšovali sací výkon pre lepšie vysávanie kobercov.

Keď už spomínam koberce. Čierne Roomba i8+ vysávať nevie, deteguje ich ako priepasť a zastaví sa. Roomba nevysáva ani koberce s dlhým vlasom, iba cez ne prejde, ale nepovysáva prakticky nič. Kefy AeroForce nie sú na toto stavané. Pozitívne ale je, že cez takýto koberec prejde, inak by nevysala zvyšok podlahového priestoru.

Samozrejmosťou sú dvojité kefy AeroForce, na ktorých som ani po mesiacoch vysávania nenašiel zamotané vlasy. A keď aj boli, tak okolo „ložísk“ z ktorých som ich stiahol za pár sekúnd. Jediné, kam sa namotávajú vlasy je bočná pomocná trojramenná kefa.

A občas je potrebné vyčistiť aj predné koliesko, ktoré sa rado takto (viď nižšie) zanesie, hlavne pri mopovaní, kedy je vlhké a potom na seba naliepa nečistoty z miest, kde ešte nebolo vysávané ani umývané.

Výdrž na jedno nabitie je celkom irelevantná, všetko totiž závisí od množstva prekážok, ktoré vysávač musí obchádzať. To mu, samozrejme, zaberá viac času a teda i energie. Batéria je však dostatočne veľká, aby i8-čka dokázala povysávať bežne veľké dve-tri izby, resp. aj väčšie.

Počas procesu sa totiž vie ísť nabiť a potom pokračovať kde prestala. Výdrž zároveň závisí aj toho, či Roombe zadáte v appke jedno, alebo dvojité vysávanie. Dvojité toho vysaje viac, resp. lepšie, ale zároveň aj dvojnásobne vyšťavuje batériu.

Obsah pokračuje pod reklamou

iRobot Roomba Combo i8+ nie je vyslovene zlý robotický vysávač, no jeho mopovacia časť je úplne zbytočná. Teda ak očakávate mopovanie podlahy. Je to skôr utieranie prachu. Ak hľadáte ale presne niečo takéto, Roomba Combo i8+ je pre vás stvorená. Ak hľadáte primárne vysávač, ktorý vás odbremení od denno-denného vysávania, skúste si pozrieť napríklad model Roomba j7+ za zhruba rovnakú cenu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.