Aj napriek nedávnemu spusteniu nového vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, sa legendárny Hubblov vesmírny ďalekohľad zatiaľ do pomyselného dôchodku nechystá. Na Zem posiela ďalšiu, pomerne zvláštnu fotografiu.
Najnovšia snímka zverejnená na portáli Európskej vesmírnej agentúry zdanlivo zachytáva dvojicu oranžových galaxií spojených tenkým pásom, ktoré pretína žiara iného telesa. Pravdou však je, že na fotografii je iba jedna galaxia.
Fotografiu si môžete zobraziť v plnom rozlíšení jej otvorením v novom okne/karte.
Ide o galaxiu SGAS J143845+145407, ktorú na dve rozdeľuje optický efekt zvaný gravitačná šošovka. Tento efekt vzniká, keď svetlo zo vzdialeného, veľmi jasného zdroja, prechádza okolo masívneho objektu, napr. klastra galaxií. Výsledkom toho je deformácia časopriestoru, ktorým putujú lúče svetla zo zdroja okolo masívneho objektu až do objektívu teleskopu.
Existenciu gravitačnej šošovky predpovedal už aj Albert Einstein v rámci svojej všeobecnej teórie relativity, verejne ju však publikovali až Orest Khvolson v roku 1924 a český astronóm František Link v roku 1936.
Vedci dnes využívajú efekt gravitačnej šošovky vo svoj prospech a pomocou Hubblovho teleskopu vďaka nemu skúmajú vzdialené objekty v rannom vesmíre, ktoré by inak neboli viditeľné. Rovnakú metódu spoznávania histórie nášho vesmíru NASA uplatní aj pri teleskope Jamesa Webba.
Aj napriek nedávnemu spusteniu nového vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, sa životný cyklus Hubblovho teleskopu ešte stále nekončí. Hubble má naďalej sledovať viditeľné a ultrafialové vlnové dĺžky svetla, ktoré nie sú pre teleskop Jamesa Webba viditeľné. Ten sa naopak bude sústrediť na skúmanie hlbokého vesmíru, ktorý fotografuje v infračervených vlnových dĺžkach svetla.