Výhody
- zhruba 14-dňová výdrž batérie
- bohaté možnosti monitorovania pohybu, zdravia a spánku
- cena
Nevýhody
- chýba obchod s aplikáciami
- chýba reproduktor a mikrofón
- slabšia prepojenosť so smartfónom, najmä s iOS
Pomyselnou vlajkovou loďou v ponuke smart hodiniek spoločnosti Huawei je dnes už spomínaný model Huawei Watch GT 2, ktorý to hrá v prípade využitia na obe strany. Dostupný je ako v 46, tak v 42-milimetrovej verzii, ktoré sa svojim dizajnom i funkciami hodia na každodenné nosenie, aj na šport.
Huawei Watch GT 2e sú oproti tomu vyrábané iba v jednej veľkosti, ktorá má bližšie k 46-mm verzii pôvodného modelu. Vystupujúce bočné tlačidlá vymieňajú za tlačidlá zapustené hlbšie v konštrukcii a rovnako pristupujú inak aj k remienku. Ten už neobopína vystupujúce kovové uchytenie, ale stáva sa jeho priamou súčasťou. Tlačidlá tak nezavadzajú a hodinky vďaka zakrivenému remienku držia najmä pri športe na ruke o niečo lepšie.
Na pár dní som teda odložil svoje 40-mm Apple Watch a presedlal na nové diametrálne odlišné „gé-té dvojky“. Prvý dojem bol skutočne perfektný, hodinky padnú na ruku ako uliate a dovolím si tvrdiť, že možno ešte o niečo lepšie ako hranaté hodinky od Apple. Senzory na zadnej strane v prípade hodiniek Huawei Watch GT 2e nevystupujú až tak výrazne a príjemne pôsobí aj nový silikónový remienok, ktorému nechýba ani dierkovaný povrch pre lepšie dýchanie pokožky.
Prečo však Huawei stavilo iba na jednu veľkosť? Hoci mi hodinky pocitovo padli na ruku ako uliate, opticky by som radšej volil ich neexistujúcu menšiu verziu. V mojom prípade síce ide iba o vec zvyku, no u používateľov a najmä používateliek s ešte útlejšími rukami môžu už tieto hodinky pôsobiť na ruke trochu komicky. V takom prípade si musia vybrať pôvodný model, alebo zariadenie od konkurencie.
Pri rozmeroch 53 x 46,8 x 10,8 milimetra a hmotnosti 43 gramov (bez remienka) ponúknu Huawei Watch GT 2e 1,39“ AMOLED displej s rozlíšením 454 x 454 pixelov. Telo hodiniek tvorí kombinácia ocele a plastu, ktorý nájdete najmä na ich vnútornej strane. Tá samozrejme patrí senzorom, konkrétne optickému snímaču srdcovej činnosti
Čo sa týka bežného používania, hodinky disponujú štandardným setom funkcií, ktoré by ste dnes pri smart hodinkách mohli očakávať. Okrem zobrazenia času s možnosťou striedania niekoľkých ciferníkov v ponuke hodiniek nájdete aj dychové cvičenia, ovládanie hudby, kompas, počasie, zobrazenie správ, stopky, časovač, budík, baterku a miniaplikáciu na prezvonenie vášho telefónu.
Hudbu si môžete prekopírovať priamo do hodiniek, kde budete mať k dispozícii 4 GB pamäte. Hudbu následne môžete počúvať cez spárované Bluetooth slúchadlá alebo reproduktor. Pripravte si na to však smartfón s operačným systémom Android. Aj keď si hodinky takmer stopercentne rozumejú aj s iOS, kopírovanie hudby aplikácia Huawei Health na tejto platforme bohužiaľ nepodporuje.
Hodinky už tradične môžete používať aj na monitorovanie spánku, chce to však zvyk. Aj keď hodinky padnú na ruku výborne, mať ich na ruke v noci je niečo celkom iné. Ak si na hodinky napokon zvyknete, použiť ich môžete na dosahovanie vašich spánkových cieľov, ale aj na vlastnoručnú diagnostiku šiestich bežných problémov so spánkom. Hodinky ich detegujú pomocou merania tepu, analýzy dýchania a celkového pohybu počas spánku.
Viac ako na spánok však hodinky nepochybne využijete pri športe, kde budete mať k dispozícii celkovo 85 cvičebných režimov. Priamo do režimu tréningu sa dostanete stlačením dolného tlačidla na pravej strane, kde vám hodinky ponúknu zoznam športov. Okrem vonkajšieho a vnútorného behu či cyklistiky tu nájdete aj chôdzu, plávanie, lezenie, turistiku, triatlon, orbitrek či veslovanie.
Huawei Watch GT 2e ma počas tréningu príjemne prekvapili zobrazením zón tepu srdca. Tie vám napovedia, či sa podľa vášho tepu nachádzate v zóne zahrievania, spaľovania tukov, kardio tréningu alebo v najvyššej anaeróbnej zóne. Podľa tohto zobrazenia sa môžete rýchlo zorientovať, či by ste mali pridať alebo tempo naopak zvoľniť.
Meranie tepu je pritom presné, teda minimálne tak presné, ako to aktuálne pri bežných športových náramkoch a hodinkách ide. V priamom porovnaní Huawei Watch GT 2e a Apple Watch Series 4 sa od seba počas tréningu hodinky meraním tepu nevzdialili nikdy na viac ako 1-3 údery srdca za minútu.
Športové funkcie hodiniek oceníte aj ak s pohybom iba začínate. Funkcia Osobný tréner vás prevedie viac ako desiatimi bežeckými kurzami, v rámci ktorých hodinky berú ohľad na váš tep a tempo, podľa čoho upravia ďalší postup. Funkcia Čas na zotavenie vám zas prezradí, aký čas by ste mali dať telu na úplné zotavenie z tréningu skôr, ako sa pustíte do ďalšej fyzickej námahy.
Huawei Watch GT 2e okrem toho podporujú aj meranie nasýtenia krvi kyslíkom (SpO2). Táto funkcia sa nám ponuke zobrazila po aktualizácii firmvéru hodiniek, preto ak ju v menu neuvidíte hneď po rozbalení, nemusíte panikáriť. S hodinkami si tak môžete v týchto dňoch napríklad overiť, či sa vám skutočne dostáva do tela dostatok kyslíka aj s rúškom na tvári (spoiler: dostáva).
Aj keď sú Huawei Watch GT 2e pohodlné, presné a praktické, stále to nie je ich skutočné eso v rukáve. Tým je ich neuveriteľná 2-týždňová výdrž na jedno nabitie. Pri každodennom nabíjaní vlastných hodiniek som bol voči tomuto tvrdeniu skutočne skeptický. Huawei si však nevymýšľa a plus-mínus 14 dní hodinky Watch GT 2e skutočne na nabíjačku pokladať nemusíte.
Hodinky vás pritom v snahe o dosiahnutie tejto výdrže nebudú nijako obmedzovať. Osobne som si dokonca zapol aj režim neustále zapnutej obrazovky pre zobrazenie času aj bez jej rozsvietenia, kedy hodinky upozorňujú na možné skrátenie výdrže. Nič také sa však nekonalo, percentá batérie nie a nie klesnúť aj napriek 24-hodinovému meraniu tepu.
Pravidelné používanie GPS a monitorovanie spánku samozrejme výdrž batérie skráti, stále však pôjde o niekoľkodňovú výdrž, ktorá je vo sfére inteligentných hodiniek skutočnou raritou. Ako teda Huawei Watch GT 2e túto výdrž dosahujú?
Už aj pri bežnom používaní hodiniek cítiť, že v ich útrobách netepe žiaden high-endový hardvér. Vzhľad používateľského prostredia hodiniek je pomerne strohý a systémové animácie nie sú v porovnaní s konkurenciou až tak plynulé. Osobne si myslím, že tento kompromis na výmenu za skvelú výdrž a nízku cenu stojí, najmä ak neplánujete hodinky využívať ako náhradu za smartfón.
Huawei Watch GT 2e na takúto náhradu ani stavané nie sú. Na rozdiel od modelu Watch GT 2 (46 mm) im chýba hlasný reproduktor a mikrofón pre vybavenie hovorov a po softvérovej stránke neohúria ani obmedzeným zobrazením správ bez emoji a bez bohatšieho zobrazenia obsahu, na ktoré nie je možné z hodiniek priamo reagovať.
K tomu sa pridáva ešte nepríjemne hlučný vibračný motorček. Upozornenia aj na slabom stupni intenzity vibrácií počuť na celú miestnosť, nehovoriac ak hodinky necháte len tak položené na stole. Vibrácie si samozrejme môžete celkom vypnúť, vtedy vás však na správy upozorní iba rozsvietený displej.
Na záver je potrebné spomenúť, že výbava týchto hodiniek je na rozdiel od ich konkurencie fixná, teda ak ich výbavu neplánuje v budúcnosti rozšíriť priamo Huawei cestou softvérových aktualizácií. Hodinky totiž nemajú žiaden obchod s aplikáciami a tak si budete musieť vystačiť s tým, čo vám ponúknu v základe.
Huawei Watch GT 2e nie sú určené pre úplných technologických nadšencov, tým by chýbali doplnkové aplikácie, bohatšie nastavenia a ďalšie funkcie. Ak však aj na základe tejto recenzie viete, čo môžete od týchto hodiniek čakať, výbavou a funkčnosťou vás už určite nesklamú. S odporúčanou cenou 179,00 € sa hodia perfektne pre príležitostných športovcov i začiatočníkov vo svete nositeľnej elektroniky. Aj preto si z našej recenzie odnášajú ocenenie DOBRÁ CENA.
Huawei Watch GT 2e si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.