Reklama

Huawei vyvracia mýty, ktoré sa o ňom šíria

Zdroj | Huawei
Richard Pliešovský
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Zrejme nie je na Slovensku človek, ktorý sa zaujíma o technológie a nezaregistroval zvýšenú frekvenciu informácií o Huawei a problémoch s bezpečnosťou jej technológií. Neprehľadná situácia dáva tromfy do rúk konkurencie pri plánovaní výstavby infraštruktúry 5G sietí.

Spoločnosť Huawei je presvedčená, že média prezentovali údaje o firme a jej technológiách nepresne, či dokonca nesprávne.

Zdroj | Huawei

Mýtus č. 1: Huawei musí odovzdávať informácie komunistickej strane

V Číne samozrejme neexistuje žiadne zákon, ktorý by nútil firmy inštalovať „back doors“ do svojich výrobkov, ktoré by odosielali dáta o používateľoch na cudzie servery bez ich vedomia.

Pozrite si

Huawei má na krku až 23 žalôb, USA žiadajú vydanie predstaviteľky z Kanady

Obvinenia, ktoré padli, neboli nikdy podložené konkrétnou analýzou, citáciou zákona či dôkazom. Naopak, Huawei disponuje analýzou čínskeho práva z tejto problematiky od britskej právnickej kancelárie Clifford Chance LLP.

Zdroj | Huawei

Mýtus č. 2: Ak máte smartfón od Huawei, môžu vás odpočúvať

Doteraz neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by zariadenia Huawei obsahovali akékoľvek komponenty, ktoré odosielajú dáta na čínske alebo iné servery bez vedomia jeho majiteľa. Firma bola podrobená niekoľkým nezávislým a náhodným testovaním, žiadne z nich nepreukázalo žiadne riziko.

Pozrite si

Deutsche Telekom chce plán na certifikáciu produktov Huawei pre siete 5G

Huawei prehlasuje, že všetky jej zariadenia sú bezpečné a nemá problém ich poskytnúť na nezávislé testovanie, a to aj na Slovensku. Navyše sa celá kauza dotýka hlavne budovania novej infraštruktúry 5G sietí a netýka sa komerčne predávaných zariadení.

Zdroj | Huawei

Mýtus č. 3: Spoločnosť Huawei finančne podporuje čínska vláda

Huawei je súkromná spoločnosť, ktorej 100 % vlastnia jej zamestnanci. Jej zakladateľ Ren-Zhengfei vlastní menej ako 2 % všetkých akcií.

Pozrite si

Huawei už kopíruje aj hudobné klipy, autor objavil kópiu po vyše roku

Huawei je v súčasnosti druhý najväčší predajca smartfónov na svete. Jeho tržby dosahujú takmer 100 miliárd dolárov, z tejto sumy investuje asi 15 % do výskumu a vývoja, vďaka svojim inováciám si získal dobré meno a rešpekt zákazníkov.

Zdroj | REUTERS / Thomas Peter

Mýtus č. 4: Technológie od Huawei môžu vypnúť celý internet

Internet nemôže výrobca vypnúť bez spolupráce operátora. Výrobca má prístup k niektorým komponentom siete po celú dobu fungovania výhradne kvôli dôvodu testovania čiastkových softvérov. Práve pre takéto prípady existujú v systéme takzvané okná, ktoré musí vývojárom výrobcu otvoriť prevádzkovateľ siete, aj to len na veľmi obmedzený čas.

Nie je možné, aby výrobca riadil internet, alebo ho dokonca vypol bez toho, aby mu k tomu operátor dal výslovný súhlas. Všetky systémy fungujú v tomto zmysle rovnako a je jedno, či sa to týka Huawei alebo inej spoločnosti.

Zdroj | Huawei

Mýtus č. 5: Čína cez Huawei odpočúvala budovu Africkej únie

Huawei nedodala to tejto budovy žiaden hardvér. Spoločnosť už podnikla právne kroky voči osobám, ktoré vzniesli toto obvinenie.

Situácia okolo Huawei je momentálne neprehľadná, zvlášť ak padajú obvinenia bez relevantných dôkazov. Faktom je, že spoločnosť má potrebné technológie na budovanie 5G sietí – a na tento veľký obchod sa chystajú aj jej západní konkurenti. Druhá vec je potenciálna bepečnostná hrozba, ktorú má predstavovať Huawei a ďalšie činske firmy. Situáciu budeme aj naďalej pozorne sledovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.