Huawei počas výstavy IFA 2018 prekvapil nielen odbornú verejnosť, ale aj konkurenciu. Predstavil totiž svoj najnovší mobilný čipset Kirin 980, ktorý je ako prvý na svete vyrábaný s 7 nm architektúrou. Čo všetko dokáže?
Kirin 980 bude pre Huawei vyrábať spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturer (TSMC), veľký dodávateľ aj pre ďalších svetových výrobcov, vrátane Apple. 7 nm technológia od spoločnosti TSMC umožňuje čipsetu Kirin 980 skombinovať 6,9 miliárd tranzistorov na ploche 1 cm².
To predstavuje 1,6-násobok v počte tranzistorov oproti predchádzajúcej generácii. V porovnaní s 10-nanometrovým procesorom prináša podľa výrobcu o 20% vyšší výkon a 40% zníženie spotreby energie čipu.
„Minulý rok sme svetu ukázali potenciál umelej inteligencie v smartfóne s modelom Kirin 970. Tento rok prichádza jeho pokračovateľ – všestranný čipset, ktorý nielenže ponúka výnimočné schopnosti umelej inteligencie, ale prináša aj špičkový výkon,” povedal počas prezentácie novinky Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group. „Model Kirin 980 je vybavený úplne novým procesorom, GPU a duálnym NPU. Je to nekompromisný motor pre ďalšiu generáciu špičkových produktov.”
Kirin 980 je tiež prvým čipsetom, využívajúcim jadrá na báze Cortex-A76, ktoré sú o 75% výkonnejšie a o 58% energeticky efektívnejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.
Osemjadrová konfigurácia obsahuje dve jadrá na báze Cortex-A76, dve stredné jadrá na báze Cortex-A76 a štyri menšie jadrá na báze Cortex-A55.
Aby sa táto konfigurácia mohla naplno využiť, vyvinul Huawei podsystém Kirin CPU s technológiou Flex-Scheduling, ktorá flexibilne prideľuje úlohám najvhodnejšie jadrá. V praxi toto riešenie funguje tak, že veľké jadrá zabezpečujú trvalý výkon, zatiaľ čo ultra efektívne jadrá sú určené na riešenie bežných, nenáročných aktivít s extrémnou energetickou účinnosťou.
V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa tiež zlepšila rýchlosť. Kirin 980 umožňuje rýchlejšie spustenie aplikácií, lepší multi-tasking a všeobecne príjemnejší používateľský zážitok.
Keďže sa grafika v mobilných hrách v posledných rokoch stáva čoraz sofistikovanejšou, integrovali vývojári Huawei do čipsetu Kirin 980 novú grafickú jednotku Mali-G76. Mali-G76 ponúkne vraj o 46% vyššiu výkonnosť pri spracovaní grafiky s o 178% vyššou energetickou účinnosťou oproti predchádzajúcej generácii.
Vynovená grafika má tiež inovatívnu technológiu zvyšovania taktu, ktorá využíva umelú inteligenciu na identifikáciu záťaže hier a prispôsobenie zdrojov pre optimálne herné výkony.
Najnovší čipset Kirin 980 predstavuje novú éru zariadení s umelou inteligenciou (AI). Duálny neurálny procesor v Kirin 980 zdokonaľuje i AI na zariadení v zmysle vyššej výkonnosti a druhej generácie umelej inteligencie v telefónoch.
Vďaka synergii dvoch NPU (Neural Processing Unit) dokáže rozpoznať obraz rýchlejšie ako by dokázali dva samostatné procesory. Kirin 980 dosiahol rýchlosť spracovanie 4 600 snímok za minútu, čo je o 120% viac v porovnaní s predchodcom. Mikročip navyše podporuje bežné softwarové štruktúry pre umelú inteligenciu ako Caffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojov, ktoré uľahčujú prácu vývojárom.
V novom čipsete je aj nový vlastný ISP štvrtej generácie pre spracovanie obrazu. Okrem 46-percentného nárastu rýchlosti spracovania dát v porovnaní s jeho predchodcom, ponúka aj lepšiu podporu pre konfigurácie viacerých fotoaparátov v jednom smartfóne. Žeby sme sa dočkali 4 zadných fotoaparátov?
Prináša vraj aj úplne novú technológiu reprodukcie farieb HDR, ktorá dokáže manipulovať s kontrastom či vyzdvihnúť objekty na rôznych miestach záberu. Kirin 980 navyše využíva riešenie Multi-pass, ktoré redukuje šum bez strát v detailoch obrazu, čo má pomáhať pri scénach s nízkym osvetlením.
Ďalšou novinkou ISP je zlepšenie sledovania pohybu. Keď chce používateľ zachytiť fotografiu napríklad človeka v pohybe, dokáže procesor rozpoznať bod zaostrenia s presnosťou na 97,4% a pohybujúce sa objekty budú bezproblémovo ostré.
Na stúpajúcu popularitu videí na sociálnych médiách reaguje Kirin 980 implementovaním nového modulu fotoaparátu. Ten znižuje oneskorenie pri snímaní videí o 33%.
Aby toho nebolo málo, Kirin 980 má prvý modem na svete podporujúci LTE Cat.21 s maximálnou rýchlosťou sťahovania 1,4 Gbit/s. 980-ka navyše podporuje agregáciu operátorov aj naprieč frekvenčnými pásmami, vďaka čomu si používatelia môžu slobodne vybrať mobilných operátorov a stále mať rovnako spoľahlivé pripojenie.
Kedy sa ho dočkáme? Čoskoro. Huawei plánuje predstavenie Mate 20 na zhruba polovicu októbra.